Zaměstnanci prý stráví pitím kávy zhruba 12 dní ročně. Ilustrační snímek

Zaměstnanci prý stráví pitím kávy zhruba 12 dní ročně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pití kávy zlepšuje pracovní vztahy. A kde jí vypijí nejvíce?

  • 47
Přes 60 procent zaměstnanců vypije denně nejméně dva šálky kávy. A 46 procent lidí tvrdí, že bez kávy nejsou v práci produktivní. Zatímco některým stačí deci dvě, jiní dokážou kafe konzumovat po litrech.

Uvádí se to v americké studii publikované kariérním webem Career Builder a distributorem kávy Dunkin’ Donuts.

Žebříček vedou vědci a laboratorní pracovníci

A jaké jsou profese největších milovníků kávy, kteří vypijí tři a více šálků denně? Podle průzkumu mezi zhruba pěti tisíci zaměstnanci jsou na prvním místě vědci a laboratorní pracovníci.

Profese, které vypijí tři a víc šálků kávy denně

  1. Vědci, laboratorní pracovníci
  2. Pracovníci marketingu a PR
  3. Vzdělávací pracovníci
  4. Novináři a spisovatelé
  5. Zdravotníci
  6. Lékaři
  7. Kuchaři
  8. Profesoři na vysokých školách
  9. Sociální pracovníci
  10. Finanční poradci
  11. Personalisté
  12. Pracovníci HR – lidské zdroje
  13. Zdravotní sestry
  14. Právnické profese
  15. Kvalifikovaní řemeslníci (instalatéři a truhláři)

K tomu se v internetové diskusi pod výzkumem vyjadřuje zaměstnankyně jedné vědecké kanceláře. "Pracuji s badateli a nikdy jsem neviděla nikoho, kdo vypije tolik kávy jako oni. Máme v práci přístroj a každý den spotřebujeme několik kilogramů kafe. A to je nás tam zhruba pětadvacet," popisuje Rachel.

Na druhé příčce se umístili lidé z marketingu a public relations. Třetí jsou učitelé. "Bez ranní kávy si den vůbec nedovedu představit. Potřebuji ji pro celkové nastartování organismu. Možná jsem na tom ranním šálku i závislá. V práci si pak dám s kolegyněmi jedno dvě dobrá espressa. Máme teď totiž ve škole nový přístroj a nemůžeme si ho vynachválit. Společná káva ve sborovně navodí příjemnou atmosféru. A někdy si dám kafe i odpoledne, třeba s kamarádkou v kavárně," říká učitelka angličtiny Renata Rejmíšová.

Dvanácté místo žebříčku patří lidem pracujícím v oblasti lidských zdrojů. "Denně vypiji tři až dvanáct šálků kávy podle toho, jaký mám program a jak dlouhý je pracovní den. Množství kávy a vypitých šálků stoupá s počtem schůzek. Po ránu si ráda vychutnám latte s mlékem, přes den nebo po jídle upřednostňuji ristretto – velmi krátkou a silnou kávu. Piji ji, protože na ni mám chuť. Výjimečně si ji dám z pocitu únavy," říká headhunterka Markéta Švédová ze společnosti Recruit.cz.

Právníci preferují černou, finančníci milují sladkou s mlékem

Zajímavé je, kdo dává přednost jaké kávě. Tak například právníci a lidé z pohostinství preferují černou, zatímco učitelé, spisovatelé a novináři si ji nějak dochucují. S mlékem a cukrem ji pijí nejčastěji pracovníci z oblasti lidských zdrojů a finančníci.

Nepřehlédněte

K americkému průzkumu ještě britští odborníci vypočítali, že každý zaměstnanec věnuje kávě v pracovní době něco málo přes 20 minut. A tím pádem stráví pitím kafe zhruba 12 dní ročně. To například v Česku, když budeme počítat průměrnou mzdu, zaměstnavatele vyjde na zhruba 15 tisíc korun ročně. Pokud tedy půjde o přestávku navíc k té polední.

Ale na druhou stranu pití kávy pomáhá zlepšovat vztahy na pracovišti. V průzkumu totiž zvláště mladí lidé ve věku 18 až 24 let uvedli, že díky kávě a přestávkám na ni se rychleji seznámili se svými kolegy, a tedy i zapojili do práce.