Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli jste nevyčerpali loňskou dovolenou, vyberte si ji co nejdřív

  • 40
Pokud na své výplatní pásce máte ještě starou dovolenou, máte důvod k radosti. Můžete si ji začít vybírat právě dnes, tedy 1. listopadu. A vůbec k tomu nepotřebujete souhlas zaměstnavatele.

Dovolenou za rok 2009 musíte vybrat do konce letošního roku. Se zaměstnavatelem jste se měli na konkrétních datech svého volna domluvit podle zákona do 31. října. V písemné dohodě je třeba stanovit přesné dny čerpání zbylé dovolené.

V případě, že jste se se zaměstnavatelem nedohodli a máte nevyčerpanou starou dovolenou, můžete si volno vybírat ode dneška. Zaměstnavatel vám v tom nemůže bránit. Povinné čerpání staré dovolené vychází přímo ze zákona a není k tomu nutný souhlas ani zaměstnavatele, ani zaměstnance.

zákon

Ustanovení o dovolené upravuje § 216-§ 223 zákoníku práce č. 262/2006 Sb., v pozdějším znění.

"Zaměstnanec skutečně nepotřebuje souhlas zaměstnavatele a od 1. listopadu může automaticky nastoupit dovolenou," potvrzuje David Jelen z poradenské firmy APOGEO.

Kdyby zaměstnavatel nedovolil pracovníkovi odejít 1. listopadu na dovolenou, hrozí mu nemalý finanční postih.

"Sankci zaměstnavateli může udělit úřad práce, a to v případě porušování pracovněprávních předpisů až do výše jednoho milionu korun. Často ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel neví, že svým jednáním již porušili zákoník práce, takže v případě kontroly úřadem k udělení pokuty skutečně dojít může," upřesňuje Jelen.

Odložit dovolenou může zaměstnanec jen tehdy, je-li v pracovní neschopnosti nebo na mateřské, případně rodičovské dovolené.

Uvedená pravidla se týkají dovolené ze zákona, tedy čtyř týdnů. Pokud máte od firmy pět týdnů dovolené, musíte mít více než pět dní nevyčerpaného volna z roku 2009, abyste si mohli vzít dovolenou od 1. listopadu bez souhlasu zaměstnavatele.

Proplacení dovolené jen při výpovědi

Nevyčerpanou dovolenou lze proplatit jen po ukončení pracovního poměru. Nezáleží ani na tom, jak pracovní poměr skončil. Musí být ale jasné, že zaměstnanec by si volno nestihl vybrat.

"Proplácet se taktéž může ta část dovolené, která je stanovena v pracovní smlouvě nad rámec té základní čtyřtýdenní. Má-li zaměstnanec smluvně sjednáno pět týdnů dovolené, pátý týden nemusí čerpat a může se zaměstnavatelem sjednat její proplacení," doplňuje Jelen.

Pátý týden je na dohodě

Dovolená, která přesahuje čtyři týdny, se většinou řídí vnitřními předpisy smlouvy. Její čerpání určí zaměstnavatel v lepším případě po dohodě se zaměstnancem.

"Taková dovolená se může čerpat třeba i v roce 2012, pakliže se na tom zaměstnavatel a zaměstnanec domluvili," doplňuje Jelen.

čerpání dovolené

• Loňskou dovolenou můžete vyčerpat nejpozději do konce letošního roku, ale do 31.10. (nejpozději 1.11.) jste se měli dohodnout na konkrétních dnech dovolené.

• Letošní dovolenou byste měli vyčerpat do konce příštího roku. Zaměstnavatel vám však podle zákona může nařídit její čerpání do konce roku 2010.

• Pátý nebo šestý týden dovolené záleží na vnitřních předpisech firmy a na dohodě se zaměstnavatelem.

Zbyla vám ještě loňská dovolená?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3573
Ano
Ano 2421