Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonsku hrozí bankrot

aktualizováno 
Japonská administrativa plánuje již třetí protikrizový balíček, který by měl stát více než 2 % tamního HDP. Peníze na nové výdaje chce sehnat pomocí emise dalších státních dluhopisů. Jak poznamenaly noviny The Wall Street Journal, mohlo by se jednat o velice špatný krok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Japonsko během minulosti vydávalo dluhopisů tolik, že má ze všech zemí OECD suverénně nejvyšší podíl veřejného dluhu na HDP (Graf 1). Oproti průměru zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) dvouapůlnásobný. To pro něj znamená ohromné náklady placené na úrocích držitelům dluhopisů. Japonskému hospodářství v minulosti státní výdaje nijak nepomohly, a to jich bylo během problémových 90. let požehnaně, oživení nastalo v Japonsku až na začátku tohoto století po vyřešení problémů bank.

Graf 1: Jedná se o přibližná data za rok 2008, zdrojem je statistika OECD

Graf: Veřejný dluh Japonska

Japonci mají velmi vysoký sklon k úsporám. Když banky zapůjčí kapitál uložený do nich japonskými občany státu a stát ho zase pomocí různých vládních programů dostane k lidem, ti ho nepoužijí na nákup nějakého statku nebo služby, ale peníze opět uloží do banky.

Na veřejné finance ale bude útočit v budoucnu ještě další fakt – drasticky se snižující HDP. Což bude znamenat snížený výběr daní a naopak zvýšení výdajů, jako jsou podpory v nezaměstnanosti apod. To bude tlačit na ještě vyšší vládní deficity, kvůli kterým bude veřejný dluh v poměru k HDP přímo gigantický.

A jak velký pokles HDP se dá za první kvartál tohoto roku v Japonsku očekávat? Za poslední kvartál minulého roku klesl na roční bázi o více než 12 %. Máme důvod se domnívat, že další pokles bude ještě vyšší. Pro předpověď poklesu HDP jsem si vzal na pomoc japonský výrobní Tankan index, který je velmi podobný indexu nákupních manažerů (PMI). 

Jak je vidět z grafu níže (Graf 2), tak Tankan index vykazuje velmi dobrou souvztažnost s meziročními změnami kvartálního HDP za stejné období. Tento index za první kvartál tohoto roku je již znám, a tak jsem se mohl pokusit odhadnout i pokles HDP pro toto období. Odhad činí 6,3 % meziročně. Když si tento údaj přeložíme do roční mezikvartální změny HDP, což  je to číslo, o kterém obvykle referují média, pak by pokles za první kvartál roku 2009 mohl být i 16 %.

Graf 2: Byla použita data za posledních 10 let, jejich zdrojem je Bloomberg

Graf: Korelace růstu HDP - Japonsko

Takový pokles HDP v moderní historii Japonsko ještě nezažilo a může mít společně s plánovanými opatřeními vlády destruktivní účinky na veřejné finance země. Veřejný dluh bude již tak velký, že bude pro Japonsko skoro neutáhnutelným břemenem. V nejhorším případě se i může stát, že Japonsko nebude schopno plnit své závazky a investoři budou hromadně stahovat svůj kapitál pryč ze země. To by samozřejmě znamenalo znehodnocení jenu a kurzové ztráty pro ty investory, kteří by své investice včas nepřelili do bezpečí. Máte-li tedy nějaké své prostředky v Japonsku, doporučuji vám extrémní obezřetnost!

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz