Jičínsko a problém se sezonními pracovníky

V evidencích nezaměstnaných v celé republice se hromadí sezonní pracovníci, s nimiž zaměstnavatelé uzavírají pracovní smlouvy jen na sezonu, a těmto lidem pak nezbývá než se uchýlit do péče státu, respektive pracovního úřadu.

"Máme tady spoustu zahradníků, zedníků, a dokonce i pracovníky z pohostinství, kteří mívají pracovní poměry zhruba od dubna do listopadu. Lidé si zvykli uzavírat pracovní poměry na dobu určitou a potom na zimu přicházejí k nám," potvrzuje ředitelka Úřadu práce v Jičíně Zuzana Lišková. Nejvyšší požadavek na přijetí zaměstnanců přitom měla na Jičínsku valdická věznice, která ve druhé polovině prosince potřebovala deset strážných Vězeňské služby. Na muže i ženy s maturitou měla zásadní požadavek - trestní bezúhonnost a dobrý zdravotní stav. Zaměstnavatelé v tomto regionu dále potřebují řidiče nákladních aut, a to hlavně pro mezinárodní kamionovou přepravu. Dobře se uplatní rovněž brusiči kamene a vyučení kameníci, jedna firma hledala i kamenosochaře pro restaurátorské práce.

Z vysokoškoláků najdou práci na Jičínsku učitelé jazyků s tím, že jde o výuku dospělých. Jedna škola nabízela učiteli němčiny/angličtiny, který má alespoň pedagogické minimum, dokonce i ubytování. Pokud jde o platy, drtivá většina zaměstnavatelů je nezveřejňuje. Z nabídky volných míst lze vyčíst jen to, že například vyučenému zedníkovi a vyučenému stavebnímu tesaři nabízejí nejméně 15 tisíc korun měsíčně, dojičkám jen se základním vzděláním přinejmenším 12 tisíc korun a obchodní zástupce s maturitou si u pražského zaměstnavatele vydělá podle výkonnosti deset tisíc až 30 tisíc korun. Úřad práce v Jičíně evidoval k 30. listopadu 3222 žadatelů o práci, nezaměstnanost dosáhla 8,5 procenta, což je 43. nejvyšší hodnota v zemi. Zaměstnavatelé současně nabízeli prostřednictvím úřadu 255 volných míst, na jedno tedy připadalo dvanáct nezaměstnaných. Odpovídá to průměru v rámci celé republiky.