Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je dovolená na splátky opravdu tak výhodná?

aktualizováno 
Lednici, televizi či auto si klidně pořídíme na splátky. Ale zadlužit se kvůli pomíjivým zážitkům, ze kterých zbude pár fotoalb či suvenýrů? Podle všeho začínají i zdejší občané, kteří se do dluhů kvůli dovolené zatím příliš nehrnuli, odbourávat zábrany. Výsledkem je rostoucí zájem o dovolenou na splátky a také její čím dál širší nabídka v cestovních kancelářích.
Peníze, bankovky

Peníze, bankovky - Peníze - ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Na splátky se dá koupit už téměř všechno. I dovolená. Každý zájemce však musí počítat s tím, že za ni zaplatí obvykle o něco víc, než kdyby ji kupoval za hotové. O kolik dovolenou přeplatí, záleží na podmínkách nastavených cestovní kanceláří, respektive splátkovou společností, na výši půjčky i délce splácení. Většinou se roční úroky pohybují mezi 10 a 35 procenty, největší cestovky nabízejí i variantu bez navýšení.

Konečnou cenu ovlivní délka splácení

Pokud se rozhodnete pro dovolenou na splátky, pak dobře zvažte, na jak dlouho se ke splácení upíšete. Platí přitom, že čím déle a vyšší částku člověk splácí, tím více původní cenu přeplatí. U drahých zájezdů může být navýšení několikatisícové. Například exotický zájezd za 66 740 korun pro jednoho s nulovou přímou platbou, splácený po dobu deseti měsíců, vyšplhá u Fischera na 74 940 korun, což znamená navýšení o 8200 korun.  

karta
Platby za hranice: 2400 Kč nebo desetkrát méně
ČSOB se s naším vstupem do EU rozhodla podpořit klienty, kteří využívají zahraničních plateb a upravila proto své poplatky. Jsou však skutečně nejnižší?

manažer, podnikatel, byznys
Najít práci musí každý sám
Více než polovina nezaměstnaných bere podporu do tří a půl tisíce korun, což je o šest stovek méně než životní minimum. Nejvíce spoléhají na pomoc úřadů práce, ale...

kolo, cyklisti
Bicykl vybírejte podle terénu
Rychlejší, pohodlnější, zábavnější. Taková jsou dnešní jízdní kola. Jak vybrat kolo, které vám bude nejlépe sedět kvalitou i cenou?

Ani korunu navíc nezaplatí jen klienti, kteří si vyberou variantu s nulovým navýšením. Tu nabízí například Čedok, Sunny Days a nově také cestovní kanceláře Vítkovice Tours a Fischer. Fischer dokonce na možnosti dovolené na splátky založil svou letošní reklamní kampaň „Leť teď, plať pak“.

Odborníci varují

Právě možnost odloženého splácení představuje podle odborníků největší zradu dovolené na splátky. Zní to velmi dobře - cestovní kanceláře klientům umožní, aby nemuseli kvůli letní dovolené už od ledna utahovat rodinný rozpočet a šetřit na ni, navíc jim ještě zbude na útratu. Problém je v tom, že splácení se nikdo nevyhne, jen do něj už nebude mít po návratu zdaleka takovou chuť, jako měl s vidinou dovolené před sebou. „Dokážu pochopit, když se někdo zadluží kvůli zabezpečení rodiny, například aby ji zajistil bydlení nebo zboží, které denně užívá. Abstraktní věci, jako je dovolená, rychle pominou a přinutit se k splátkovým povinnostem dodatečně je pak velmi obtížné,“ upozorňuje psycholožka Iva Moravcová.

Finanční poradci také nevidí zadlužení kvůli dovolené příliš rádi. „Klient stejně musí obvykle zaplatit něco navíc a potom je na místě otázka: Když máme na úroky z půjčky, proč bychom nemohli na dovolenou našetřit dopředu? Vždyť nás to vyjde mnohem levněji,“ říká poradce Pavel Jílek.

Jsou i jiné možnosti financování

Neplaťte na cestách zbytečně!
Rozsah hrazené zdravotní péče bude stejný pro všechny.
Více ZDE.

Cestovatelé mohou k financování dovolené využít i spotřebitelské bankovní úvěry či platby úvěrovými kartami. Například Česká spořitelna a Komerční banka nabízejí úvěry s úroky od 10 procent. Platba úvěrovou O.K. kartou od GE Capital Multiservis je úročena 1,89 procenta měsíčně. Lze ji platit podle zástupkyně GE Capital Multiservis Evy Chaloupkové v 61 pobočkách deseti cestovních kanceláří, jako je například Čedok, FiroTour, Alexandria nebo Adria Travel. „Pomocí úvěrové karty Aura, úročené 1,98 procenta měsíčně, lze hradit dovolenou také v některých menších cestovkách, jako je Amiranty travel, Adriana Travel či Diana Group Semily,“ říká Jana Skalová, tisková mluvčí společnosti Cetelem.

Pojistit se proti nesplácení se vyplatí

Každý, kdo se chce zadlužit kvůli dovolené, by si měl předem položit otázku, jaké kroky podnikne, když nebude moci splácet. „V každém případě doporučuji, pokud to jde, pojistit se proti možnosti nesplácení,“ radí Iva Moravcová. Tuto možnost mají i zájemci o dovolenou bez peněz. Pojištění invalidity, plné pracovní neschopnosti a úmrtí stojí 1,75 procenta měsíční splátky. Rozšířená varianta s pojištěním i pro případ ztráty práce přijde na 4,5 procenta z měsíční splátky.

 

Čas dovolených se blíží, ale vy nemáte dostatek finančních prostředků? Cestovní kanceláře přišly s nabídkou dovolené na splátky. Na co byste si však určitě měli dát pozor? Jak se nespálit při výběru dovolené na splátky? Jak vybrat dovolenou na splátky?
Více v aktuálním tématu ZDE.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz