Je třeba mít při hypotéce životní pojištění?

Myslíte si, že při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru budete muset být životně pojištěni? Jak kde a jak kdy. Banky obvykle chtějí pojistku u těch klientů, kteří žijí sami nebo sami živí rodinu, protože partner je třeba na rodičovské dovolené. Ale ani to není pravidlem Raiffeisenbank například životní pojištění nevyžaduje, tomu, kdo ho má, však přidělí slevu 0,1 procenta z úrokové sazby.

Když se kvůli bance či kvůli klidu duše rozhodnete životní pojištění uzavřít, dobře přemýšlejte, jaký typ zvolíte. Kapitálové a investiční životní pojištění je příliš drahé, v úvahu připadá spíš rizikové pojištění a pojištění se snižující se pojistnou částkou, která klesá tak, jak klesá úvěr.

Zastavenou nemovitost je třeba pojistit

Budete kupovat dům, počítáte příjmy, vzpomínáte na pravidelné výdaje a uvažujete o tom, zda si vůbec můžete hypotéku dovolit? Neměli byste rozhodně zapomenout na pojištění. Hypoteční banka bude požadovat, aby majetek, kterým svou půjčku zajišťujte, byl pojištěn.

U domů je to celkem jasné, ale budoucí majitelé bytu v osobním vlastnictví by měli počítat s tím, že klasická pojistka domácnosti je nedostačující, je nutné pojistit byt jako nemovitost – tedy stěny, podlahy, okna, dveře... V bytě i v domě se cena pojistného obvykle počítá podle velikosti nemovitosti, podle toho, z jakých materiálů a v jaké kvalitě je vybudována, a podle toho, jaká nebezpečí ji potenciálně víc ohrožují. Je jasné, že pojištění domu v záplavové oblasti vyjde na víc peněz než mimo ni. U domů, kde je již pro případ hypotéky vyhotoven znalecký odhad, lze vycházet z ceny, která je v něm uvedena. Řádově lze počítat s cenou 100 korun ročně za každých 100 000 korun hodnoty nemovitosti. Za byt v hodnotě milion korun bude tedy klient platit 1000 korun ročně.

Jak se pohybují ceny stavebních pozemků v konkrétních lokalitách? Co zvýší a sníží cenu pozemku? Čtěte ZDE.