Jaké katastrofy postihly loni pojišťovny?

Podle předběžných odhadů si živelní katastrofy a katastrofy pramenící z lidské činnosti vyžádaly v loňském roce více než 33 tisíc životů. Finanční škoda je odhadována na více než 115 miliard USD, z toho přes 32 miliard USD uhradí pojišťovny. Nemohou tyto události ohrozit jejich stabilitu?

Největší pojistnou událostí nejen loňského roku, ale i celé historie pojišťovnictví, byl teroristický útok na USA, který si vyžádal 3300 lidských životů a celkovou finanční škodu krytou pojištěním až ve výši 90 miliard USD (katastrofy s nějvětším počtem



Sektor pojišťovnictví se v poslední době velmi dynamicky rozvíjí. V minulém roce zaznamenaly pojišťovny růst objemu pojistného o téměř deset procent. Zajímají vás i ostatní noviky a trendy v tomto odvětví? Čtěte speciání téma:

Co nového ve světě pojištění?

obětí se velmi často odehrávají v méně vyspělých zemích bez asistence pojišťoven).

Více lidských životů si v loňském roce vyžádalo pouze zemětřesení v Indii, kde přišlo o život 15 500 lidí. Mezi největší přírodní katastrofy patřila rovněž tropická bouře Allison v USA. Nejen přírodní živly napáchaly nemalé ekonomické škody, miliardové škody (v USD) byly například způsobeny počítačovým virem „Code Red“. I bez započítání největší pojistné události pokračoval nastolený trend rostoucích nákladů vzniklých škod, což je přičítáno zejména rostoucí hodnotě pojišťovaných aktiv a rostoucí hustotě osídlení. Ani v letošním roce se neočekává zlom v tomto trendu. Na počátku letošního roku již přišlo varování před důsledky možných větrných bouří, které již částečně proběhly v Anglii.

Tento negativní trend je spojován s prakticky celosvětovým růstem pojistného  majetkových pojištění. Světové pojišťovnictví tak v tomto období definuje a oceňuje jednotlivá rizika a ze strany zajišťoven se projevuje opatrnější přístup v přebírání rizik, dochází k přitvrzování zajistného trhu. Rovněž stát je stále více zapojován do krytí některých rizik, což se odráží ve vzniku smíšených pojistných poolů. Loňský rok byl také specifický v převaze katastrof pramenících z lidské činnosti nad katastrofami přírodními, které se podílely pouze cca 30% na celkově vyplaceném pojistném plnění.

Největší pojistné události v roce 2001 (pojištění majetku a přerušení provozu)

Pojistné plnění (mld.USD)

Celková škoda (mld. USD)

Datum (počátek)

Pojistná událost

Země

19

90

11.9.2001

Teroristický útok na New York a Washington

USA

2,5

5

5.6.2001

Tropická bouře Allison; záplavy

USA

1,9

-

6.4.2001

Záplavy, krupobití a tornáda

USA

0,6

-

21.9.2001

Výbuch v chemické továrně v Toulouse                    

Francie

0,5

-

17.9.2001

Tajfun Nari; záplavy, sesuvy půdy

Taiwan, Japonsko

Zdroj: SwissRe

Na významu nabývá sekuritizace rizik

Zejména s růstem katastrof souvisel několikanásobně větší zájem o sekurizaci rizik, což je přeměna pojistného rizika na cenné papíry (příkladem jsou katastrofické dluhopisy obchodované na specializovaných burzách – např. CBOT Chicago). Rovněž pojistné deriváty v podobě futures a opcí na přírodní katastrofická rizika si získávají stále větší oblibu. Jejich výhodou je prakticky nulová korelace s tradičními cennými papíry a nemožnost manipulace s trhem, tudíž tyto deriváty mohou investorům dobře posloužit k diverzifikaci portfolia. Tyto finanční produkty umožňují zejména  velkým společnostem pojistit se proti rizikům, která jsou spojena s přechodnými změnami počasí.

Je pojišťovací odvětví perspektivní? Patříte k lidem zastávajícím názor, že je lepší mít více pojistek na vyšší pojišťovací částky nežli nebýt pojištěn dostatečně?