Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký typ zaměstnance jste? Najděte v přehledu sami sebe

aktualizováno 
Chybí vám průbojnost a kolektiv vás nebere, nebo naopak vystupujete tak suverénně, že z vás mají kolegové strach. Pokud chcete vědět, jaký typ zaměstnance jste a co máte dělat, abyste se v práci konečně prosadili a udělali kariéru, napoví vám náš "psí" přehled.
Jste nejisté štěně, nebo zákeřný pes? Ilustrační snímek

Jste nejisté štěně, nebo zákeřný pes? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Štěně: bezmocí vyjadřuje domnělou slabost

Jak se pozná: Je hned přetížené, málo si troufá a neustále se zajišťuje: "To neumím, je toho na mě příliš, ztrácím přehled. Potřebuji pomoct!"

Jaké opravdu je: Bezmocí vyjadřuje domnělou slabost, přitom je štěně velmi rafinované. Požadovanou pomoc zaručeně dostane, zvláště když proti němu stojí pes ochranář či pes suverén. A tak si může být jisté, že odpovědnost za jeho činy převezmou jiní. Umí se tedy prosadit, protože dostane to, co chce: pomoc a podporu. A nemusí se starat o důsledky svého chování.

Nevýhoda: Pokud nepřevezme odpovědnost, nebudou je ostatní brát vážně a nebudou mu dávat důležité úkoly, jež by mohlo sebevědomě plnit.

Rada: Dodejte si odvahy, zapojte se a buďte průbojní. Do nové role se nakonec dostanete a konečně se naučíte stát na vlastních nohou.

Mohlo by Vás zajímat

Hledáte nové zaměstnání? Denně aktualizované pracovní nabídky na jobDNES.cz.

Pes na řetězu: pracuje na povel

Jak se pozná: Plní příkazy a nerad je zpochybňuje. Reaguje na chválu a trest, ale vlastní iniciativy má málo. K nadřízeným je loajální, vždycky rád pomůže: "To jsem to pěkně udělal, teď mě pochvalte!"

Jaký opravdu je: Je výtečný pomocník a v rámci svých kompetencí je celkem průbojný. Nicméně se mu musí hranice nejdříve ukázat, sám je najít neumí. Pracuje na povel a dá se motivovat pochvalou. Ale když se chvála dlouho nedostaví, je jízlivý a nespokojený.

Nevýhoda: Pokud si občas nevyzkouší svoje hranice, zůstane na řetězu uvězněn. Protože nemá průkopnického ducha, nebývá jeho průbojnost hodnocena valně.

Rada: Někdy se vyplatí utrhnout se ze řetězu. Některý povolí, jiný, opotřebovaný, se rozlomí a vy můžete volně běžet. Zkuste rozšířit kruh, ve kterém se chcete pohybovat. Vyvíjejte více vlastní iniciativy, třeba vás někdy nechají běhat bez vodítka, nebo vám alespoň dají větší prostor.

Pes samotář: je skromný

Jak se pozná: Daří se mu v ústraní, kde nepozorovaně dělá správná rozhodnutí. Nerad mluví o úspěchu a neumí zacházet s chválou: "Ale to ani nestojí za řeč."

Jaký opravdu je: Působí skromně, nakládá si bez remcání práci navíc a stará se o všechny ty věci, o nichž si šéfové a kolegové rádi myslí, že se dějí jakoby samy od sebe. Pes samotář je často přehlížen, a tak sotvakdy doceněn. A když už na chválu dojde, většinou ji odbude. Přitom je citlivý a introvertní.

Nevýhoda: Kdo o svých výkonech nemluví nebo je skrývá, může být časem považován za nadbytečného.

Rada: Oceňte svůj výkon, važte si své práce a přijměte pochvalu. Mluvte někdy o svých úspěších, aby si lidé všimli, jak jste pro firmu důležití.

Pes tahoun: budí dojem, že je přetížený

Jak se pozná: Své úkoly považuje za důležité a rád si jich bere mnoho, což pak také dává hlasitě najevo. Jeho práce pro něj představuje celý svět: "Dávám tomu všechno!"

Jaký opravdu je: Je spíše extrovertní a rád ukazuje, že pro firmu dělá vše. Mnohdy působí stresovaně a budí dojem, že je neustále přetížený.

Nevýhoda: Kdo často vypadá přetíženě, na toho ostatní moc nespoléhají. Je pozoruhodné, co všechno si na sebe nakládá, ale je to opravdu nutné? Ostatní ho jistě mají za přívětivého, mírně chaotického a velice angažovaného člověka. Ale určitě ne za průbojný pilíř firmy.

Rada: Tu a tam zařaďte nižší rychlost, mluvte i o svých úspěších, ne jen o neuvěřitelném stresu, který prožíváte. Najděte si nějakou protiváhu k práci. Protože jen ten, kdo je vyrovnaný a stará se i sám o sebe, umí přesvědčit.

Pes ochranář: má vyvinutý smysl pro spravedlnost

Jak se pozná: Zastává se týmu, hlavně slabších lidí, snadno zavětří nespravedlnost. Vystupuje spíše směrem nahoru a hledá spojence mezi podřízenými. Má vyvinutý smysl pro spravedlnost a demokracii: "Vaše problémy jsou tady od toho, abych je vyřešil."

Jaký opravdu je: Podřízení ho milují a nechávají se rádi chránit. Šéfové si váží jeho angažovanosti a nezištnosti. Nebo ne? Jeho průbojnost každého přesvědčí, či má jen odpoutat pozornost?

Nevýhody: A co když kolegové o pomoc vůbec nestojí? Možná jeho lidumilnost nadřízené štve, protože pak kvůli ní zanedbává své úkoly.

Rada: Zasazujte se za ostatní, pokud tím jen nechcete zamaskovat vlastní nedostatky. Využijte svou průbojnost pro sebe, firmu i ostatní, jestli o to stojí.

Pes superhrdina: nemá z ničeho strach

Jak se pozná: Ke každodenním výzvám se staví energicky a jede na plný plyn. Není pro něj problém, který by se nedal vyřešit. Rozhodnutí dělá rychle a pak jich už nelituje, i když nebyla správná. "Šup šup, netřeba brát ohledy."

Jaký opravdu je: Zdá se, že nemá z ničeho strach. Vše se mu většinou daří, a když už se jednou něco pokazí, neláme si s tím hlavu. Svou energií dokáže strhnout ostatní, nedostatkem reflexe přivést podnik k bankrotu.

Nevýhoda: Kdo pracuje a rozhoduje jako "namydlený blesk", dělá chyby, protože nemá čas na přemýšlení.

Rada: Se svou energií hravě zvládnete mnohé. Kolegové vás budou následovat. Když si najdete čas na zhodnocení chybných rozhodnutí a poučíte se z nich, už vaše průbojnost nebude vycházet jen z čirého optimismu, ale bude mít pevný základ.

Zákeřný pes: těžko stráví kritiku

Jak se pozná: Ze strachu, aby někdo nezjistil, že není neomylný, hlasitě štěká a ohání se kolem sebe. Ovšem nikoli směrem nahoru, spíš ve výšce lýtek. Kritiku stráví jen těžko, i když je konstruktivní: "Já si své zájmy uhájím!"

Jaký opravdu je: Malý zákeřný pes se skrývá skoro v každém, ale málokdo to přizná. Kdo by chtěl být přistižen při tom, že na něco nestačí, že je závistivý či ustrašený? Když se ale na jeho dveřích objeví cedulka: Pozor, kouše!, je nejvyšší čas přiznat chybu a smět za to zase patřit k týmu.

Nevýhoda: Kdo si nepřipustí své slabiny, nebude považován za průbojného. Pravdu nemá ten, kdo štěká hlasitěji. Jízlivostí vystraší kolegy, může skončit i sám.

Rada: Uvědomte si, že nejste neomylní, a dejte to najevo i kolegům. Neuškodí přiznat chybu, požádat o pomoc nebo ji nabídnout. Neztratíte spojení s týmem.

Studený čumák: drží si ostatní od těla

Jak se pozná: O samotě dělá chladná rozhodnutí a drží si kolegy od těla. Přílišná blízkost ostatních ho znervózňuje, mohl by roztát: "Jsem osamělý vlk. Přidejte se na moji stranu, nebo jděte pryč!"

Jaký opravdu je: Na rozdíl od psa samotáře dává svou uzavřeností najevo moc a sílu. Není rád, když mu někdo vidí do karet, nechce být odkázaný na cizí pomoc.

Nevýhoda: Je svým spolupracovníkům hodně vzdálený. Nezaznamená tak, že se něco důležitého děje, nerozezná problémy ostatních, oni si k němu pro radu nechodí. Prosadit se umí, i když diktátorským způsobem. Ví opravdu, že jsou jeho rozhodnutí správná?

Rada: Zachováváte si chladnou hlavu, i když okolo už zuří chaos. Zajistěte, aby vám kolegové mohli věřit. A abyste se mohli správně rozhodnout, protože se k vám dostaly všechny stěžejní informace.

Pes suverén: člověk ze staré školy

Jak se pozná: Dělá suverénní rozhodnutí. Člověk se přece může pochlubit zkušenostmi i úspěchy. Ke kolegům má osobní vztah. Je mentorem mladých snaživých zaměstnanců: "Smíte využít mých zkušeností, ale žádám za to uznání."

Jaký opravdu je: Koná blahosklonné soudy, ukazuje nadřazenost a vybírá si okruh svých oblíbenců. Je to člověk ze staré školy. Platí za neomylného, alespoň dokud tomu okolí věří.

Nevýhoda: Kdo zdánlivě nemá žádné slabiny, ztěžuje ostatním, aby se přiznali ke svým slabým stránkám, vypadali by totiž hloupě. Průbojnost dává najevo mocí a zkušenostmi. Myslí si, že ví vše. Když je přistižen při omylu, ztrácí tvář.

Rada: Zkušenosti, znalosti a suverenita jsou cenné, pokud s nimi člověk umí zacházet. Využijte svou průbojnost a utvrďte ostatní, aby to tak dělali také. Protože lidé se mohou od sebe navzájem učit, v tom je pravá suverenita.

Pes do psího spřežení: týmový hráč

Jak se pozná: Je to týmový hráč. Sice málokdy dělá nepravosti, ale také nerad přebírá plnou odpovědnost. Je silný v kolektivu, ale sám si rychle začne připadat nejistý: "Jsme tým, společně to dokážeme!"

Jaký opravdu je: Využívá toho, že ve skupině se člověk snadno ztratí, když je na něj téma příliš složité, výzva hodně náročná nebo námaha moc velká.

Nevýhoda: Kdo je týmový, protože si sám na nic netroufne, zůstane vždycky ovcí ve stádu, v nejhorším případě se ztratí v davu.

Rada: Znáte svoje slabiny a umíte využít silné stránky druhých. Jste mistrem v delegování. Když se vám podaří svá pozitiva uplatnit ve skupině a zároveň se budete učit od ostatních, vytvoříte nejen spravedlivou hru, ale získáte hodně i pro sebe.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz