Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou čipové karty opravdu chytré?

aktualizováno 
„Smart Cards“ – chytré karty, to je synonymní označení pro čipové karty, které mají na rozdíl od karet magnetických zabudovaný čip, kde je umístěna paměť a procesor s výpočetní kapacitou. Jedná se vlastně o jakýsi „mikropočítač“. Lze tuto inovaci využít při běžných nákupech? Je čipová karta skutečně výhodnější než karty ostatní?

První platební kartu na světě začala vydávat v roce 1914 americká společnost Western Union Telegraph Company. Byla vyrobena z plechu, umožňovala svým zákazníkům telefonovat a zasílat telegramy prostřednictvím svým poboček bez placení předem. Za necelých sto let šel vývoj rapidně kupředu. Jednou z posledních novinek, které se tlačí na náš trh, jsou čipové platební karty.

Ty jsou v součastnosti vydávané podle standardu EMV, vyvinutého v roce 1994 zástupci společností MasterCard a Visa. Díky svému čipu umožňují využívat "nadstandartní" služby - například možnost zákaznické karty, vybírání věrnostních slev v obchodech, autentifikaci klienta, bezpečné uložení privátních dat.

NENECHTE SI UJÍT
důchodce
Přijde penzijní připojištění o podporu?
Penzijní připojištění je podporováno ze strany státu příspěvkem a daňovými úlevami. Nejde až o příliš štědrou podporu? Chystá se zrušení státního příspěvku?

Dovolená
Na dovolené nepracujte!
Berete si během dovolené kvůli práci notebook i na pláž? Nebo na zuříte, že vám nedostatek signálu brání být alespoň telefonicky na pracovní poradě? Co vám hrozí a jak se bránit?


víno
Vítězství moravských vín
Česká, nebo slovenská vína? Ryzlink, nebo Frankovka? Jaká byla vína testovaná naší redakcí? Jsou dobrá tak leda do supermarketu?

Čipové karty jsou vydávány jako elektronické i embosované. Jaký je mezi těmito typy rozdíl? Jak napovídá název obě mají čip, elektronické karty obsahují magnetický proužek, embosované navíc reliéfní písmo, které umožňuje širší využití.

Někdo má a někdo nemá

České i světové banky by podle doporučení mezinárodních asociací měly přejít na čipovou technologii do ledna roku 2005, kdy u asociací Visa i MasterCard dojde k tzv. liability shift (přesun zodpovědnosti). To jednoduše řečeno znamená, že v případě zneužití odcizené či ztracené karty nese zodpovědnost ten (vydavatel karty nebo obchodník), kdo nebyl vybaven čipovou technologií. Pokud tedy po ztrátě či krádeži došlo ke zneužití karty vybavené pouze magnetickým proužkem u obchodníka, který nebyl vybaven terminálem s čipovou technologií, leží zodpovědnost na straně vydavatele, případně držitele karty (dle upravení jejich vztahu ve smlouvě). Pokud bude naopak karta čipová (resp. hybridní) a terminál bez čipové technologie, nese zodpovědnost obchodník, resp. jeho banka (opět podle smlouvy).

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE

Většina evropských bank již zahájila, či se právě připravuje k přechodu na čipovou technologii. Odhady podílu počtu evropských držitelů kreditních i debetních čipových karet na celkovém počtu těchto karet k lednu 2005 se podle materiálů zveřejněných Sdružením pro čipové karty pohybují na 50 procentech u Visy a k 66 procentům u MasterCardu. Většina našich velkých bank čipové karty vůbec nenabízí, ale k jejich vydávání hodlají přistoupit co nejdříve (většinou v průběhu příštího roku). Než dojde k přechodu na „ryzí“ čipovou technologii (nejen při vydávání karet, ale čipem musí být vybaveny i platební terminály a bankomaty) jsou dočasným řešením tzv. hybridní karty. Ty jsou opatřené nejen čipem, ale i magnetickým proužkem, popřípadě reliéfním písmem. Jestliže umí bankomat či terminál komunikovat s čipem, přednostně komunikuje s ním. Pokud to neumí, využívá magnetický proužek. Hybridní platební karta může být stejně snadno zneužitelná přes magnetický proužek jako „běžná“ karta s magnetickým proužkem!

Poskytuje vaše banka karty s čipem? Přesvědčte se:

Citibank

nenabízí

ČS

nenabízí (k přechodu na čipovou technologii by mělo dojít příští rok)

ČSOB

nabízí hybridní platební karty Visa Electron

eBanka

nenabízí

GE Capital Bank

nenabízí

HVB Bank

nenabízí (chce zahájit jejich prodej počátkem příštího roku)

KB

nabízí, vydávají se tak veškeré nové a obnovované karty asociací Visa a MasterCard, příští rok budou vydávány i karty American Express jako čipové

Raiffeisenbank

nenabízí

Volksbank

nenabízí (během cca 2-3 měsíců bude uvedena hybridní elektronická karta VISA Electron)

Živnobanka

nenabízí (chce zahájit jejich prodej v příštím roce)

Zdroj: banky

Vlastnit „chytrou“ čipovou kartu je jedna věc. Zůstává ale otázkou, zda najdete dostatek míst, kde ji můžete použít k platbě. Dosud se tato místa dají počítat na tisíce. Čipová infrastruktura je u nás zatím ještě v plenkách, ale bude se postupně rozšiřovat. Podle HVB Bank je v Česku až u 50 – 60 % obchodníků vybavených terminálem možno uskutečnit platbu přímo z čipové karty. Situace v bankomatech (ATM) je horší zatím se s těmi, které umí komunikovat s čipem, prakticky nesetkáte. Do konce roku by se situace měla rapidně zlepšit a vybavenost bankomatů čipem by měla být stoprocentní.

Se stavem bankovnictví nejsme spokojeni! Proč? Čtěte ZDE.

Co navíc může čipová karta nabídnout svým majitelům oproti „běžné“ kartě? Kromě dalších funkcí (věrnostní programy, elektronická peněženka apod.) především větší odolnost proti padělání a pozměňování ve chvíli, kdy bude karta vybavena pouze čipem. Jak jsme však již zmínili výše, u hybridních karet (které budou ještě dlouho vydávány) je v případě použití terminálu či bankomatu bez čipové technologie riziko jejich zkopírování stejné jako v případě, že by měly pouze magnetický proužek. 

Při provádění transakce se dále nabízí lepší možnost autentifikace klienta zadáním PINu, ale také díky využití biometrických prvků (otisk prstu). České banky se dohodly, že pravidlo zadávání PINu se při použití čipové (resp. hybridní) karty stane standardem. PIN je ovšem rovněž vyžadován pouze v případě, že je i zařízení vybaveno čipovou technologií.

Co přinese budoucí vývoj v oblasti čipových karet? O tom můžeme jen spekulovat. Jisté je, že možnosti čipových platebních karet jsou výrazně větší než u karet magnetických. Trend je proto jasný. Bude přibývat nejen čipových karet, ale i zařízení vybavených čipovou technologií - a tím samozřejmě bezpečnost placení plastovými penězi.

Jakou používáte platební kartu? Jste spokojeni, nebo byste se nechali zlákat a začali využívat čipovou kartu? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článekNajdete na iDNES.cz