Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je GEnius od GE opravdu geniální?

aktualizováno 
Není to tak dávno, co GE Capital Bank uvedla na trh svou verzi internetového bankovnictví, a již je zde další novinka. Za únosné poplatky můžete nyní získat kromě obsluhy účtu přes internet a telefon také domácí počítač od AutoContu.

Ačkoli to jedné z největších tuzemských bank trvalo velmi dlouho, uvedla vloni v listopadu na trh svůj produkt internetového bankovnictví nazvaný Internet Banka. Ten bohužel nevybočoval nijak z řady stávajících produktů na trhu a lákat nové zákazníky tak mohl snad jen svou cenou 30 Kč za měsíc. A sliby postupného rozšiřování funkčnosti byly jen chabou náplastí na to, že GE nepřekvapila veřejnost podobnou akcí, jaká byla spojena se zaváděním GSM Banky (mobilní telefon zdarma). Nyní se zdá, že by svým GEniem mohla tento strohý dojem napravit.

Co je to vlastně GEnius?

Nová služba představuje, u GE Capital Bank již tradiční, balíček různých služeb. Srdce celé služby tvoří nový internetový portál www.genius.cz, na který je napojena možnost ovládání běžného účtu přes internet a telefon, provádění plateb souvisejících s nákupem na internetu a užívání emailové adresy ve formátu jmeno.prijmeni@genius.cz (tu si ostatně můžete zřídit, aniž byste byli klienty GECB). Shrnuto a podtrženo, GEnius je běžný účet, který v měsíčním poplatku 30 Kč zahrnuje obsluhu účtu přes internet a telefon, možnost přečerpání účtu až o 100.000 Kč, emailovou adresu a velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé prostředí. Za účetní položku vzniklou přes internet nebo telefon zaplatí noví majitelé GEnia 2 koruny.

GEnius však nemá v žádném případě nahradit dosavadní službu Internet Banka. Svou filozofií znemožňuje také porovnání s ostatními aplikacemi internetového bankovnictví na tuzemském trhu, protože jeho ambicemi není umět vše, co si klient usmyslí. Pro ty, jež se budou rozhodovat mezi GEniem a Internet Bankou, uveďme několik základních rozdílů:

1)      Snad nejzásadnější rozdíl je ve filozofii zabezpečení těchto dvou produktů. Zatímco Internet Banka má sloužit jako plnohodnotná služba pro obsluhu finančních potřeb klientů, u GEnia je kladen důraz spíše na jednoduchost, rychlost a pohodlí obsluhy osobních financí. Proto není na rozdíl od Internet Banky požadován při vstupu do GEnia elektronický přístupový certifikát, ale postačí pouze uživatelské jméno a heslo (stejné zabezpečení užívá u svého internetového bankovnictví rovněž CITIBANK). Standardně zde samozřejmě zůstává šifrovaný přenos dat.

2)      Z míry zabezpečení vyplývá i další omezení GEnia – při jeho pořízení je nastaven denní limit pro převody přes internet na 10.000 Kč. Pokud byste ovšem měli obavy ze zneužití svého účtu, můžete si tento limit libovolně snížit (tedy třeba i na 0, pokud chcete jen kontrolovat zůstatek, a v budoucnu si tento limit klidně znova zvýšit).

3)      Díky požadavkům na přehlednost a jednoduchost nenajdeme zatím v aplikaci GEnius možnost nastavení trvalých příkazů a další funkčnosti, které jsou postupně doplňovány do aplikace Internet Banka. GEnius proto umí pouze zobrazovat zůstatek a historii pohybů na účtu.

Pokud byste přesto chtěli srovnat GEnia s ostatními aplikacemi internetového bankovnictví, nevyjde ze souboje zrovna nejlépe. Na druhou stranu však srovnatelně s některými produkty, které se snaží být plnohodnotným internet bankingem.

Převody v rámci ČR Převody do zahraničí Obsluha trvalých příkazů a SIPO Možnost založení term. vkladu Přehled transakcí uskutečněných platební kartou
Citibank
Česká spořitelna
Československá obchodní banka
eBanka
GE Capital Bank
HVB Bank
Komerční banka
Raiffeisenbank
Union Banka
Živnostenská Banka

Malý handicap v oblasti zabezpečení přístupu do internetového rozhraní pro ovládání účtu kompenzuje GEnius tím, že umožní klientům nastavení odeslání SMS na jejich mobilní telefon při každém přihlášení. V krátké textové zprávě, jejíž odeslání je zpoplatněno dvěma korunami, je uvedeno také telefonní číslo pro zablokování účtu. Během několika vteřin tak může být případný zloděj od peněz na

Chcete obsluhovat účet přes internet, ale nevíte jakou banku vybrat? Navštivte speciální sekci INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ.

účtu efektivně odříznut. Podobný systém zabezpečení provozuje již delší dobu eBanka, která takto například informuje o použití platební karty. Milé je, že zablokování a odblokování účtu provádí banka zdarma.

Dalším lákadlem pro zřízení nového účtu má být zcela nová internetová platební karta Eurocard-MasterCard Internet. Tu lze využít i v zahraničí a je vydávána automaticky ke každému nově zřízenému GEniovi. Jak již z názvu karty vyplývá, je určena výhradně pro platby na internetu a stane se tak přímou konkurentkou obdobných karet Komerční banky a eBanky. Stejně jako u samotného účtu si může klient nastavit limit částky, která může být kartou hrazena. Navíc lze také nastavit maximální počet transakcí, který lze za den kartou uskutečnit. Standardně jsou povoleny 2 transakce denně, ovšem klient může operativně telefonicky tento limit měnit směrem nahoru i dolů. Kartu tak lze fakticky i zablokovat.

Na co ještě láká GE nové klienty?

Kromě samotné služby, příznivých poplatků a internetové platební karty vedené zdarma je to především speciální nabídka osobního počítače, kterou připravila banka spolu s AutoContem a splátkovým prodejcem GE Capital Multiservis. Nový počítač může klient pořídit na splátky s nulovým navýšením.

Verdikt

Sečteno a podtrženo nepřináší GEnius do světa bankovnictví žádnou převratnou revoluci. Kromě možnosti získat za výhodnějších podmínek počítač ho ocení ti, kteří s sebou nechtějí nosit disketu s přístupovým certifikátem. Cenově je totiž nabídka GEnia stejná jako u Internet Banky - za měsíční vedení služby zaplatíte 30 Kč a Telefon Banka je vedena zdarma tak jako tak. Lze ho tedy doporučit pouze těm, kteří chtějí pomocí počítače pouze kontrolovat stav svého účtu a zadávat jednoduché příkazy k úhradě v rámci ČR.

Necháte se zlákat na nový účet GEnius? Vyhovovalo by vám internetové bankovnictví, ve kterém můžete uskutečňovat pouze ty nejzákladnější operace?

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz