Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je čínský akciový trh časovanou bombou?

aktualizováno 
Snad každý, kdo dnes přemýšlí o investici do akcií v jakékoli formě, musel narazit na tip, který mu doporučuje zajímavou příležitost v čínských akciích. Trhy utěšeně rostou již pár let, o akcie je stále velký zájem, zisky jsou ohromné... Další růst je jasný, Čína za pár let dožene Ameriku apod.

Investičních příležitostí, které skýtají mnohem menší rizika, než jsou čínské akcie, je stále dost. | foto: Lukáš Synek

Zní to všechno moc hezky, akciím v Číně (a zejména na burzách v Šanghaji a Šenzenu, kam mají přístup pouze domácí investoři) se skutečně daří a i přes výraznější korekce v minulém roce dosahují roční výnosy přes 100 %. Je ale skutečně možné, aby takový vývoj pokračoval i nadále?

Akcie jsou předražené
Ohromný růst akciového trhu v Číně za posledních pár let nahrává portfolio manažerům a obchodníkům, kteří tak mají silné argumenty k nákupům akcií. Ať se nám to líbí, nebo ne, investoři, zejména ti nezkušení, rádi nakupují na základě minulého vývoje, hezkých stoupajících grafů apod.

Rozumnější investoři většinou vyhledávají akcie na základě různých ukazatelů, které jim mohou pomoci při výběru zajímavých titulů. Velmi často je používán ukazatel P/E (poměr cena akcie/zisk na akcii). Za rozumnou je všeobecně považovaná hodnota kolem 15 ("optimální P/E" je ale různé u různých odvětví).

P/E na trzích s čínskými akciemi se ale v poslední době dostaly přes hodnotu 50 (akcie obchodované v Šanghaji), resp. 30 (akcie dostupné zahraničním investorům, obchodované v Hongkongu), což určitě není málo. I když P/E určitě není jediným a ideálním ukazatelem pro ohodnocení akcií, není radno jeho význam podceňovat.

Čínská vláda navíc plánuje umožnit domácím investorům investovat také na trhu v Hongkongu. Na jedné straně by to bylo dobře, protože by se prostředky investorů z Číny rozprostřely do většího množství titulů a poptávka po akciích v Šanghaji by nebyla tak zbytečně přehnaná. Na druhé straně se ale zájem čínských investorů přesune na akcie v Hongkongu, což může vést díky arbitrážím a zvýšené poptávce k dalšímu rychlému zvýšení cen akcií na Hongkongské burze.

Nebezpečí P/E...
A v čem že je to čínské P/E tak nebezpečné? Kromě toho, že ukazuje očekávání rostoucích zisků v budoucnu, je rovněž indikátorem předražených akcií, jejichž cena neodpovídá skutečné hodnotě akcií společnosti. Optimistická očekávání tlačí ceny stále vzhůru a ty jsou neúměrně vysoké. Tito investoři ale jaksi zapomínají, že optimismus a velká očekávání nemusí znamenat pozitivní budoucí vývoj. Bohužel.

Například v roce 2000, kdy došlo ke splasknutí technologické bubliny, dosahoval P/E akcií v indexu DJIA průměrnou hodnotu 30, u indexu S & 500 to bylo 44 a u technologického indexu NASDAQ 100 dokonce neuvěřitelných 102. Následný dvouletý propad na polovinu (u NASDAQu na méně než třetinu) má v paměti skoro každý, kdo se o akcie alespoň trochu zajímá.

V té době, stejně jako dnes v Číně, byly považovány všechny nové akciové tituly za zlatý důl a upisovaly se s ohromnými zisky. Do akcií investoval každý, kdo měl alespoň nějaké volné prostředky, akcie internetových společností, avšak nejen ty, byly hitem. Nehledělo se na to, že přemrštěné ceny na burze jsou na míle vzdáleny od skutečné hodnoty společností.

Čeká nás druhé Japonsko?
Problémem není jenom přestřelená cena akcií, ale až nepříjemně podobný vývoj, jaký probíhal například v Japonsku na přelomu 80. a 90. let. Enormní růst hospodářství, vysoká inflace, růst cen nemovitostí, obrovský boom na akciových trzích, kdy si firmy zlepšovaly svou ziskovost tím, že investovaly raději do akcií než do svého podnikání (což je v dnešní Číně také bohužel úplně běžná záležitost a nemá s rozumným investováním nic společného), roztočily gigantickou spirálu, kterou se vláda pokusila zastavit rychlým a výrazným zvýšením úrokových sazeb. Dopad na trhy byl zdrcující a následná recese trvala skoro 15 let.

Více na www.investujeme.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz