Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké novinky vás letos čekají v práci

aktualizováno 
Začátkem tohoto roku začaly platit nové předpisy, které se dotknou zaměstnanců i lidí evidovaných na úřadech práce. Co změny přinášejí? Třeba nárůst minimální mzdy, platových tarifů a nemocenské. Ale také přísnější pravidla pro nezaměstnané.

Lidé, kteří pobírají minimální mzdu, dostanou za leden a v dalších měsících o 385 korun více než dosud - 7570 korun. Minimální hodinová mzda vzroste ze 42,50 na 44,70 Kč. Další zvýšení - o 5,1 procenta - plánuje vláda od 1. července 2006. Měsíční minimální mzda bude od tohoto data 7955 Kč a hodinová 48,10 koruny.

Od Nového roku vzrostou o 5 procent všechny platové tarify pracovníků ve veřejné správě a službách. To si vyžádá 4,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. V průměru se zvýší platový tarif jednoho zaměstnance o 770 korun.

Nemocenské dávky

Od Nového roku se zvyšují u zaměstnanců a samostatně výdělečných osob částky pro výpočet nemocenských dávek, ze 480 na 510 korun, částka 690 korun na 730 korun. Denní vyměřovací základ bude činit maximálně 642 korun - tj. o 36 vyšší než dosud. Zvýšení se týká i těch, kteří začali pobírat nemocenské ještě před 1. lednem 2006 a nárok na ně trvá i po tomto datu.

Výpočet cestovních náhrad

NENECHTE SI UJÍT
broker
Termínovaný účet, nebo podílový fond?
Na českém trhu je nabídka peněžních fondů v české koruně dostatečně široká. Vyplatí se termínový účet, nebo podílový fond?
Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis
Daňový poradce: co započítat do výdajů
Pozastavil jsem podnikání z důvodu nedostatečných příjmů. Nyní mám nové zakázky a chci podnikání obnovit. Mohu do výdajů započítat i ty za období přerušení živnosti?
Zaměstnanci, práce (c) profimedia.cz/corbis
Jaké novinky vás letos čekají v práci
Začátkem tohoto roku začaly platit nové předpisy, které se dotknou zaměstnanců i lidí evidovaných na úřadech práce. Co změny přinášejí?

Nástupem nového roku se zvyšují ceny pohonných hmot pro výpočet cestovních náhrad. V praxi to znamená zvýšení nároku zaměstnance na náhradu při použití soukromého motorového vozidla pro účely pracovních cest. Průměrné ceny pohonných hmot se zvyšují takto:

a) u benzinu Speciál 91 na 30,10 Kč

b) u benzinu Normal 91 na 29,50 Kč

c) u benzinu Super 95 na 30,40 Kč

d) u benzinu Super plus 98 na 34,40 Kč

e) u motorové nafty na 29,50 Kč.

Pro nezaměstnané

* Bude-li čerstvý absolvent evidován po 1. 1. 2006 na úřadu práce, pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti se mu započítá i doba soustavné přípravy na budoucí povolání, a to v maximálním rozsahu šesti měsíců.

* Pokud si uchazeč registrovaný na úřadu práce najde zaměstnání, musí svůj nástup do něj oznámit úřadu nejpozději v pracovní den, který předchází dni nástupu. Do osmi kalendářních dnů je pak povinen úřadu práce doložit, že je skutečně zaměstnán.

* Padesátiletí a starší, kteří se zaevidují na úřadu práce, už nemusí prokazovat délku účasti na důchodovém pojištění kvůli prodloužení podpůrčí doby. K tomu, aby mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti déle (uchazeči nad 50 let devět měsíců, uchazeči nad 55 let rok), bude úřad práce brát v potaz jen jejich věk.

* Zaměstnavatelé, kteří zřizují účelné pracovní místo pro uchazeče o práci, mohou dostat příspěvek až do výše skutečně vyplacených mzdových nákladů včetně pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Ten bude vyplácen až šest měsíců, v případě zaměstnání osob se zdravotním postižením, mladých do 25 let, osob starších 50 let a dalších hůře zaměstnatelných skupin po dobu 12 měsíců.

* Zpřísní se také podmínky pro dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání. Ti, kteří budou na úřadu práce déle než jeden rok, musí buď přijmout zaměstnání sjednané na dobu kratší než tři měsíce, nebo to, které budou vykonávat v rozsahu odpovídajícím minimálně polovině stanovené týdenní pracovní doby.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
PLM APPLICATION ENGINEER | PRAGUE 8

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.