Jedenáct kroků od myšlenky ke změně banky, u které máte hypotéku

aktualizováno 
Změnit banku, u které máte hypotéku, není jednoduché. Jen na katastrální úřad budete muset zajít třikrát. Nejprve pro výpis z vlastnického listu, pak kvůli zástavě a vkladu do katastru, nakonec musíte podat návrh na výmaz zástavního práva.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

1. Stará banka: potvrzení o výši dluhu
První kroky klienta, který se rozhodl změnit hypoteční banku, musí vést do ústavu, kde si půjčil poprvé. Musí si z od banky vyžádat potvrzení o zůstatku jistiny. K vyřízení nového úvěru nestačí výpis, který vám chodí každý měsíc a na kterém je zůstatek také vidět.

Čas a peníze: Kýžené potvrzení nedostanete na počkání, banka ho pošle poštou, obvykle do týdne či deseti dní. Zdarma.

2. Nová banka: seznam potřebných dokladů
V každém případě budete muset ještě před sepsáním nové smlouvy předložit původní úvěrovou smlouvu, potvrzení o zůstatku nesplacené jistiny a výpis z katastru nemovitostí. Mnohdy budou třeba i další dokumenty: potvrzení o příjmech a znalecký odhad ceny nemovitosti.

3. Mzdová účtárna, finanční úřad: potvrzení o příjmech
Některým bankám stačí vědět, že jste až dosud pravidelně spláceli, což doložíte výpisem z účtu. Praxe finančních poradců však ukazuje, že banky stále vyžadují i potvrzení o příjmech.

To platí hlavně u podnikatelů. Musí tak vyrazit na finanční úřad. K žádosti o hypotéku budou přikládat daňové přiznání za poslední rok. Podnikatel musí zamířit na úřad osobně, protože banky požadují, aby přiznání bylo orazítkované na každé stránce.

Čas a peníze: Na počkání, zdarma.

4. Katastr nemovitostí, Czech Point: list vlastnictví
Výpis z listu vlastnictví zařizují některé banky samy, jiné, například mBank, ho budou chtít od vás. Pro banku budete potřebovat originál orazítkovaný katastrálním úřadem.

Čas a peníze: Získáte ho na kterékoli pobočce úřadu, ale stačí zajít na obecní úřad nebo na poštu, kde je Czech Point. Za stokorunu vám na počkání dokument vydají i tam.

5. Znalec: odhad ceny nemovitosti
Bance mnohdy stačí aktualizace původního odhadu. Pokud jste si při uzavírání hypotéky nechali udělat interní odhad, nic v ruce nemáte a bylo by bláznovstvím myslet si, že vám banka odhad vydá. Musíte si zařídit jiný. Odhadce si vyberte až podle seznamu, který vám dá "nová" banka. Jinak by se mohlo stát, že zaplatíte za odhad, který bude k ničemu, protože ho banka neuzná.

Čas a peníze: Při refinancování se finanční ústavy dost snaží a často zařizují interní odhad zdarma.

6. Banka: žádost o úvěr
S výše uvedenými dokumenty v ruce můžete sepsat novou žádost o hypotéku. Banka se zeptá na vaše výdaje, možná bude chtít vidět výpis z vašeho účtu, pojistky, jiné úvěrové nebo leasingové smlouvy. V žádosti stanovíte, kolik let chcete splácet, jak dlouhá má být doba fixace, a jiné podmínky, podle toho, co banka umožňuje. Vše může být naprosto jinak, než jste měli sjednáno dosud.

7. Banka: úvěrová smlouva a poplatek
Banka připraví úvěrovou smlouvu a dá vám ji k prostudování. Této části věnujte mimořádnou pozornost. Ptejte se na vše, čemu nerozumíte, a pamatujte si, že v této fázi jsou změny ještě docela snadné. Až podepíšete, budete za každou úpravu smlouvy platit a ceníky bank jsou nemilosrdné, změna ve smlouvě stojí třeba 2 000 korun.

Čas a peníze: Jste-li spokojeni se zněním smlouvy, můžete rovnou podepisovat. Poplatek za zpracování hypotéky při refinancování totiž většina bank odpouští. Pokud jste si vybrali ústav, který ho účtuje, ještě před podpisem musíte zaplatit.

8. Katastr nemovitostí: zástava a vklad do katastru
Nová banka současně s úvěrovou smlouvou připraví i podklady k zastavení nemovitosti. Zástavní smlouvu potom odnesete na katastr nemovitostí a požádáte o vklad na zřízení zástavního práva. Katastr zapíše novou banku na druhé místo. Vydá vám o tom potvrzení a vy s dokumentem míříte zpět do banky.

Čas a peníze: Za podání návrhu zaplatíte 500 korun.

9. Banka: splacení původního dluhu
Přinesete-li do banky potvrzený návrh na vklad zástavy z katastru, můžete dát příkaz k odeslání peněz. Budete je posílat nejspíš na účet staré banky, kam až dosud šla splátka původní hypotéky.

10. Katastr nemovitostí: výmaz zástavního práva
Až přijdou peníze, první banka vydá potvrzení, že úvěr byl doplacen. S ním zamíříte opět na katastr nemovitostí. Tady podáte návrh na výmaz zástavního práva. Výmaz provede katastrální úřad zdarma. Nová banka se v tu chvíli posune na první místo v pořadí a vy jí pak doručíte aktuální výpis z katastru.

11. Pojišťovna: převedení vinkulace
Ještě zbývá převést vinkulaci na pojistné smlouvě. Stará banka po zaplacení vystaví souhlas se zrušením vinkulace a nová banka připraví žádost o vinkulaci pojistné smlouvy.

Čas a peníze: V pobočce pojišťovny vinkulaci přepíší zdarma a na počkání.

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz