Jeden nebo dva účty v rodině?

Je dobré mít jeden, dva nebo tři účty v rodině? Jednoznačná odpověď na tuhle otázku neexistuje. Obecně ale platí, že tam, kde je peněz hodně málo, je lepší jeden účet, protože vyjde levněji a kontrola financí je jednodušší. Žádnou výjimkou ovšem nejsou ani tři účty na jednu rodinu, každý pro jiný druh využití.

Společný účet znamená menší výdaje

Dřívější často používanou metodu odkládání peněz do obálek podle účelu jejich použití nahradil bankovní účet s trvalými příkazy. Výhodou vedení jednoho účtu jsou určitě nižší náklady, než když je jich v rodině víc, a to minimálně o poplatky za vedení druhého účtu. U jednoho účtu se také lépe kontrolují příjmy a výdaje, proto je výhodný pro rodiny s nižšími příjmy. Ten kdo se o účet stará, což je většinou žena, má dobrý přehled o tom, co vedení domácnosti stojí, nevýhodou je, že naopak partner může mít o nákladech domácnosti zcela liché představy. A kritizovat ji, že je špatná hospodyně. Podle socioložky Marie Čermákové bývá, pokud muž nemá ani rámcový přehled o finančních tocích v domácnosti, hospodaření s penězi zdrojem rodinných konfliktů. I při vedení jednoho společného účtu by však měly zbýt každému z partnerů nějaké peníze pro vlastní potřebu, aniž by musel skládat "raport" za co je utratil.

Více účtů: horší kontrola hospodaření

Využití více bankovních účtů je výhodné pro rodiny, které nemají finanční těžkosti. Kontrola hospodaření s penězi je obtížnější než u jednoho účtu, náklady na bankovní poplatky vyšší. Aby nebylo hospodaření s více účty zdrojem konfliktů, mělo by na účtech partnerů zbývat přibližně stejně peněz pro jejich osobní spotřebu.  

Je lepší mít jeden nebo více bankovních účtů v rodině a proč? Ptáme se Vladislava Volence, předsedy představenstva a generálního ředitele České zbrojovky

Rozhodně doporučuji více bankovních účtů a ke každému samostatnou platební kartu. V případě, že je z nějakého důvodu, například ztráty platební karty, znemožněn přístup k jednomu účtu, vždy je možné využít druhého. Myslím si však, že mít více účtů (a karet) je už nyní v rodinách poměrně obvyklé - počínaje běžným účtem domácnosti a konče třeba studentským kontem dcery. 

Neobvyklý není ani model tří rodinných účtů, kdy je jeden využíván pro platby na provoz domácnosti a zbylé dva jako osobní účty partnerů? Podle odborníků je pak rodinné hospodaření méně průhledné a také nákladnější. Ekonomické zacházení s účty znamená minimalizovat zůstatky na běžných účtech a využívat takzvané inteligentní a zvláštní spořící účty, které jsou lépe úročeny než běžné účty a je z nich možné vybírat.

Určitě se vyplatí založit vlastní účet s platební kartou větším dětem. Naučí se dříve zacházet s penězi, což se jim v dalším osamostatňování může jen hodit.

Výhody a nevýhody jednoho účtu v rodině

+ nižší náklady

+ lepší kontrola hospodaření rodiny

+ rychlý přehled o stavu financí

- ztráta finančního soukromí partnerů

Výhody a nevýhody více účtů v rodině

+ zachování soukromí obou partnerů

+ rozložení rizika, pokud jsou účty u různých bank

- vyšší náklady

- nepřehledné hospodaření rodiny

Kolik účtů má vaše rodina? Máte nějaký speciální účet o jehož funkci byste se s námi mohli podělit?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.