Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem šéf-nováček a chci se rychle zorientovat

aktualizováno 
Před měsícem jsem převzal tým dvaceti lidí po kolegovi, který odešel do důchodu. Vážili si ho, měli ho rádi, byl to zkušený praktik. Zato já mám od počátku pocit, že se topím v hromadě povinností. Orientuji se strašně pomalu. Mám obavy i vzhledem k tomu, že téměř všichni jsou starší než já, mně je třicet. Už mi párkrát museli něco připomenout, na něco upozornit - tomu nejsem rád. Chci, aby věděli, že vše zvládnu. Jak se rychle zorientovat na nové pozici a vybudovat si kredit dobrého šéfa?

Není nutné propadat panice. I šéfování má své začátky a je přirozené, že se ze dne na den člověk nemůže ve všem zorientovat a okamžitě věci zvládat. Nejde-li vám hlavně o mocenskou pozici, ale spíše o skutečnou autoritu, kdy by vás pracovníci akceptovali a uznávali, musíte počítat s tím, že rozhodně půjde o dlouhodobější proces. Ani váš předchůdce ostatně nezačínal jako dokonalý šéf. Můžete za ním případně i zajít a na jeho "recepty" se zeptat.

Na počátku byste si však také měl sednout s pracovníky a definovat si situaci: zeptat se, co se jim v práci líbí a naopak nelíbí či zatím nelíbilo. A jak by chtěli v budoucnosti věci řešit. Pak byste měl říci něco o sobě a sdělit jim své vize o tom, co by se mělo na pracovišti odehrávat pod vaším vedením. Měl byste jim dát příležitost, aby si k tomu řekli své a zavázat je, aby přispěli "k dílu" a pomohli i novému šéfovi, začátečníkovi, v této funkci právě proto, že jde o pracovníky starší a zkušené.

Rozhodně by žádný nový šéf neměl předpokládat, že jeho pracovníci své práci nerozumějí, i kdyby se následně ukázalo, že i takové lidi na pracovišti má. Vyjádřená důvěra pracovníky pozitivně a aktivačně naladí. Nový mladý šéf se také nemá obávat dát najevo, že nesnědl všechnu moudrost. Požádáním pracovníků o přispění k orientaci při společném překonávání problémů si můžete vytvořit u svých lidí podporu. Možná ne u všech, ale většina bude ráda, že si jejich vedoucí hned nehraje na supermana. Pokud se bojíte začít se všemi najednou, bylo by dobré popovídat si s nimi jednotlivě a vzájemně si vysvětlit své představy.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Najít práci pro šedesátníka je stále problém. I když pomáhá ekonomice

Ilustrační snímek

Jak umí země využívat ekonomický potenciál starších pracovníků? To zjišťovala studie Golden Age Index poradenské...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz