Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste kráceni na odměnách? Chtějte znát důvody

aktualizováno 
Pokud se vaše mzda dělí na na základní a pohyblivou část, záleží na vás i na samotném zaměstnavateli, kolik peněz si na konci měsíce odnesete domů. Když plníte své úkoly dobře a spokojenost je na obou stranách, odměna by měla být vyplacena v plné výši. Jakmile se však dopustíte chyb, dočkáte se zřejmě jen základní mzdy.

Kritéria výplaty bonusu musí být jasně stanovena
Někdy se však můžete stavět na hlavu a plné výše pohyblivé složky mzdy či bonusu se nedočkáte. „Zažila jsem to na bývalém pracovišti. Snažila jsem se vyhovět, jak se dalo, přicházela jsem s novými nápady, ale místo plné odměny, která byla dohodnutá při nástupu, jsem dostala nejvýš polovinu,“ říká šestadvacetiletá Jana. „Majitel firmy si vždy našel nějaké výmluvy, proč mi nezaplatit plnou částku.“

Stává se, že i když plníte kdejaký příkaz nadřízeného a pracujete podle stanovených pravidel, raději přilepší jiným. Co s tím? Kritéria pro vyplacení pohyblivé složky mzdy by měla být uvedena v pracovní smlouvě nebo v interních předpisech firmy. A to jasně a přesně, aby se nedala zpochybňovat.

Kdy dostanete méně
Odměny se procentuálně krátí v případě nemocenských. Důvodů, proč jste na celou výši odměny nedosáhli, však může být celá řada. Nemusíte s nimi vždy souhlasit. Pokud tedy nemáte na pásce plnou výši odměny, můžete vedení požádat o písemné vysvětlení. Pak se budete moci hájit. Než však začnete čeřit vody, zamyslete se, zda není chyba na vaší straně. Jste si jistí, že jste udělali vše tak, jak jste měli. Nemusela za vás zaskakovat kolegyně, protože vy jste šla čtyřikrát v měsící s dítětem k lékaři? Nedodělával vaše úkoly kolega, když jste odjel na last-minute dovolenou?

Tlak na vyšší výkony
Rozdělení platu není nic výjimečného a plat se často rozděluje na pevnou a pohyblivou část.

Vypovídací hodnotu má spíše poměr pevné složky platu k pohyblivé. Zaměstnavatelé chtějí mít možnost pracovníky motivovat, odměňovat za dobré výkony. „V praxi se setkávám s tím, že pokud firma nemá pohyblivé formy odměny za výkon a odměňuje své pracovníky pouze pevnou a stále stejnou mzdou, nejsou s tímto systémem někteří  zaměstnanci spokojeni,“ vysvětluje personální poradkyně Čajánková. Především obchodníci, ale i manažeři chtějí mít možnost ovlivňovat výši svého výdělku. Většina zaměstnanců chce své úspěchy vidět i na výplatní pásce. Pevná mzda pro ně není skutečně motivující.

Jak určit kritéria hodnocení
U některých pozic je poměrně snadné unastavit objektivní kriteria výkonu a k nim vázat konkrétní pohyblivé odměny, například obchodní pozice. Horší je to u pozic, kde měřitelnost výkonu není tak snadná. U těchto pozic se většinou zaměstnavatelé snaží stanovit konkrétní úkoly a jejich splnění je pak podmínkou pro výplatu pohyblivé odměny.

„Existují samozřejmě i případy, kdy pohyblivá část odměny zůstává pouze slibem. Je to především tehdy, kdy nejsou stanoveny žádné nebo jen velmi všeobecné podmínky pro její vyplácení. Nebo v případech, kdy firmy váží výplatu pohyblivé části odměny nikoliv k výkonům jednotlivce, ale výsledkům celku, například oddělení nebo celé firmy. Pak se skutečně může stát, že ačkoliv jednotlivec podá v práci nadstandardní výkon, výše pohyblivé odměny tomu neodpovídá díky tomu, že celkové výsledky jsou pod stanoveným limitem pro jejich vyplacení.

Pohyblivá složka má vliv na výši nemocenské či mateřské
Věc má však i druhou stranu. Málokdo ze zaměstnanců si je ochoten přiznat, že jeho práce skutečně nedosáhla stanovené úrovně nebo ještě potřebuje zdokonalit. Prostě se dá říci, že na straně zaměstnanců často chybí objektivita v posuzování svých reálných pracovních výkonů.

Pokud zaměstnavatel nabízí budoucímu zaměstnanci rozdělený plat na pevnou a pohyblivou část, není třeba se tohoto rozdělení obávat. Je to běžný mechanizmus odměňování, ze kterého mohou mít užitek obě strany.  „Na rozdíl od základu platu není na pohyblivé části mzdy nárok a jsou kráceny v případě nemoci či dovolené. Jsou však zahrnuty do úhrnu celkových příjmů, ze kterých se vypočítává nemocenská či mateřská,“ dodává personální poradkyně Čajánková.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017
Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.