Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jistota nikomu moc nevynese

aktualizováno 
Akciovým trhům se minulý měsíc dařilo, český investor z toho však příliš netěžil. Podle statistiky vývoje majetku otevřených podílových fondů UNIS se nadále zvyšuje podíl fondů peněžního trhu, který již přesahuje více než 50 % na celkovém majetku fondů. Průměrné zhodnocení za měsíc říjen však těmto investorům přineslo jen čtvrt procentní zisk. Kde tedy bylo vašim penězům v říjnu nejlépe?

Americký trh je stále silně ovlivněn vysokou cenou ropy, která dokonce prorazila hranici 55 dolarů za barel. Koncem měsíce konečně nastal příznivější trend a poslední týden ropa zlevnila o více než pět dolarů.

Zisky firem vzrostly meziročně v průměru o 14 %, avšak před americkými volbami převládá nervozita. Index technologického trhu Nasdaq Composite si v říjnu připsal více než tři procenta a v černých číslech skončila své obchodování i většina hlavních světových burz.

České akcie: oslabí?

Pražská burza i po rekordním zaříjovém měsíci nadále roste. Měřeno indexem PX-50, který dosáhl 911,9 bodů, si za poslední měsíc české akcie připsaly více než čtyři procenta a jejich roční výnos tak překročil 45 %.

Index

Změna za říjen 2004

Nasdaq Composite (USA)

+4,12 %

DAX (Německo)

+1,73 %

FTSE 100 (Velká Británie)

+1,16 %

CAC 40 (Francie)

+1,81 %

S&P 500 (USA)

+1,40 %

DJIA (USA)

-0,52 %

Nikkei 225 (Japonsko)

-0,48 %

Zdroj: Fincentrum

Nová maxima českých akcií stále častěji vyvolávají otázku, kdy dojde ke korekci burzy, nebo zda naopak stále ještě existuje prostor pro jejich růst. Obecně se středoevropské akcie nacházejí u své horní hranice a končí tak doba jejich podhodnocení. Další vývoj bude záviset hlavně na hospodářských výsledcích firem. 

Index

Hodnota 30.9.2004

Hodnota 29.10.2004

Změna

PX-50

875,4

911,9

+4,17 %

PX-D

2 176,6

2 562,3

+3,66 %

Zdroj: BCPP Praha

Rozhodnutí privatizační komise, která doporučila prodej Českého Telecomu přes burzu, jeho akciím nepřidal. V reakci na případné výrazné zvýšení nabídky akcií se kurz propadl téměř o 4 %. Naopak výborný měsíc mají za sebou akcie Komerční banky. Nejvíce profitovaly ze zveřejněných hospodářských výsledků a připsaly si rovných 10 %. Zentiva narostla o 8,9 % a třetí nejúspěšnější akcií se stal Unipetrol se ziskem 6,6 %.

Největší investiční extrémy za měsíc (objem OS nad 50 000 Kč)

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

SPOLEK CH.HUT.VÝR.

+40,0%

SEVEROČESKÉ DOLY

-0,1%

SPAD

KOMERČNÍ BANKA

+10,0%

ČESKÝ TELECOM

- 3,9%

Zdroj: BCPP Praha

Akciové fondy nejsou příliš v oblibě

Tučné zisky akciových fondů silně konzervativního českého investora příliš nelákají. Mezi nejoblíbenější stále patří fondy, které sice mnoho zisku nepřinesou, avšak jejichž riziko je velice nízké. A když už jít do rizika, tak opět malého v podobě zajištěních fondů, jejichž majetek v posledním roce dynamicky narůstá.

Roční výnos českých akciových fondů
1. ING Český akciový 39,72 %
2. ISČS - Sporotrend  30,84 %
3. Conseq invest akciový  28,01 %
4. ČPI - Fond ropného a energ. 25,90 %
5. ČSOB Akciový mix  12,23 %

Zdroj: UNIS, AKAT

Mezi nejúspěšnější české akciové fondy stále patří ING Český akciový fond a ISČS Sporotrend. Výnos prvního z nich se v ročním horizontu blíží 40% hranici a za měsíc říjen si připsal slušných 4,80 %.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Fond nové ekonomiky

+4,06%

ČPI - OPF Fond farmacie a biotechnologie

-2,39%

+0,49%

Smíšený

IKS Balancovaný

+1,71%

ČSOB - Křišťálový fond

-0,99%

+0,22%

Dluhopisový

IKS Dluhopisový

+1,60%

IKS Plus bondový

+0,10%

+1,23%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,38%

ČSOB výnosový

+0,16%

+0,26%

Zdroj: UNIS

Z vyjádření České národní banky vyplývá, že úrokové sazby neporostou tak rychle, jak se předpokládalo a ceny středoevropských dluhopisů proto posilovaly. Nejlépe z domácích dluhopisových fondů zhodnotil svůj majetek IKS Dluhopisový fond, kterému k 1,60 % růstu dopomohly hlavně české dluhopisy převládající v jeho portfoliu. Úrokové sazby peněžního trhu mírně klesly a nejlépe této skutečnosti čelil IKS fond peněžního trhu. Fond těžil z celkově příznivého trendu na trhu českých dluhopisů, které zaujímají v portfoliu významný podíl a za říjnový měsíc si připsal 0,38 %.

Hranice 25 korun za dolar byla prolomena

Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha.

Dolar se proti koruně propadl na 24,76 USD/CZK a za minulý měsíc tak ztratil 2,77 %. Dolar tak doplácí na vysoké deficity americké obchodní bilance a nízké výnosy amerických dluhopisů, které příliš investory nelákají. Vůči společné evropské měně je koruna více méně stabilní a oslabila jen o čtvrt procenta s tendencí k mírnému posilování.

Cena zlata blízko 15ti letých maxim

Zlato letí po růstu eura k dolaru a vysokých cenách ropy  vzhůru. Za říjen si tak zlatý kov připsal téměř 2,5 % a v jednu chvíli se dostal na 430,20 USD za troyskou unci. Obchodníci předpokládají, že vrchol z počátku letošního roku bude překonán, protože trh nevede vzhůru jen silné euro, ale také obava z růstu inflace v důsledku vysokých cen ropy.

Zisky akciových fondů českého investora příliš nelákají. Kam investujete vy? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz