Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Již dva týdny po porodu se začala nudit, tak se rychle vrátila do práce

aktualizováno 
Má pětiletého syna a zároveň je ředitelkou nadačního fondu pro lidi s handicapem. Zvládá oboje už od začátku, a to si ani nemusela najímat chůvu.
Nemusíte zůstávat na mateřské. Ilustrační foto.

Nemusíte zůstávat na mateřské. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Díky tomu, že syn byl velice pohodové miminko, dva týdny po porodu doma Hana Potměšilová všude vymalovala a následně zjistila, že nemá příliš co dělat. Tak rozeslala e-maily všem kolegům, že opět začíná pracovat, a vrhla se na přípravy prvního ročníku projektu 50 dní pro roztroušenou sklerózu.

Proč jste se vrátila tak brzy do práce?
Pořád musím něco dělat, vytvářet, být v zápřahu, a tudíž totéž občas vyžaduji i od svého okolí. Díky tomu, že nepocházím z Prahy, neměla jsem po porodu kolem sebe kamarádky "na pískoviště“ a společné procházky. Zato jsem kolem sebe měla lékaře, odborníky na problematiku roztroušené sklerózy a pacienty s touto diagnózou, se kterými jsem dva roky předtím začala spolupracovat na projektech, ke kterým jsem se po porodu s chutí rychle vrátila.

Jak jste to organizovala?
Myslím si, že technologie 21. století úžasně otevřely možnosti práce nejen maminkám na mateřské dovolené, ale i lidem se zdravotním znevýhodněním. I mně. Do jednoho roku života mého syna jsem minimalizovala pracovní schůzky a vše se snažila vyřizovat prostřednictvím e-mailů, telefonátů.

Brala jste si dítě i na schůzky?
Ne pravidelně, ale občas ano a ne vždy to bylo jednoduché. Vzpomínám si třeba na nepříjemný zážitek z ministerstva průmyslu a obchodu, kde jsem měla pracovní jednání. Po příchodu na recepci mi ostraha sdělila, že děti do budovy nesmějí... Do dnešního dne jsem nepochopila, proč dítě může bez problémů do parlamentu, Senátu, ale na toto ministerstvo nikoli. Naštěstí jsem měla v Praze kamarádku, která v případě potřeby zaskočila a dělala po pražských ulicích kočárkovou rallye, zatímco já jsem pracovala.

Byla jste vyčerpaná, unavená, nebo se to dalo zvládnout?
Vyčerpaná jsem občas byla. Ale protože mne moje životní tempo plně uspokojovalo a uspokojuje a syn Kuba vypadal a mám pocit, že stále vypadá spokojeně, neměla jsem důvod stát se maminkou v domácnosti.

. Kariéra a rodina HanY PotměšilovÉ

Po ukončení studií se začala věnovat problematice pacientů s neurologickým onemocněním, převážně lidem s roztroušenou sklerózou, a neziskovému sektoru. Nyní podniká a je ředitelkou Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Pořádá také projekty na podporu postižených – například akci s názvem Žiju stejně jako Ty. S partnerem vychovává téměř pětiletého syna Jakuba.

Pomáhali vám prarodiče?
Nebydlí v Praze, jejich pomoci jsem proto začala více využívat, až když bylo Kubovi kolem dvou let.

Nepřipadala jste si někdy jako krkavčí matka?
Co je lepší – unuděná maminka sedící u televizních seriálů s dítětem na klíně, nebo maminka, která má sice práce nad hlavu, ale každý den se minimálně dvě tři hodiny věnuje aktivně pouze svému dítěti a dítě ví, že když je maminka s ním, je opravdu jen s ním? Má práce mi naštěstí umožňuje přizpůsobit se potřebám syna, a tak si nepřipadám jako krkavčí matka.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Jak to děláte nyní, když je syn větší?
Syn chodí každý den do mateřské školy. Ráno si dáme snídani a mezi posledními dobíháme do školky. Neradi vstáváme... Poté pracuji. Pendluji mezi kanceláří, nadačním fondem, schůzkami u klientů a domovem. Odpoledne, když vyzvedneme syna ze školky, podnikneme nějakou výpravu třeba do bazénu nebo si dáme turnaj v pexesu. Každý večer vařím, abychom se v klidu jako rodina sešli ke společné večeři.

Změnilo narození dítěte nějak vaše priority například v tom, jakou si vybíráte práci?
Ano. Věnuji se pouze aktivitám, které mne naplňují a baví. Ve kterých nacházím smysl.

Jak odpočíváte?
Pro mne je ideálním odpočinkem pobyt na chalupě na Vysočině. Nemám tam telefonický signál, není tu ani hospoda, ani hřbitov. Ráda jezdím na koni a oblíbenou aktivitou je naštípat dříví a poté na něm uvařit něco dobrého. A pokud u společného stolu panuje pohodová atmosféra, která je dokreslena dobrým vínem či pivem, je to pro mne nejlepší odreagování a odpočinek.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz