Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je pro vás málo být živnostníkem? Právnická osoba nemusí být výhrou

Někdo podniká celý život jako živnostník, jiný naopak přemýšlí o založení právnické osoby. Takovou alternativu mu poradil jeho daňový poradce. Je skutečně podnikání prostřednictvím právnické osoby výhodnější?
Koule (c) profimedia.cz/corbis

Koule (c) profimedia.cz/corbis

Podnikat lze buď individuálně nebo kolektivně. Velmi zjednodušeně by se sice dalo napsat, že pro individuální podnikání slouží forma „fyzická osoba – podnikatel“ a pro společné podnikání se nejlépe hodí jakákoli forma právnické osoby. V tomto příliš zjednodušujícím tvrzení je ovšem nutné najít dvě podstatné výjimky.

Sdružení umožní společně podnikat fyzickým osobám a nemá status právnické osoby

Dvě či více fyzických osob se může sdružit ve formě sdružení fyzických osob a mohou podnikat společně bez nutnosti zakládat právnickou osobu (Podnikání ve sdružení? Proč to nezkusit i při zaměstnání). Na druhé straně je ovšem nutné přijmout fakt, že sdružení fyzických osob není příliš dobře právně ošetřeno. Jeho oporou je paragraf 829 Občanského zákoníku, avšak účetní a daňová oblast (zejména otázka daně z přidané hodnoty) je poměrně vágní. Z toho důvodu se mu někteří poplatníci raději vyhýbají.

Druhým aspektem částečně popírajícím tvrzení v úvodním odstavci je individuální forma podnikání prostřednictvím právnické osoby. Zde jde o možnost jednotlivce založit si jednu z forem kapitálových společností (s.r.o. nebo a.s.) a v nich být jediným společníkem respektive akcionářem. Právě rozhodování mezi podnikáním prostřednictvím fyzické osoby či osoby právnické by měla být věnována podstata tohoto komentáře. Na druhé straně je nutné si uvědomit, že rozsah komentáře nemůže pojmout detailní rozpracování jednotlivých oblastí a spíše se tedy zaměří na dílčí body celkového srovnání.

Administrativní hledisko – živnostník jednoznačně vítězí

Zahájení podnikání v případě fyzické osoby je neporovnatelně méně náročné z hlediska administrativy, zřizovacích nákladů a základního kapitálu. Fyzická osoba se totiž na rozdíl od všech právnických osob povinně nezapisuje do obchodního rejstříku a s tímto faktem odpadají nejen některé administrativní procesy, nýbrž i poměrně vysoké administrativní náklady (poplatky notáři apod.). Co se týče vkladu prostředků do podnikání, tak minimální základní kapitál je u společnosti s ručením omezeným 200 000 Kč a u akciové společnosti dokonce 2 000 000 Kč. Na druhé straně minimální osobní vklad podnikatele nikde stanoven není.

Fyzické osoby mohou vést daňovou evidenci, právnické osoby pouze účetnictví

Je logické, že každý z těchto subjektů musí vést nějakou formu evidence sloužící ke zjištění daňové povinnosti poplatníka. Podstatná skupina fyzických osob má možnost vést takzvanou daňovou evidenci. Tuto formu evidence nemohou vést pouze fyzické osoby, jejichž obrat překročil 15 000 000 Kč nebo ty, které jsou zapsány v obchodním rejstříku. Zmíněná obratová hranice je poměrně velkorysá a většina fyzických osob se do ní vejde (tudíž může vést daňovou evidenci).

Daňová evidence sama o sobě je pouhé zaznamenání příjmů a výdajů a lze tvrdit, že si je schopen ji vést každý živnostník sám. V podstatě jde pouze o jednoduchou formu evidence skutečných příjmů a výdajů, což má pro poplatníky určité výhody. V první řadě jde o výhodu v oblasti zásob, neboť u daňové evidence se peněžní výdaj spojený s nákupem stává ihned položkou snižující základ daně. Jinak je tomu u účetnictví, tam se výdaj spojený se zásobami stává daňově účinným až při jejich prodeji.

Podobnou výhodu nalezneme u pohledávek. V případě daňové evidence není samotné vystavení faktury daňově účinné (tím se stává až skutečný příjem od odběratele). Naopak u podnikatele vedoucího účetnictví je existence pohledávky zdanitelným výnosem bez ohledu na to, zda v budoucnu dojde k jejímu zaplacení či nikoli. Zjednodušeně řečeno pracuje účetnictví na principu časové souvislosti mezi náklady a výnosy, zatímco daňová evidence sleduje pouze skutečné finanční toky.

Daňová analýza – složité rozhodování, které vychýlí jakákoli změna v osobním životě podnikatele

O přeměně na právnickou osobu by rozhodně neměl v žádném případě přemýšlet živnostník, který dosahuje rozdílu mezi příjmy a výdaji v řádech desetitisíců či pouze několika set tisíc ročně. V takovém případě mu tato změna nepřinese žádný pozitivní úsporný efekt (vše spolknou náklady spojené s administrativou jako notář, účetní atd.). Naopak živnostník dosahující výsledku podnikání blížícímu se jednomu miliónu či více by již o takové možnosti měl reálně uvažovat.

Podívejme se, jak jsou zdaňovány výsledky podnikání v obou formách podnikání:

 

Daň z příjmů fyzických osob (v Kč)
Základ daně Daň Ze základu přesahujícího
Od do    
0 121 200 12%  
121 200 218 400 14 544 
+ 19 %
121 200
218 400 331 200 33 012 
+ 25 %
218 400
331 200 A více 61 212 
+ 32 %
331 200
Daň z příjmů právnických osob
Základ daně Daň
0 až nekonečno Vždy 24 procent

Pozn. Výše uvedené údaje platí od 1.1.2006

Komentář k tabulce: Z výše uvedených údajů vyplývá, že zatímco právnické osoby jsou zdaňovány konstantní sazbou daně z příjmů (pro rok 2006 zmíněných 24 procent), tak osoby fyzické jsou zatíženy pásmově. Má-li tedy fyzická osoba daňový základ kupříkladu dva milióny korun, tak pouze nepatrná část je zatížena nižšími daňovými sazbami a naopak podstatná část hrozivými 32 %. Jinými slovy se dá vytvořit již jednou vyslovený závěr, že o přeměně formy podnikání na právnickou osobu by měli přemýšlet především ti, kteří mají natolik úspěšné podnikání, že jsou zatíženi v podstatné míře právě touto nejvyšší daňovou sazbou (32 %).

Aby to ovšem nebylo příliš jednoduché, tak by si měl každý podnikatel zodpovědět další otázku. Jakým způsobem hodlá naložit s čistým ziskem z podnikání? Schéma fungování výplaty zisku opět nabízí následující tabulka:

Fyzická osoba Právnická osoba
Realizace čistého zisku z podnikání Realizace čistého zisku z podnikání
Čistý zisk ponechán v podnikání Čistý zisk vybrán z podnikání jako osobní spotřeba Čistý zisk ponechán ve společnosti Čistý zisk vyplacen jako podíl na zisku
Dále se nezdaňuje Dále se nezdaňuje Dále se nezdaňuje Zdaňuje se srážkovou daní 15 %

Komentář: Tato tabulka jednoznačně znevýhodňuje společníky s.r.o., kteří v případě zájmu o výplatu podílů na zisku ještě musí zaplatit státu velmi bolestných 15 % z výplaty podílů. Z toho plyne závěr, že očekávaná výplata zisku ze strany podnikatele by měla hrát vedle daňových sazeb zásadní roli ohledně volby formy podnikání.

Vzhledem k velké složitosti a individuálnímu přístupu si zkusme s velkou dávkou nadhledu porovnat výhody a nevýhody obou forem podnikání do závěrečné tabulky:

  Fyzická osoba Právnická osoba (s.r.o.)
Náročnost se založením + -
Zřizovací náklady + -
Náklady na vstupní kapitál + -
Riziko úpadku a podnikatel - (ručí svým majetkem) + (ručí pouze do výše vkladu)
Daň z příjmů - (závisí ovšem na výši daňového základu) + (u vysokých daňových základů)
Distribuce čistého zisku + - (zátěž srážkovou daní)
Odvody na zdravotní a sociální pojištění - (zvyšuje se vyměřovací základ pro výpočet odvodů) + (možnost kombinovat druh příjmů podnikatele na obchodně právní a pracovně právní)

Zda zůstat živnostníkem či se transformovat na s.r.o.? Odpověď je velmi složitá. Doporučení by vám měl dát daňový poradce po důkladné diskusi nad výše zmíněnými body. Navíc se situace u stejného podnikatele může změnit během pár měsíců a je nutné ji s ohledem na tyto skutečnosti modifikovat.

Vezměme si takovou pro laika nepodstatnou okolnost jakou je sňatek podnikatele nebo narození dítěte. Tato okolnost dává tomuto srovnání hned jiný rozměr, neboť jako podnikající fyzická osoba má možnost buď uplatnit institut spolupracující osoby nebo využít institutu společného zdanění. Taková změna tedy pořádně zamíchá modelovými výpočty a pokud nejste skutečně daňově znalí, tak nejvýhodnější variantu nenaleznete.

Peníze, euro, dolar

Zahraniční obchod: Víte, jak minimalizovat kurzové rozdíly? Více ZDE.

Jak podnikáte vy? Uvažujete o transformaci na s.r.o.? Podělte se s námi o zajímavé zkušenosti z vašeho podnikání?

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...