Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je vaše práce pro vás ta pravá?

Vystudovali jste průmyslovku a přitom děláte práci grafika? Nejste sami. Spousta lidí po základní škole neodhadne správně volbu svého povolání. Příklady se dají najít i mezi známými osobnostmi, třeba když po pódiu s mikrofonem skáče a ve filmech baví diváky právník.

Sedmatřicetiletá Ivana si už od dětství přála pracovat se zvířaty. Absolvovala proto zemědělskou školu. Bydlí však ve městě a tak v blízkosti nenašla jako zootechnička žádné uplatnění. „Na přírodovědeckou fakultu jsem se nedostala, a proto jsem hledala práci mimo obor. Jednu dobu jsem dokonce prodávala v obchodě,“ vzpomíná. Ivana časem získala místo asistentky v reklamním studiu a tam také objevila, že má kreativní nadání. Naučila se grafické programy a dnes navrhuje a řídí celé reklamní kampaně. „Rodiče mě nikdy nevedli podobným směrem, většinu času jsme trávili v přírodě a sportem. Netušila jsem, že bych něco takového zvládla a byla v tom i úspěšná,“ dodává.

Podobných případů je celá řada. Na mnoha postech pracují lidé, jejichž vzdělání je tomu, co dělají, vzdálené. Podle psychologa a personalisty Jindřicha Vaňka z firmy GVC Marketing je v patnácti letech ještě velmi brzo, aby se člověk s jistotou rozhodl, kam bude směřovat jeho profesní kariéra a aby si vybral tu nejvhodnější školu. Řídí se spíše emocemi. „Někdy mladé lidi ve výběru povolání hodně ovlivňují rodiče, aniž by tušili, že jejich potomek má vlohy pro úplně jiný obor,“ říká Vaněk. V době, kdy se žáci rozhodují, kam na studium, nejsou ještě natolik zralí, aby uměli situaci na trhu práce dobře vyhodnotit. „Nechají se přesvědčit od rodičů nebo přátel, že to a to je pro ně nejlepší a potom zjistí, že práce ve vystudovaném oboru je nebaví nebo jim prostě nepasuje,“ dodává konzultant personální agentury Aditus Petr Čaboun.

Praxe má větší váhu

V databázích personálních agentur je mnoho uchazečů o místa, kteří mají v životopisech uvedenou několikaletou praxi v profesích zcela odlišných od toho, co studovali. Naštěstí  většina zaměstnavatelů přihlíží spíše právě k praxi a k osobnosti dotyčného uchazeče než k samotnému vzdělání. Člověk, který je přizpůsobivý a rychle se učí, zvládne změnu profese obvykle bez problémů. „Samozřejmě se to netýká úzce specializovaných oborů jako je  jaderná fyzika či lékařství,“ říká Čaboun. „Snadnější to mají absolventi vysokých škol, u středoškoláků si firmy více prověřují a testují, zda je například uchazeč se vzděláním v gastronomii na technické místo ten pravý.“

Platy žen: cení si vás v práci stejně jako vašeho kolegu?

Ke změně nutí lidi finance

V mnoha případech, kdy nastoupíme na místo, které jsme si vysnili a zároveň na něj i několik let studovali, přijde zklamání v podobě nízkého platu. Mnozí se pak poohlédnou po práci v jiném oboru, i když třeba méně zajímavé. „Vím o středoškolácích nebo absolventech vyšších odborných škol, kteří řídí nákladní auta, protože mají příjem několikanásobně vyšší, než kdyby zůstali u své kvalifikace. I moji kolegové v oboru psychologie někdy odcházejí na personální oddělení firem, kde si vydělají více peněz,“ poznamenává Vaněk.

Mimo profesi pracují i ti, kteří marně hledají na trhu práce uplatnění. Za volantem sedí už dva roky i devětadvacetiletý Zdeněk Mráz, absolvent gymnázia a dvou ročníků vysoké školy. „Někteří známí se na mě začali dívat přes prsty, ale na vysoké se mi narodil syn a jen s gymnáziem jsem slušně placenou práci nenašel. Přestal jsem usilovat o nějaké vyšší postavení a jezdím s kamionem. Není to můj sen, ale vydělám si,“ dodává. Zvykl si a když někdy vidí své stresované kamarády podnikatele, je rád, že má chlapskou, dobře placenou práci, není na nikom závislý, nemá dluhy a klidně spí.

Majitel společnosti s interiérovými doplňky Tomáš Fenclík má ve své firmě obchodníka, který sice vystudoval vysokou lesnickou školu, ale má obchodní talent, cit pro výběr zboží a umí si perfektně zorganizovat čas. Proto je velmi cenným členem týmu. „Bohužel své znalosti ze studia uplatní jen při firemních výletech do hor, kde se od něj dozvíme spoustu zajímavostí,“ konstatuje Fenclík.

K výběru povolání přistupujte s rozumem

Jak předejít tomu, abychom si mnoho let neukládali v lavicích do hlavy kvanta informací, které pak z větší části nevyužijeme. Psycholog Vaněk radí přistupovat k výběru studia racionálně. Jak ze strany žáka, tak rodičů. V psychologicko-pedagogických poradnách jsou k dispozici testy a dotazníky zájmů, schopností a dovedností, které pomůžou odhalit, na jaký obor se hodíte. Neškodí ani konzultace s psychologem. Doma se pak v rodinném kruhu společně informujte, jak si které profese stojí na trhu práce, jaké jsou v oblasti příjmy, ať se později nedostaví zklamání. Vzdělávat se však můžete i během zaměstnaní, třeba v jazycích nebo dalších oblastech, které vás zajímají. Situace na trhu práce se stále mění a co bylo na  výsluní teď, za pár let už být nemusí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...