Jistota nikomu moc nevynese

Akciovým trhům se minulý měsíc dařilo, český investor z toho však příliš netěžil. Podle statistiky vývoje majetku otevřených podílových fondů UNIS se nadále zvyšuje podíl fondů peněžního trhu, který již přesahuje více než 50 % na celkovém majetku fondů. Průměrné zhodnocení za měsíc říjen však těmto investorům přineslo jen čtvrt procentní zisk. Kde tedy bylo vašim penězům v říjnu nejlépe?

Americký trh je stále silně ovlivněn vysokou cenou ropy, která dokonce prorazila hranici 55 dolarů za barel. Koncem měsíce konečně nastal příznivější trend a poslední týden ropa zlevnila o více než pět dolarů.

Zisky firem vzrostly meziročně v průměru o 14 %, avšak před americkými volbami převládá nervozita. Index technologického trhu Nasdaq Composite si v říjnu připsal více než tři procenta a v černých číslech skončila své obchodování i většina hlavních světových burz.

České akcie: oslabí?

Pražská burza i po rekordním zaříjovém měsíci nadále roste. Měřeno indexem PX-50, který dosáhl 911,9 bodů, si za poslední měsíc české akcie připsaly více než čtyři procenta a jejich roční výnos tak překročil 45 %.

Index

Změna za říjen 2004

Nasdaq Composite (USA)

+4,12 %

DAX (Německo)

+1,73 %

FTSE 100 (Velká Británie)

+1,16 %

CAC 40 (Francie)

+1,81 %

S&P 500 (USA)

+1,40 %

DJIA (USA)

-0,52 %

Nikkei 225 (Japonsko)

-0,48 %

Zdroj: Fincentrum

Nová maxima českých akcií stále častěji vyvolávají otázku, kdy dojde ke korekci burzy, nebo zda naopak stále ještě existuje prostor pro jejich růst. Obecně se středoevropské akcie nacházejí u své horní hranice a končí tak doba jejich podhodnocení. Další vývoj bude záviset hlavně na hospodářských výsledcích firem. 

Index

Hodnota 30.9.2004

Hodnota 29.10.2004

Změna

PX-50

875,4

911,9

+4,17 %

PX-D

2 176,6

2 562,3

+3,66 %

Zdroj: BCPP Praha

Rozhodnutí privatizační komise, která doporučila prodej Českého Telecomu přes burzu, jeho akciím nepřidal. V reakci na případné výrazné zvýšení nabídky akcií se kurz propadl téměř o 4 %. Naopak výborný měsíc mají za sebou akcie Komerční banky. Nejvíce profitovaly ze zveřejněných hospodářských výsledků a připsaly si rovných 10 %. Zentiva narostla o 8,9 % a třetí nejúspěšnější akcií se stal Unipetrol se ziskem 6,6 %.

Největší investiční extrémy za měsíc (objem OS nad 50 000 Kč)

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

SPOLEK CH.HUT.VÝR.

+40,0%

SEVEROČESKÉ DOLY

-0,1%

SPAD

KOMERČNÍ BANKA

+10,0%

ČESKÝ TELECOM

- 3,9%

Zdroj: BCPP Praha

Akciové fondy nejsou příliš v oblibě

Tučné zisky akciových fondů silně konzervativního českého investora příliš nelákají. Mezi nejoblíbenější stále patří fondy, které sice mnoho zisku nepřinesou, avšak jejichž riziko je velice nízké. A když už jít do rizika, tak opět malého v podobě zajištěních fondů, jejichž majetek v posledním roce dynamicky narůstá.

Roční výnos českých akciových fondů
1. ING Český akciový 39,72 %
2. ISČS - Sporotrend  30,84 %
3. Conseq invest akciový  28,01 %
4. ČPI - Fond ropného a energ. 25,90 %
5. ČSOB Akciový mix  12,23 %

Zdroj: UNIS, AKAT

Mezi nejúspěšnější české akciové fondy stále patří ING Český akciový fond a ISČS Sporotrend. Výnos prvního z nich se v ročním horizontu blíží 40% hranici a za měsíc říjen si připsal slušných 4,80 %.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Fond nové ekonomiky

+4,06%

ČPI - OPF Fond farmacie a biotechnologie

-2,39%

+0,49%

Smíšený

IKS Balancovaný

+1,71%

ČSOB - Křišťálový fond

-0,99%

+0,22%

Dluhopisový

IKS Dluhopisový

+1,60%

IKS Plus bondový

+0,10%

+1,23%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,38%

ČSOB výnosový

+0,16%

+0,26%

Zdroj: UNIS

Z vyjádření České národní banky vyplývá, že úrokové sazby neporostou tak rychle, jak se předpokládalo a ceny středoevropských dluhopisů proto posilovaly. Nejlépe z domácích dluhopisových fondů zhodnotil svůj majetek IKS Dluhopisový fond, kterému k 1,60 % růstu dopomohly hlavně české dluhopisy převládající v jeho portfoliu. Úrokové sazby peněžního trhu mírně klesly a nejlépe této skutečnosti čelil IKS fond peněžního trhu. Fond těžil z celkově příznivého trendu na trhu českých dluhopisů, které zaujímají v portfoliu významný podíl a za říjnový měsíc si připsal 0,38 %.

Hranice 25 korun za dolar byla prolomena

Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha.

Dolar se proti koruně propadl na 24,76 USD/CZK a za minulý měsíc tak ztratil 2,77 %. Dolar tak doplácí na vysoké deficity americké obchodní bilance a nízké výnosy amerických dluhopisů, které příliš investory nelákají. Vůči společné evropské měně je koruna více méně stabilní a oslabila jen o čtvrt procenta s tendencí k mírnému posilování.

Cena zlata blízko 15ti letých maxim

Zlato letí po růstu eura k dolaru a vysokých cenách ropy  vzhůru. Za říjen si tak zlatý kov připsal téměř 2,5 % a v jednu chvíli se dostal na 430,20 USD za troyskou unci. Obchodníci předpokládají, že vrchol z počátku letošního roku bude překonán, protože trh nevede vzhůru jen silné euro, ale také obava z růstu inflace v důsledku vysokých cen ropy.

Zisky akciových fondů českého investora příliš nelákají. Kam investujete vy? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama