Status studenta vám zaručuje nižší daně a úlevu na daních i pro rodičeIlustrační snímek

Status studenta vám zaručuje nižší daně a úlevu na daních i pro rodičeIlustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako student máte spoustu výhod nejen vy, ale i vaši rodiče

  • 25
Pokud studujete na střední či vysoké škole, na vyšší odborné nebo třeba v jazykovce, když bezprostředně navazujete na středoškolské studium, jste úředně student. A to i v případě, že chodíte pravidelně pracovat, a máte tudíž vlastní příjem.

A právě status studenta vám, ale i vašim rodičům přináší několik výhod v oblasti daňové i sociální.

1.
Rodiče platí nižší daně

Žijete-li s rodiči v jedné domácnosti (i když jste přes týden na koleji či máte v místě studia pronajatý byt), mohou si na vás uplatňovat daňovou slevu na dítě. Podmínkou je, že svému zaměstnavateli (podnikatelé finančnímu úřadu) doloží potvrzení o studiu. Sleva nyní činí 11 604 korun.

2.
Nižší daně máte i vy

I sám student může uplatnit daňovou slevu, když si vydělává. Opět je třeba doložit potvrzení o studiu. Sleva na poplatníka je letos 23 640 korun, pokud jste student, můžete si navíc odečíst 4 020 korun za rok.

Jestli pracujete pravidelně, je celkem jedno, zda ji uplatníte vy sami, nebo váš zaměstnavatel. Pokud však pracujete třeba jen o letních prázdninách, vyplatí se domluva se zaměstnavatelem, že si sami podáte daňové přiznání: uplatnit tak budete moci celou slevu, zaměstnavatel by uplatňoval jen poměrnou část - za dva měsíce 670 korun.

3.
Stát za vás platí pojistné

Nemusíte se zajímat o zdravotní pojištění - platí ho za vás stát. Pokud si vyděláváte, stará se o platby zaměstnavatel, a jestliže podnikáte, zaplatíte ve výsledku pojistné podle toho, kolik jste si skutečně vydělali (netýká se vás povinné minimum 1 670 korun měsíčně).

Pozor u sociálního pojištění: doba studia se vám nezapočítává do pojištěné doby (ze které se bude v budoucnu vypočítávat důchod). Pokud si navíc sociální pojištění ze svých příjmů neplatíte (nepřihlásili jste se dobrovolně, nejste nikde zaměstnáni, nepodnikáte), pak se může stát, že když po studiích nenajdete práci, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu totiž získá jen ten, kdo v posledních třech letech odpracoval alespoň 12 měsíců.

4.
Dostanete stipendium

Pokud se budete výborně učit, máte šanci na prospěchové stipendium, dosáhnout můžete i na příspěvěk na ubytování - takzvané ubytovací stipendium.

Na různých školách jsou odlišné podmínky - někde dají všem stejnou částku, jinde platí jen těm, kteří mají trvalé bydliště mimo město. Prospěchové ani ubytovací stipendium se nedaní a neplatí se z něho sociální ani zdravotní pojištění.