Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké úvěry nabízejí stavební spořitelny

aktualizováno 
Stavební spoření přestává být pro stále větší počet lidí jen výnosnou možností, jak zhodnotit své úspory. Na významu totiž nabývá druhá složka, a to překlenovací úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Klienta lákají nejen nižší úroky, ale i ta skutečnost, že si mohou zaplacené úroky z překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření odečíst od základu daně z příjmů.

Překlenovací úvěr - rychlá, ale dražší půjčka

Chcete-li financovat své bydlení, můžete si vybrat ze dvou typů úvěrů. Překlenovací úvěr je určen pro to období, kdy ještě nesplňujete podmínky pro poskytnutí přiděleného úvěru ze stavebního spoření. Úrokové sazby překlenovacích úvěrů se díky poklesům úroků pohybují v rozmezí 6 - 8 procent. Nejlevněji vám půjčí v Raiffeisen stavební spořitelně - za 4,9 procenta ročně. Obvykle je potřeba, abyste měli na svém účtu naspořeno minimálně dvacet procent z cílové částky.

O překlenovací úvěr můžete zažádat hned po uzavření smlouvy, není na něj však žádný právní nárok. Například u Všeobecné stavební spořitelny můžete požádat o úvěr, aniž byste měli ušetřenou jakoukoliv částku. Výhoda nulové akontace je určena pouze pro mladé lidi ve věku od 25 do 35 let, minimální výše půjčky je 150 tisíc korun, maximálně jeden milion korun.

Úvěr ze stavebního spoření - historicky nejnižší sazby

Úrokově výhodnější, a tedy i pro vaši kapsu levnější jsou klasické úvěry ze stavebního spoření. K tomu, abyste jej mohli získat, musíte mít naspořeno minimálně 40 až 50 procent cílové částky. Spořitelna vám pak půjčí zbývajících šedesát procent z celé cílové částky. To znamená, že pokud byste chtěli úvěrem ze stavebního spoření financovat například nákup vlastního bytu, je dobré to zohlednit při stanovení cílové částky.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Nestačí jako v případě překlenovacího úvěru pouze vložit peníze na účet. Ze zákona je totiž minimální čekací doba na takový úvěr dva roky. Kromě toho má každá stavební spořitelna interní hodnotící systém, pomocí kterého vám připisuje body za vaše vklady a připsané státní podpory.

Teprve až dosáhnete stanoveného minimálního počtu bodů potřebných k získání úvěru, máte šanci čerpat úvěr. Vaše bodové hodnocení můžete zjistit například na výpisu z účtu a obvykle vás spořitelna informuje o tom, že jste splnili všechny nutné podmínky k tomu, abyste mohli čerpat úvěr.

Pokud máte tedy stavební spoření po dobu kratší než 24 měsíců, musíte buď počkat, nebo vzít zavděk dražším překlenovacím úvěrem. Výhodou pro klienty jsou stále klesající úrokové sazby, které se dostaly až pod pět procent. Nejlevnější úvěr nyní poskytuje Hypo stavební spořitelna s úročením od 3,9 procenta. Tato sazba je však určena pouze pro klienty, kteří požádají o úvěr Nadstandard ze stavebního spoření. Cenou za levnější úvěr je však o procento nižší zhodnocování vkladu na účtu. To znamená, že tato varianta je vhodná pouze v tom případě, kdy budete chtít čerpat úvěr. Úrok pod pět procent můžete získat také V Českomoravské stavební spořitelně - 4,8 procenta - a Raiffeisen stavební spořitelně - 4,9 procenta.

Pro větší částky budete potřebovat ručitele

Při čerpání úvěru například na koupi bytu pochopitelně budete potřebovat více peněz, ale stavební spořitelna vyžaduje zajištění takové půjčky. Obvykle pro částky do 100 000 korun není nutný ručitel. Pro sumy vyšší si však budete muset sehnat minimálně jednoho ručitele. Například Stavební spořitelna České spořitelny vyžaduje pro úvěry do 200 000 korun jednoho ručitele.     

Z jakého důvodu jste si založil(a) stavební spoření? Upřednostňujete stavební spoření jako investici? Nebo jej hodláte využít pro úvěr na bydlení? Těšíme se na vaše názory.      

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz