Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký chcete výnos?

aktualizováno 
Výnos investice je velice důležitá věc. Zejména v případě, pokud chceme investovat na delší dobu. Najděte si takový druh výnosu, který vám bude nejlépe vyhovovat. Zároveň se však dívejte na rizika.
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Nepotřebuji investovat, stačí když o peníze nepřijdu

Možná vám stačí jenom uschovat peníze, které jste vydělali a není pro vás důležité, jestli budou něco vydělávat. Hlavně potřebujete, abyste o ně nepřišli. Stačí vám uložit je na termínovaný vklad nebo jenom na běžný účet u banky. Věnujete pozornost tomu, aby vklad byl pojištěn a aby naše banka nezkrachovala. Pak dostáváte malý a jistý úrok.

Nejedná se o investování v pravém slova smyslu. Jedná se jenom o uložení peněz, které nevydělávají, ale prodělávají. Jestli se chcete rozhodnout pro tuto variantu uložení peněz, pak vězte, že vaše peníze prodělávají. Z obdržených úroků musíte zaplatit daň, takže obdržený výnos je menší, než kolik se uvádí v nabídce banky. To, co přináší prodělek je inflace. Ta znehodnocuje naše peníze. I přes to, že každý rok na našem účtu je vyšší a vyšší částka, má tato částka menší a menší kupní sílu.

Stačí nám překonat termínované vklady a eliminovat inflaci

Chceme investovat s cílem ochránit vlastní peníze před inflací. Vydělali jsme si peníze a budeme si za ně chtít něco koupit a víme, že inflace bude jejich hodnotu snižovat. Proto hledáme takovou investici, která alespoň uchová kupní sílu peněz.

Jsme zvyklí na termínované vklady, kdy ukládáme své peníze do banky a dostáváme za ně úrok. Výše úroku není moc zajímavá. Hledáme něco, co by mohlo být o něco zajímavější a kde budou výnosy o něco vyšší. Potřebujeme, aby výnosy byly jisté. Podobně jako jsou jisté výnosy u termínovaného vkladu. Chceme, abychom za uložení svých peněz určitě dostali nějakou odměnu.

Pro takovéto investory je vhodná asi následující investice, která přináší
jistý a stabilní výnos.

Výnosy tohoto fondu v jednotlivých letech byly následující:

Tabulka č. 1
Výnosy fondu peněžního trhu (Sporoinvest) v jednotlivých letech.

Graf č. 1
Vývoj hodnoty fondu peněžního trhu Sporoinvest) v období 6 let.


(Zdroj: www.iscs.cz)

Výnos je stabilní a pravidelný. Investovaná částka neustále roste, nikdy nezakolísala. Výnos je poměrně nízký, ale spolehlivý.

Chceme zajímavější zisk – překonat inflaci

Chceme zkusit dosáhnout vyšších výnosů i za cenu, že výnosy nebudou tak stabilní a spolehlivé a jsme ochotni připustit, že krátkodobě může hodnota investice i poklesnout. Chceme překonat inflaci. Chceme dosáhnout takových výnosů, aby se peníze zhodnotily i po započítání inflace a mohli jsme si za ně koupit více než v době jejich uložení.

Chceme výrazně překonat výnosy na termínovaných vkladech a chceme se více přiblížit světu investování, kde budeme dosahovat vyšších výnosů, ale musíme také počítat s tím, že jich dosáhnout nemusíme. V dlouhodobějším horizontu se bude náš majetek zhodnocovat a bude platit, že „peníze dělají peníze“. Pro tento typ investování se hodí heslo: „Nemusí pršet, stačí když kape“.

Graf č. 2
Vývoj hodnoty dluhopisového fondu (Sporobond) v období 6 let.


(Zdroj: www.iscs.cz)

Hodnota investice roste. Nepravidelně a mírně kolísá. Na grafu se objevují „vlnky“, kdy hodnota investice chvílemi klesá. Pokles je jenom malý a krátkodobý. Časem se zase vyrovná. Celkem za 6 let se vydělalo cca 35 %, ale najdeme období, kdy jsme za rok skončili na nule.

Výnosy v jednotlivých letech byly následující:

Tabulka č. 2
Výnosy dluhopisového fondu (Sporobond) v jednotlivých letech.

Z grafu i tabulky je vidět rozdíl mezi těmito výnosy a výnosy v předchozí kapitole: Tyto výnosy jsou vyšší, ale nejsou tak pravidelné. Jsou období, kdy jsou nízké. Jakoby se hodnota investice v některých chvílích zastavila a krátkodobě i poklesla. Od poloviny roku 2003 do poloviny roku 2004 se jakoby nic nedělo.

Konzervativní a „jistý“ fond peněžního trhu v předchozí kapitole za 6 let vynesl cca 20 %. Trochu rizikovější fond dluhopisový vynesl za stejné období 35 %.

V následujícím díle si ukážeme jak postupovat, když chceme nadprůměrný zisk, či maximální zisk.


Úryvek z knihy: Investování pro začátečníky

1. díl: Základní otázka: proč chci investovat


REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Investování pro záčátečníky" 
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz


Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Další nabídka

Kurzy.cz

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.
Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve for... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.