Jaké jsou výhody investice do fondů?

aktualizováno 
Podílové fondy jako forma investování a zhodnocování peněžních prostředků se v poslední době těší stále větší oblibě, což je dáno kromě úspěšného minulého roku také řadou výhod, které tato forma investice obnáší. Co tedy investory vede k rozhodnutí vložit prostředky do fondů?

Lidé si v současnosti stále více uvědomují, že držet úspory na termínovaném (nebo dokonce běžném) účtu už není tak výhodné, jak tomu bývalo kdysi. Úroky jsou mizerné a navíc jsou zdaněny 15% daní, což ještě více snižuje už i tak ubohý výnos, který přináší.

Jednou z možností dosažení rozumnějšího zhodnocení jsou tak podílové fondy. Kapitálový výnos, dosažený při prodeji podílových listů po minimálně půlročním držení se nedaní, což je také velkým plusem této formy investice. Co se týče výše výnosů, i ty nejméně výnosné fondy peněžního trhu vám vydělají více peněz, než termínovaný vklad. Samozřejmě, u některých druhů podílových fondů, (např. akciové fondy) to může být i několik desítek procent ročně, s rostoucími výnosy však roste také riziko ztráty a v takových fondech se doporučuje držet prostředky delší dobu.

Další nespornou výhodou fondů oproti „termíňákům“, je jejich likvidita (schopnost proměnit určité aktivum na peněžní prostředky). Ta je zabezpečena tím, že investiční společnosti, resp. podílové fondy jsou povinny odkoupit od vás podílové listy za jejich aktuální cenu. Odkup a peněžní vyrovnání v současnosti proběhne v řádu několika dnů, nanejvýš do jednoho týdne a není omezován výpovědní lhůtou.

Mnoho investorů oceňuje na podílových fondech hlavně to, že jim tento způsob  dovoluje vydělávat na různých trzích a investovat do různých druhů cenných papírů. Můžete tedy spekulovat na růst akcií na asijských trzích a současně nakupovat

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

dluhopisy významných společností ve Velké Británii, nebo v USA. Kolektivní investování ve formě podílového fondu tak investorům zpřístupňuje nástroje, ke kterým by jinak neměly možnost se dostat.

S tím, že mají investoři přístup k mnoha trhům, je spojena také možnost diverzifikace, kterou si individuální investoři nemohou dovolit. Jednotlivec totiž vzhledem k množství disponibilních prostředků nikdy nemůže rozdělit finance tak, aby dosáhl dostatečného rozložení rizika do vícerých, na sobě nezávislých finančních produktů. Tím, že fondy shromažďují prostředky od mnoha investorů, jsou schopny tyto jejich peníze efektivněji rozdělovat a snižovat tak potenciální riziko ztráty.

Kromě snižování rizika umožňuje kolektivní investování také snižování nákladů jednotlivcům. Při obchodování třeba na akciových trzích musíte platit obchodníkovi s cennými papíry za každý zrealizovaný obchod a každá transakce se tak značně předražuje. Fondy naproti tomu tím, že disponují velkými objemy peněz, dosahují při obchodování výrazných slev a poplatky se rozmělní mezi velké množství investorů.

Na závěr je nutno zmínit ještě jednu nezanedbatelnou výhodu a tou je profesionální správa prostředků, kterou ocení zejména nezkušení, začínající investoři. Prostředky

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

ve fondech jsou totiž obhospodařovány odborníky, kteří mají zkušenosti a zázemí k provádění kvalifikovaných rozhodnutí, které si individuální investor jednoduše nemůže dovolit.

I když je investování do podílových fondů vzhledem ke zmíněným výhodám zajímavou formou investování volných peněžních prostředků, má tento způsob také řadu nevýhod. Mohou sem patřit netransparentnost a složitost poplatkové struktury některých fondů, nemožnost ovlivňovat kam, resp. do jakých instrumentů se svěřené peníze investují a v neposlední řadě také relativně velké rozdíly v poplatcích u některých skupin fondů.

Co je podle vás největší výhodou podílových fondů oproti ostatním investičním produktům? Investujete i vy do podílových fondů, nebo upřednostňujete jiné způsoby zhodnocení peněžních prostředků?

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Kvíz: Dopadli byste v testu o kyberbezpečnosti lépe než studenti?

Ilustrační snímek

Češi mají v otázce kyberbezpečnosti stále mezery. I proto se Česká bankovní asociace rozhodla letos pokračovat v...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Rozbřesk: Německo míří k maastrichtské dluhové hranici. Co koruna před ČNB?

Rozbřesk: Německo míří k maastrichtské dluhové hranici. Co koruna před ČNB?

Kurzy.cz Konec kvantitativního uvolňování, respektive nákupů dluhopisů do portfolií ECB, se pomalu a jistě blíží ke svému konci ...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 KčNajdete na iDNES.cz