Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je lepší družstevní, nebo osobní vlastnictví?

aktualizováno 
Rozhodování mezi družstevním a osobním vlastnictvím nebývá v případě koupě bytu tím prvním, podle čeho zájemce o bydlení vybírá. Přesto jde o velmi důležitou volbu – každá z těchto forem vlastnictví přináší určitá pro a proti a může ovlivnit spokojenost s bydlením na dlouhou dobu dopředu.

Pokud chcete vyřešit svou bytovou situaci, nezajímá vás většinou forma vlastnictví, ale především rychlost a náklady potřebné na dosažení tohoto cíle. Konkrétní výhody a nevýhody bydlení v družstevním či osobním vlastnictví bývají proto až druhořadé. Dříve či později ovšem přijde situace, kdy může špatná volba mezi těmito dvěma variantami přinést nemalé problémy. Zohlednit musíme rozdílné možnosti v oblasti financování koupě bytu, v oblasti nakládání s bytem a starání se o byt, v oblasti povinností a výše vedlejších nákladů při případném prodeji apod.

 

Snad nejpodstatnější rozdíl spočívá ve formě vlastnictví. U bytu v osobním vlastnictví se stáváte vlastníkem bytové jednotky a podílovým spoluvlastníkem společných částí domu. Jako vlastník jste zapsán v katastru nemovitostí na listu vlastnictví. V případě družstevního bytu nevlastníte byt jako takový, ale získáváte podíl v družstvu. Byt vlastní samotné družstvo.

 

Pokud si z nabídky na trhu vyberete byt, začnete uvažovat o tom, jak jeho nákup profinancovat. Forma vlastnictví nehraje roli pro ty z nás, kteří mají na koupi bytu naspořené dostatečné prostředky. Stěžejní roli ovšem přebírá ve chvíli, kdy si chceme na byt půjčit. Na koupi družstevního bytu, respektive družstevního podílu, totiž nelze použít hypoteční úvěr (kupujete podíl, nikoli nemovitost, a nesplňujete tak požadavky kladené na hypoteční úvěry zákonem). Zbývá tak možnost použít úvěr a meziúvěr ze stavebního spoření, případně i některé účelové spotřebitelské úvěry na financování nemovitostí.

 

I když se vzdáte hypotečního úvěru, který představuje ve většině případů ten nejvýhodnější způsob profinancování nákupu, nemáte zdaleka vyhráno. Při částkách přesahujících sto tisíc korun se často setkáme u spotřebitelských úvěrů s požadavkem na zajištění daného úvěru nemovitostí (u úvěrů ze stavebního spoření činí tato hranice přibližně 300 tisíc korun). Při použití na koupi družstevního bytu tedy budete muset najít ještě jinou nemovitost, ke které může být sepsána zástavní smlouva.

 

Jaké výhody a nevýhody skýtají byty v osobním a družstevním vlastnictví?

Družstevní vlastnictví Osobní vlastnictví
+ přibližně o deset procent nižší pořizovací ceny + širší možnosti financování
+ neplatí se daň z převodu nemovitostí + lze bez povolení pronajímat
+ převod bytu je administrativně méně náročný + lze použít jako ručení, byt je v katastru nemovitostí zapsán na listu vlastnictví
- nevlastníte byt, ale podíl v družstvu - nutnost platit daň z převodu nemovitostí
- byt nelze koupit na hypotéku - vyšší ceny bytů, více starostí s prodejem
Hypotéku můžete použít na pořízení družstevního bytu pouze v jednom případě. Pokud se rozhodne družstvo postavit nový dům, může si vzít na stavbu hypotéku jako právnická osoba a splátky úvěru promítnout zprostředkovaně do nájemného svým družstevníkům. Výhodou v takovém případě je jednoduchost pro zájemce o bydlení – o vše se zde postará družstvo a družstevník nemusí procházet složitou procedurou v bance (zkoumání bonity, shánění podkladů, potvrzení apod.). Nevýhodou je, že tento způsob financování bydlení je v drtivé většině případů nákladnější, než řešení jednotlivce s pomocí hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření.

 

V oblasti povinností kladených na vlastníka (nájemce) bytu jsou obě varianty do určité míry srovnatelné. I majitelé bytů v osobním vlastnictví se totiž nevyhnou přispívání do fondu oprav a stejně jako v případě družstva se budou muset se svými sousedy v domě v rámci možností vždy nějak domluvit. V obou případech musí také bedlivě kontrolovat hospodaření družstva či společenství vlastníků. Poněkud zjednodušený život mohou mít družstevníci v případě, kdy se odhodlají k rekonstrukci či stavebním úpravám v bytě. V některých družstvech za ně totiž vyřídí potřebné formality na stavebním úřadě a zajistí stavební povolení. Konkrétní práva a povinnosti jsou pak vždy uvedeny ve stanovách daného subjektu.

 

Výrazné rozdíly nalezneme v možnosti byt pronajímat. Zatímco u bytu v osobním vlastnictví nenarazíte na významnější problém, u družstevního bytu musíte získat ve většině případů minimálně souhlas družstva (tedy pokud nechce riskovat a pronajímat byt načerno).

 

V neposlední řadě existuje u daných forem vlastnictví bytu i rozdílná možnost byt

Jaká banka nabízí nejlepší podmínky hypotečního úvěru? Vše o hypotékách hledejte ve speciální sekci.

prodat. V tomto případě je vše jednodušší u družstevního vlastnictví, protože zde nemusíte nechávat zpracovat ani odhad ceny bytu, ani nemusíte jednat s katastrálním úřadem. Na převod družstevního podílu existuje ve většině družstev speciální formulář a vše lze provést velmi rychle.

 

Prodej bytu podléhá v obou případech také určitým daňovým povinnostem. V případě prodeje nemovitosti v osobním vlastnictví jsou od daně osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu či bytu, včetně podílu na společných částech domu, pokud zde měl prodávající bydliště alespoň po dobu dvou let před datem prodeje. Pokud v daném bytě nebydlel, je rozhodující období pěti let – po této době jsou příjmy z prodeje rovněž osvobozeny od daně z příjmu. Pětileté období je rozhodující rovněž u družstevních bytů.

 

Důležitý rozdíl v daňových povinnostech spočívá v tom, že u bytů v osobním vlastnictví je prodávající povinen uhradit rovněž pětiprocentní daň z převodu nemovitostí. Náklady na tuto daň pak promítají prodávající spolu s dalšími náklady na vyhotovení odhadu ceny bytu a na zpracování smluvní dokumentace do prodejní ceny. Ty jsou v současné době u bytů v osobním vlastnictví o přibližně deset procent vyšší, než u bytů družstevních.

 

Jaký byt byste volili vy? Je lepší bydlet v osobním vlastnictví, nebo máte rádi pohodlí a zvolili byste raději byt družstevní? Jaké zkušenosti máte s bytovými družstvy?

 

 

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

V půjčování peněz lidí lidem se už v Česku točí miliardy korun

Ilustrační snímek

Ve světě úvěrů se stále více prosazuje nová alternativa půjčování. Dává dohromady lidi, kteří mají peníze a chtějí je...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz