Jakými pravidly se řídí používání firemního vozu?

Ve firmách se můžeme setkat s různými způsoby používání vozidel pro pracovní účely. Nejčastěji řídí motorová vozidla zaměstnanci, kteří uzavřeli pracovní smlouvu jako řidiči a jezdí různými druhy vozidel, od osobních aut až po těžké nákladní vozy.

Rozhodujícím faktorem je, že mají řidičský průkaz pro řízení vozidel příslušného typu a hmotnosti. Tito řidiči se podrobují pravidelným školením a zkouškám a musí vozidlo nejen řídit, ale také řádně udržovat a provádět drobnější opravy. O absolvovaných jízdách vedou záznamy v knize jízd.

Auto i pro soukromé účely

Do další skupiny řidičů patří zaměstnanci, kteří sice vykonávají jiné činnosti, například nákupčí, opravář provádějící opravy v domácnosti, likvidátor pojistných událostí nebo dealer kosmetiky, ale pro řádný výkon jejich funkce jim zaměstnavatel poskytl podnikové vozidlo. Většinou jde o vůz, který mohou používat jak k pracovním činnostem, tak k soukromým účelům. V takovém případě platí, že poskytne-li firma zaměstnanci služební vozidlo k používání i pro soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 12 procent pořizovací ceny vozidla v kalendářním roce. Právní vztah mezi zaměstnavatelem a pracovníkem by měl být potvrzen formou písemné smlouvy o užívání vozidla k služebním i soukromým účelům.

Z hlediska pracovní smlouvy mohou nastat dvě situace. V pracovní smlouvě bude sjednána vedle vlastní činnosti příslušného zaměstnance i práce řidiče. Pak je i jízda motorovým vozidlem k místu výkonu pracovní činnosti a zpět výkonem práce a mzda za tuto činnost musí být proplacena včetně cestovních náhrad. Není-li činnost řidiče sjednána u těchto zaměstnanců v pracovní smlouvě, pak při pracovní cestě se za výkon práce považuje pouze vlastní výkon práce podle pracovní smlouvy. Také tito řidiči musí absolvovat pravidelné doškolování řidičů.

Při pracovních cestách je povinností řidiče vést přesnou a podrobnou evidenci jízd v knize jízd nebo v záznamu o provozu služebního vozidla. Z této evidence pak zjistí zaměstnavatel na konci kalendářního roku, tedy celkově za zdaňovací období, skutečný počet ujetých kilometrů pro služební, a tím i pro daňové účely.

Soukromé cesty jsou výlučně záležitostí příslušného zaměstnance a výdaje s těmito cestami spojené (pohonné hmoty, garážování vozidla) si musí uhradit sám. Pro úplnost je třeba dodat, že při tomto způsobu používání služebního vozidla je stále vlastníkem a správcem vozidla zaměstnavatel.

Kdy hradí vše firma?

Pokud by zaměstnanec používal služební vozidlo pouze při pracovních cestách, to znamená, že bude vždy vyjíždět z podnikového parkovacího prostoru a po skončení pracovní cesty tam vozidlo opět uloží, neuzavírá zaměstnanec s firmou žádnou písemnou smlouvu. Zaměstnavatel hradí v takovém případě veškeré výdaje spojené s provozem vozidla. I v tomto případě je nutné vést přesnou evidenci ujetých kilometrů a pro každou cestu je potřeba mít cestovní příkaz.

Posledním způsobem je použití soukromého vozidla pro služební účely. V takovém případě je zaměstnanec vyslán na pracovní cestu zaměstnavatelem a jako dopravní prostředek mu firma s jeho souhlasem určí jeho soukromé vozidlo. Vyúčtování takové pracovní cesty se provádí podle vyhlášky č. 119/1992 Sb. v platném znění.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,