Jaké investiční extrémy přinesl únor?

Asi Nejvíce byste na našem trhu vydělali investicí do akciích podniku Nová Huť – vzestup o 127%. Ze zahraničních akciových fondů by vás nejvíce nadchl HSBC Indian Equity A svou expanzí o 19,05%. Rovněž akcie České spořitelny své držitele jistě velice potěšily, jejich kurz vzrostl téměř o 18%. Stačilo jen správně vybírat....

Kapitálové trhy

Český index PX - D v únoru zaznamenal mírný pokles o 3,66% a naznačil tak negativní vývoj celého tuzemského kapitálového trhu. 28.2. tak zakotvil na hodnotě 1 101,6 bodu.  Výdělky z obchodování na českém trhu tedy nebyly plošně nikterak zázračné a únor prověřil dobrou diverzifikaci portfolií tuzemských investorů.

Majetek se zužoval i těm, kteří v únoru věřili v oživení technologického sektoru a investovali do společností zahrnutých v technologickém indexu NASDAQ. Skvělý měsíc zaznamenali naopak ti investoři, kteří se nebáli vložit svůj kapitál do Japonských titulů. Index Nikkei totiž za minulý měsíc vzrostl o téměř 7%.

Index

Změna hodnoty

Dow Jones

1,87%

NASDAQ 100

-12,32%

DAX 30

-1,34%

FTSE 100

-1,01%

Nikkei

6,91%

Obchodování na amerických trzích ovlivnily koncem měsíce také zprávy o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. Nervózní kolísání hodnot nahoru a dolů tak zarazilo až oficiální popření těchto zpráv ze strany Pentagonu a trh již pouze očekával vyjádření A. Greenspana o dosavadní měnové politice Spojených států a výhledu ekonomiky USA.

A na jakých akciích jste mohli vydělat nejvíce? Pokud byste se začátkem února pokusili své finance zhodnotit v akciích Nové Huti, mohli jste koncem února realizovat zisk ve výši 127%. Tyto akcie totiž vystoupaly z poslední lednové ceny 16,73 na 38 korun za jednu akcii. Naopak nejhůře tentokrát dopadli ti, kteří investovali do akcií PPF Investičního Holdingu. Jejich kurz se během minulého měsíce propadl o celých 35,1% ze 700 Kč za akcii na pouhých 454,10 korun za akcii.

V systému SPAD  pak největší vzestup  v posledním zimním měsíci zaznamenaly akcie České spořitelny, které nárůstem kurzu o 17,74% investorům naznačily, kam by měl vložit svůj kapitál. Pozadu nezůstaly ani ostatní bankovní tituly a tučné zisky realizovali i vlastníci akcií Komerční banky. Dalším zklamáním byl naopak opět Unipetrol, který spadl až na 30 korun a 25 haléřů za akcii, tedy o 25,11%.

Kolektivní investování

Některé fondy překvapily

Ani příznivci kolektivního investování nepřišli v únoru zkrátka. Ti odvážlivci, kteří se nebáli rizikových akciových fondů, mohli slavit úspěch. Konkrétně v případě HSBC Indian Equity zaznamenali zhodnocení vysoce markantní – o více než 19%.  Ale také bezpečnější dluhopisové fondy mohly své investory potěšit. ABN AMRO Global Emerging Markets Bond dosáhl téměř pětiprocentního nárůstu.

Typ fondu

Zahraniční fondy

České fondy

Akciový

HSBC Indian Equity A

19,05%

IKS fond světových Indexů

0,91%

Smíšený

Erste Sparinvest SPARINVESTKAP

0,78%

J & T AM Perspektiva-S

0,31%

Dluhopisový

ABN AMRO Global Emerging Markets Bond

4,47%

ČP Invest - fond korporátních dluhopisů

0,27%

Peněžního trhu

KBC Multicash CZK ČSOB KAP

0,35%

Union peněžní trh

0,38%

Ostatní investice

Cena ropy výrazně vzrostla především v obavách z možného zásahu amerických vojsk v Iráku. Ten by totiž znamenal výrazný pokles disponibilních zásob ropy v celosvětovém měřítku. Ceny ropy tak za měsíc únor zaznamenaly výrazný růst o 4,55% a k poslednímu únoru se za jeden barel ropy typu BRENT platilo na komoditních burzách 20 dolarů a 20 centů.

Stále jistějšími se zdají být investice do drahých kovů. Cena platiny se tentokrát na světových trzích vyšplhala na rovných 469 dolarů za troyskou unci a zvýšila tak svou cenu o 3,42%. O něco méně vzrostla také cena stříbra, které posílilo o 2,78% na hodnotu 4,43 dolaru za troyskou unci. I nejstabilnější zlato vydělalo komoditním investorům 2,27%, když jeho cena během února vzrostla na 292,75 dolaru za troyskou unci.

Posilování koruny stále nezná mezí

Ačkoli kurz koruny proplul minulý měsíc v celkem poklidném duchu a nepatrně posiloval, závěrem února uvízl v jistém napětí z očekávání výsledků zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Výsledky zasedání však proti koruně nijak výrazně nezapůsobily a koruně se tak otevřel prostor pro další posilování. Nakonec zaznamenala tuzemská měna další posílení v řadě vůči všem třem hlavním oponentům a zaplatíme tak méně za americký dolar, euro i britskou libru.

Možnost vydělat se tak naskytla i na obchodování s devizami. Výrazně si koruna polepšila vůči britské libře, kde si připsala celých 1,06% a kurz britské libry se dostal na 51,70 korun za jednu libru. Ještě více pak získala vůči americkém dolaru, tentokrát 1,23% a jeho kurz tak upravila na 36,52. Nejméně se nechalo ovlivnit euro, které oslabilo jen o 1% a zastavilo se tak k poslednímu únoru na kurzu 31,60 Kč za euro. 

Jste jedním z těch, kteří vytěžili z uvedených nejziskovějších investic, nebo jste z těch, kteří litují, že se jim nepodařilo právě tyto investiční instrumenty zavčasu správně vytipovat? Podělte se s námi o svůj.