Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je výhodnější na penzi spořit nebo investovat?

aktualizováno 
Již jen málokterý z dnes pracujících se spoléhá na to, že mu stát zabezpečí klidné a pohodlné stáří. Nepříznivý demografický vývoj české populace bude mít za následek, že v několika dalších desetiletích se výrazně zvýší počet důchodců a sníží počet pracujících. Zvyšování důchodového věku sice problém zmírňuje, nicméně ho neřeší.

I přes očekávaný růst české ekonomiky se tak budoucí čeští důchodci ocitnou v nesnadné situaci. Nelehký život budou mít především důchodci ve velkých městech, ve kterých se ceny základních životních potřeb, hlavně bydlení, přiblíží úrovni západní Evropy.

Pokud tedy v důchodu nechceme třít bídu s nouzí, nezbývá nám jiné východisku než začít sami spořit. Předtím bychom ale měli věnovat dostatek času výběru toho nejlepšího způsobu spoření, neboť při nevhodném způsobu spoření můžeme mít v důchodu pouze jen polovinu toho, co bychom měli v jiném případě. Podle jména by se mohlo zdát že ideálním produktem pro spokojený důchod je penzijní připojištění.  Obecně to ale nemusí být pravda. V následujícím textu proto srovnáváme čtyři základní alternativní způsoby šetření na stáří – termínovaný účet, stavební spoření, penzijní připojištění a podílové fondy. Při výpočtu počítáme se zaplacenými daněmi a se získanými daňovými úsporami, naopak jsou zanedbány poplatky (které se mohou lišit produkt od produktu).

Pokud hledáte informace o stavebním spoření, naleznete je spolu s články, které se věnují tomuto tématu - PRÁVĚ ZDE.

Předpokládejme, že pan Novák je schopen měsíčně ušetřit 1000 Kč ze své mzdy a že jeho mezní daňová sazba je 20%. Řekněme, že průměrný úrok na termínovaném vkladu, stavebním spoření bude činit 3%, stejně vysoký bude průměrný výnos penzijního připojištění. Vyšší výnos bude poskytovat investice do podílového fondu, resp. jejich portfolia, a to ve výši 6%. Pan Novák má nárok na státní podporu stavebního spoření a jeho zaměstnavatel je mu ochoten měsíčně přispívat 300 Kč na penzijní připojištění.

V následujícím grafu je uvedena celková výše úspor pana Nováka v době odchodu do důchodu v závislosti, kolik let mu zbývá do důchodu (vodorovná osa) a jaký produkt využije (barva čáry). Snadno lze nahlédnout, že se určitě panu Novákovi nevyplatí spořit na termínovém vkladu. Pokud mu do důchodu zbývá méně než 20 let, nejvýhodnější je penzijní připojištění. Zcela jiná situace ale nastává, pokud pan Novák patří mezi mladší generaci a důchodu se dočká nejdříve za 25  let.  Bezkonkurenčně nejvyšší výnos pak poskytuje podílový fond, resp. portfolio složené z více fondů. Váha státních příspěvků a podpor na stavební spoření a penzijní připojištění v zhodnocení úspor s rostoucím horizontem klesá a stále větší váhu naopak získává výše úročení naspořených peněz, která je u podílového fondu nejvyšší.

Specializovaná stránka na téma: PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ.

Lze namítnout, že investice do podílového fondu je sice výnosnější než ostatní varianty spoření, ale také rizikovější. V našem případě, kdy do fondu investujeme pravidelně a na velice dlouhou dobu, jako je 20 a více let, je tento argument ale velmi slabý, protože riziko investice se snižuje s rostoucí délkou spoření. Průměrný výnos 6% navíc odpovídá velice konzervativnímu portfoliu se zhruba 75% zastoupením dluhopisů a 25% zastoupením akcií. Navíc ani penzijní fondy nejsou úplně bez rizika ztráty investice. Vzhledem k zastoupení akcií v jejich portfoliu do 10% je výnos sice méně volatilní, ale zdaleka ne jistý. Stejně jako u podílových fondů nejsou vklady na penzijní připojištění pojištěny, oproti podílovým fondům poskytují penzijní fondy mnohem méně informací.

Zajímají-li vás další informace o  téměř 500 fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE

Speciálně na české fondy je zaměřena stránka: fondy.idnes.cz

Je samozřejmé, že získané výsledky jsou závislé na mnoha parametrech (výše měsíční úložky, výše příspěvku zaměstnavatele, mezní daňová sazba), takže co je vhodné pro pana Nováka již nemusí být vhodné pro Vás. Proto jsme pro Vás připravili kalkulačku SROVNÁNÍ VÝNOSNOSTI, do které můžete zadat vaše individuální parametry. Kalkulačka Vám spočte nejlepší způsob spoření šitý přímo Vám na míru.

Při vyšších měsíčních úložkách (2000 Kč a více) je optimální zkombinovat více způsobů spoření – např. jednu polovinu úspor ukládat do penzijního fondu a druhou polovinu do stavebního spoření nebo do podílového fondu. Jednak se diverzifikací do více druhů aktiv snižuje riziko (kolísavost výnosu) Vašich úspor, jednak lze docílit vyššího výnosu než investováním pouze do jednoho produktu. Státní podpora na stavební spoření a penzijní připojištění je totiž limitována a pokud spoříte vyšší částku než na kterou se vztahuje státní podpora, výnos úspor rychle klesá. U stavebního spoření je tato částka 1500 Kč měsíčně a u penzijního připojištění 500 Kč měsíčně. Ve výnosu penzijního připojištění má ale větší roli než státní podpora výše příspěvku zaměstnavatele, který je také limitován určitou maximální měsíční úložkou zaměstnance.

Myslíte si, že se o nás stát ve stáří postará nebo že státní penze bude stačit jen na holé přežití? Šetříte již dnes na důchod? Pokud ano, který z dostupných produktů používáte? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz