Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké uplatnění čeká na absolventy v úspěšných firmách

aktualizováno 
Na jaké pozici se nejspíš uplatní a s jakým nástupním platem může čerstvý absolvent vysoké školy na současném trhu práce počítat? Co může při hledání zaměstnání absolvent očekávat?

Zeptali jsme se několika zástupců firem:
1. Jaké pozice či programy nejčastěji nabízíte absolventům vysokých škol?
2. V jakém rozmezí se pohybují nástupní platy absolventů?

Důležitý je talent a vystupování
1. O mladé talentované uchazeče máme v Dellu eminentní zájem.

Absolventům nejčastěji nabízíme pozice v interním prodeji, technické podpoře a v oblasti financí nebo oddělení servisu a péče o zákazníky.

Zejména ti absolventi, kteří již během svých studií získali nějaké pracovní zkušenosti, mají velkou šanci uspět ve výběrových řízeních. Velký důraz klademe na talent a celkové vystupování uchazečů, než na oslňující CV plné superlativ o zkušenostech a praxi uchazeče, které ovšem pak neumí využít. Máme zájem o lidi, kteří s námi porostou, a proto jim nabízíme také dobré a transparentní podmínky pro budoucí rozvoj.

2. Finanční ohodnocení absolventů v Dellu odráží aktuální stav na trhu práce. Je nutno vzít v potaz konkrétní pozici daný obor a praxi. Dále pak studijní výsledky či výsledky studentských projektů nebo stáží.

Například základní nástupní plat absolventů v interním prodeji, s praxí při studiu, se bude pohybovat okolo 30 tisíc Kč.

Ke mzdě je nutno připočítat bonusy, které mohou někdy tvořit až 60 % k platu navíc. Toto je ovšem pouze jedna z modelových situací. Vždy přihlížíme k mnoha faktorům, a tak se nedá říci že tento „výpočet“ mzdy platí vždy. Celková strategie odměňování v Dellu je ovšem mnohem širší a nezahrnuje pouze finanční odměny.

Nabízíme také bonusy ve formě dalšího profesního i osobního rozvoje (školení, e-learning, rozvojové programy pro budoucí manažery, mentoring, coaching, spolupráce na mezinárodních projektech apod.). Našim zaměstnancům tak poskytujeme flexibilitu, nadstandardní zaměstnanecké výhody, práci v mladém kolektivu v prestižní progresivní společnosti a v neposlední řadě i zábavu.

Jitka Kenclová, Personální ředitelka, Dell Computer s.r.o., www.dell.cz

Důležité jsou zkušenosti a praxe
1. Absolventi ekonomických škol se nejčastěji na začátku své kariéry v Opavii stávají obchodními zástupci a mají příležitost poznat situaci na trhu a způsob podnikání naší společnosti. Během tohoto období se potom profilují pro různé manažerské pozice.

Absolventi technických škol většinou pracují v technických juniorských pozicích.

2. Platové ohodnocení záleží na konkrétním pracovním místě. Velkou roli hraje i případná dosavadní praxe a zkušenosti.

Nástupní platy absolventů jsou v rozmezí 20-28 tisíc Kč.

Zaměstnancům nabízíme řadu doplňujících benefitů.

Kateřina Strnadová, Manažerka pro nábor a rozvoj zaměstnanců, Opavia

Nastupují na pozice specialista-junior
1. Talentovaní studenti a čerství absolventi mohou rozvíjet své znalosti na pozici Trainee, během něhož se seznámí s preferovaným úsekem (např. marketing, finance, IT, technický úsek, Oddělení nákupu).

V oblasti klasických pozic absolventi často nastupují na pozice typu specialista-junior. Z dalších forem spolupráce bych vyzdvihla Talent Competition, spolupráci na diplomových pracech a patronát v soutěži Global Management Challenge.

2. Výše nástupního platu záleží na pozici, praxi a zkušenostech.

Platíme na stejné hladině jako ostatní subjekty na trhu v sektoru velkých zahraničních společností.

Ilona Vildová, HR/Specialista náboru a výběru zaměstnanců, Plzeňský Prazdroj a.s.

Příležitost mají komunikativní lidé
1. Absolventi mají prostor v oblasti finanční, analytické, marketingové, IT a další.

Studentům navíc poskytujeme možnost flexibilní pracovní doby. V loňském roce vzniklo oddělení business analýz, jež je zastoupeno především absolventy Vysoké školy ekonomické. V rámci společnosti působí i absolventi pedagogické fakulty v tréninkových odděleních.

2. Výše nástupních platů absolventů se odvíjí od obsazované pozice, jejich potenciálu a individuálních schopností daného kandidáta.

Lidé, kteří se osvědčí, mohou postoupit na vyšší pozice.

Příležitost mají komunikativní lidé, kteří reagují dobře na změny.

Karolína Topolová, Viceprezidentka firmy AAA Auto

Nabízeme možnost kariérního růstu
1. Absolventi vysokých škol se u nás mohou ucházet o inzerované otevřené juniorské pozice v těchto oblastech - Brand Marketing, Trade Marketing, Mezinárodní obchod, Nákup, Logistika, Finance a Personalistika.

2. Nástupní platy pro absolventy se liší dle obsazované pozice a jsou v souladu s trhem.

U nástupního platu přihlížíme k požadavkům a dovednostem na konkrétní pozici.

Nabízíme zázemí stabilní mezinárodní společnosti, možnost kariérního a profesního růstu, vlastní systém vzdělávání doma i v zahraničí, zaměstnanecké výhody, bonusy a příjemné neformální prostředí.

Radka Jindřichová, Vedoucí oddělení náboru a vzdělávání, Unilever ČR

Trainee programy uvedou do praxe
1. Absolventi do naší společnosti nastupují prostřednictvím tzv. trainee programů, které jim umožní získat všechny potřebné znalosti a zkušenosti.

Programy jsou zaměřeny na různé oblasti - obchodní, finanční či technickou. Díky tomuto dvouletému integračnímu programu se absolventi mohou vzdělávat v našich pobočkách v Evropě. Po jeho ukončení mohou vykonávat samostatnou pozici nejen v České republice, ale kdekoliv v rámci naší sítě.

Do Trainee programů zařazujeme i kandidáty s praxí, aby se více přiblížili našemu oboru podnikání.

2. Platy absolventů se různí. Jednu skupinu tvoří ti, kteří pracovali již při studiu a mají tedy i více praktických zkušeností a znalostí. Druhou skupinu představují „klasičtí absolventi“, bez praxe. Výše mzdy závisí i na oboru, v němž absolvent působí.

Anna Gruberová, HR/PR manager Porsche Inter Auto CZ

Nástupní plat je asi 30 tisíc korun
1. Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí absolventům vysokých škol juniorské pozice specialistů v oblastech zdravotní péče, ekonomie a auditu, financí, IT, obchodu a práva. Programy pro absolventy teprve připravujeme.

2. Nástupní plat absolventů bez praxe u nás dosahuje cca 30 tisíc hrubého. Po zapracování a v návaznosti na hodnocení výsledků práce získává zaměstnanec odměnu ve formě variabilní složky mzdy.

Šárka Snížková, Ředitelka úseku personálních záležitostí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR

Spolupráce je možná už během studia
1. Uplatnění nenabízíme pouze absolventům vysokých škol, ale také vysokoškolákům, kteří ještě studují. Pro studenty vytváříme příznivé pracovní podmínky, protože oceňujeme, když myslí na svoji budoucnost už během studia na vysoké škole.

Obory, v nichž se studenti a absolventi vysokých škol u nás nejčastěji uplatňují jsou marketing, obchod, telekomunikace, IT a finance.

Zpravidla se uplatňují na pozicích jako jsou Junior produktový specialista, Junior marketingový analytik, Junior specialista marketingové komunikace, Junior specialisté v IT, Junior specialista pro dohled sítí, Specialista podpory prodeje atd.

Významná část studentů, kteří v naší společnosti pracují formou brigády na částečný úvazek po dobu svých studií na vysoké škole, po ukončení studia dále pokračují ve svém profesním rozvoji v naší společnosti.

V případě čerstvých absolventů vysokých škol se zajímáme především o ty, kteří již mají praxi při studiu. Tato praxe nemusí být samozřejmě v oboru telekomunikací či v naší společnosti.

2. Platové ohodnocení absolventa vysoké školy je vždy závislé na délce a typu praxe při studiu, na tom, jaký studijní obor student/absolvent vystudoval/studuje, na jazykových znalostech a samozřejmě také na tom, jak se vysokoškolák prezentuje při pohovoru a jaký dojem na svého potenciálního zaměstnavatele udělá. (M. B.)

Martin Bek, Výkonný ředitel pro lidské zdroje a podpůrné služby Telefónica O2 Czech Republic

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

ŠKODA AUTO a.s.
Karosář, klempíř

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.