Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké úvěry nabízejí stavební spořitelny

aktualizováno 
Stavební spoření přestává být pro stále větší počet lidí jen výnosnou možností, jak zhodnotit své úspory. Na významu totiž nabývá druhá složka, a to překlenovací úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Klienta lákají nejen nižší úroky, ale i ta skutečnost, že si mohou zaplacené úroky z překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření odečíst od základu daně z příjmů.

Překlenovací úvěr - rychlá, ale dražší půjčka

Chcete-li financovat své bydlení, můžete si vybrat ze dvou typů úvěrů. Překlenovací úvěr je určen pro to období, kdy ještě nesplňujete podmínky pro poskytnutí přiděleného úvěru ze stavebního spoření. Úrokové sazby překlenovacích úvěrů se díky poklesům úroků pohybují v rozmezí 6 - 8 procent. Nejlevněji vám půjčí v Raiffeisen stavební spořitelně - za 4,9 procenta ročně. Obvykle je potřeba, abyste měli na svém účtu naspořeno minimálně dvacet procent z cílové částky.

O překlenovací úvěr můžete zažádat hned po uzavření smlouvy, není na něj však žádný právní nárok. Například u Všeobecné stavební spořitelny můžete požádat o úvěr, aniž byste měli ušetřenou jakoukoliv částku. Výhoda nulové akontace je určena pouze pro mladé lidi ve věku od 25 do 35 let, minimální výše půjčky je 150 tisíc korun, maximálně jeden milion korun.

Úvěr ze stavebního spoření - historicky nejnižší sazby

Úrokově výhodnější, a tedy i pro vaši kapsu levnější jsou klasické úvěry ze stavebního spoření. K tomu, abyste jej mohli získat, musíte mít naspořeno minimálně 40 až 50 procent cílové částky. Spořitelna vám pak půjčí zbývajících šedesát procent z celé cílové částky. To znamená, že pokud byste chtěli úvěrem ze stavebního spoření financovat například nákup vlastního bytu, je dobré to zohlednit při stanovení cílové částky.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Nestačí jako v případě překlenovacího úvěru pouze vložit peníze na účet. Ze zákona je totiž minimální čekací doba na takový úvěr dva roky. Kromě toho má každá stavební spořitelna interní hodnotící systém, pomocí kterého vám připisuje body za vaše vklady a připsané státní podpory.

Teprve až dosáhnete stanoveného minimálního počtu bodů potřebných k získání úvěru, máte šanci čerpat úvěr. Vaše bodové hodnocení můžete zjistit například na výpisu z účtu a obvykle vás spořitelna informuje o tom, že jste splnili všechny nutné podmínky k tomu, abyste mohli čerpat úvěr.

Pokud máte tedy stavební spoření po dobu kratší než 24 měsíců, musíte buď počkat, nebo vzít zavděk dražším překlenovacím úvěrem. Výhodou pro klienty jsou stále klesající úrokové sazby, které se dostaly až pod pět procent. Nejlevnější úvěr nyní poskytuje Hypo stavební spořitelna s úročením od 3,9 procenta. Tato sazba je však určena pouze pro klienty, kteří požádají o úvěr Nadstandard ze stavebního spoření. Cenou za levnější úvěr je však o procento nižší zhodnocování vkladu na účtu. To znamená, že tato varianta je vhodná pouze v tom případě, kdy budete chtít čerpat úvěr. Úrok pod pět procent můžete získat také V Českomoravské stavební spořitelně - 4,8 procenta - a Raiffeisen stavební spořitelně - 4,9 procenta.

Pro větší částky budete potřebovat ručitele

Při čerpání úvěru například na koupi bytu pochopitelně budete potřebovat více peněz, ale stavební spořitelna vyžaduje zajištění takové půjčky. Obvykle pro částky do 100 000 korun není nutný ručitel. Pro sumy vyšší si však budete muset sehnat minimálně jednoho ručitele. Například Stavební spořitelna České spořitelny vyžaduje pro úvěry do 200 000 korun jednoho ručitele.     

Z jakého důvodu jste si založil(a) stavební spoření? Upřednostňujete stavební spoření jako investici? Nebo jej hodláte využít pro úvěr na bydlení? Těšíme se na vaše názory.      

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz