Je zřízení internetového bankovnictví snadné či ne?

  • 6
Díky internetovému bankovnictví ušetříte mnohé cesty do banky, hlásají reklamy bankovních ústavů. Pro zavedení této služby však budete muset do banky přece jen zajít. Žádný z tuzemských finančních ústavů totiž neumožňuje její zřízení po telefonu nebo po internetu.

Na co se musíte připravit?

Založení běžného účtu spolu se zřízením internetového bankovnictví klade v bankách různé nároky na váš čas a trpělivost. Zatímco některým bankám postačí jediná návštěva klienta k tomu, aby s ním sepsaly všechny dokumenty a vydaly mu ihned veškeré potřebné materiály, jiné banky ho nutí čekat i několik dní na PIN nebo hesla, bez kterých internetbanking obsluhovat nelze.

Založit si běžný účet a zároveň zřídit internetové bankovnictví umožňují Raiffeisenbank, GE Capital Bank, Komerční banka, eBanka, HVB Bank, Union banka a ČSOB. V případě těchto bank můžete ovládat své peníze on-line nejpozději dva dny po návštěvě banky. Určitá časová prodleva vyplývá z technických úprav nutných pro nastavení nové služby. U zbylých bank - Živnostenské banky, Citibank a České spořitelny - se vám může stát, že se ke svým penězům dostanete po internetu podstatně později. Doba, než dostanete poštou potřebný PIN, hesla a kódy, může trvat až čtyři nebo pět dnů.

Pozor na certifikaci

Mnoho zajímavých informací o internetovém bankovnictví naleznete ve specializované sekci Fincentra - ZDE.

Další komplikací může být takzvaná certifikace. Jde o instalaci jednoho nebo více programů z internetových stránek bank, které na certifikačních protokolech založily princip zabezpečení (Raiffeisenbank, Živnostenská banka, GE Capital Bank a Komerční banka). Ačkoli vám na pobočkách bank postup certifikace rádi vysvětlí, většinou stejně budete potřebovat telefonickou pomoc operátora nebo specialisty příslušné banky.

Novinku na našem trhu v oblasti zabezpečení využívá ČSOB - jde o čipovou kartu. Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že si budete muset pořídit ne zrovna levnou čtečku čipových karet. Za čipovou kartu zaplatíte 100 korun, a za čtečku dokonce 1000 korun. Navíc si ji budete muset také sami nainstalovat a nejspíše budete donuceni opět využít pomoci ze strany pracovníků banky.

Ostatní banky vám pro přístup do internetbankingu poskytnou PIN kalkulátor, aplikaci v mobilním telefonu nebo pouze PIN a hesla, jejichž obsluha je od počátku snadná.

Zajímavé tipy k internetovému bankovnictví na vás čekají také ve speciální příloze internet.idnes.cz

Pozor na technické požadavky

Jestliže se vám podaří vyřešit všechny administrativní kroky s bankou, můžete narazit na problém, který se může týkat vašeho počítače. Díky rychlému vývoji výpočetní techniky se může stát, že váš domácí počítač nemusí stačit na minimální požadavky, které vyžaduje banka. Proto je dobré se předem informovat v bance, jaká minimální konfigurace počítače je potřeba, abyste předešli případným zklamáním. Jestliže váš počítač nestačí požadavkům, počítejte s nutností investovat do jeho vylepšení.

Ačkoli vám banka nabízí nižší poplatky za účetní položky zadané z počítače, nesmíte k celkovým nákladům zapomenout připočítat i cenu za internetové připojení. Proto je vždy lepší provádět více operací najednou než každou zvlášť.

Jaká je vaše zkušenost se zřizováním internetového bankovnictví? Proběhlo rychle a snadno? Nebo jste byli nemyle zaskočeni dlouhou čekací dobou a problematickými instalacemi? Nenechávejte si své zkušenosti a názory pro sebe!

Zpět na aktuální téma: Velký test internetového bankovnictví