Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste-li v práci unavení, zkuste pracovat podle biorytmů

aktualizováno 
Začínáte poradu ve čtyři odpoledne? Moc toho nevyřešíte. Chcete-li být maximálně výkonní, naslouchejte biorytmům. I když je pracovní výkon každého člověka samozřejmě individuální, přinášÍme vám obecná pravidla.
Po obědě nastává útlum. Pomůže, když si dáte kávu nebo rozsvítíte.

Po obědě nastává útlum. Pomůže, když si dáte kávu nebo rozsvítíte. | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší psychickou i fyzickou výkonnost má naprostá většina lidí dopoledne, zpravidla mezi 9:30 a 11:30, kdy bývá organismus obvykle na vrcholu duševních i fyzických sil. Na tento čas je proto dobré si naplánovat nejnáročnější pracovní aktivity či závažné porady, na nichž je žádoucí nejen udržet pozornost všech zúčastněných, ale třeba i přijmout důležitá rozhodnutí. Naopak celkový útlum nastává v době po obědě.

Zajímavé je, že tato skutečnost obvykle nezávisí na tom, zda dotyčný skutečně něco jedl, nebo oběd úplně vynechal - mnohé pokusy prokázaly, že určitý pokles výkonu se dostaví v obou případech. Po mimořádně vydatném jídle je snad ještě výraznější, protože tělo musí věnovat hodně energie náročnému trávení.

Pro všechny také platí, že aktivita organismu je vždy vyšší za denního světla a na minimu je naopak za tmy, kdy klesá celková tělesná teplota a člověk je naladěn k odpočinku. "Podávat jakýkoliv pracovní výkon v noci je proto opravdu velmi náročné," říká profesorka Helena Illnerová z Akademie věd ČR, která se výzkumu biorytmů (neboli chronobiologii) dlouhodobě věnuje.

Sova, nebo skřivan, každý to má jinak

Během celého dne mohou u jednotlivců samozřejmě nastávat různé výkonnostní výkyvy - hodně záleží na aktuální kondici organismu a také na tom, zda jste chronotyp skřivana, nebo sovy. První jmenovaná skupina vstává bez problémů časně zrána a je už krátce po probuzení velmi činorodá, zatímco večer ji brzy zmáhá únava. Druhá skupina lidí - tedy sov - se probouzí jen pozvolna a s obtížemi a takzvaně ve svém živlu bývá zpravidla až kvečeru.

Sejdou-li se na pracovišti příslušníci obou skupin, je podle profesorky Illnerové pro všechny nejvýhodnější, když se mohou domluvit na takzvané klouzavé pracovní době. To znamená, že mají daný jen určitý časový úsek, po který musí být všichni přítomni na pracovišti (například od 10 do 15 hodin) a dále už záleží jen na nich, zda si zbytek odpracují podle svého uvážení předtím nebo až potom.

Vsaďte na pravidelnost a seřiďte si vnitřní hodiny

Biologické hodiny si bohužel nemůžeme nastavit podle vlastního uvážení nebo momentálních potřeb - jsou nám dány geneticky a průběžně je seřizují různé vlivy z vnějšího světa, především pravidelné střídání dne a noci.

Chcete-li žít se svými biologickými hodinami v souladu, musíte se jim naopak přizpůsobit. "Základem je naučit se především pravidelnosti," radí profesorka Illnerová. "Vstávejte každý den ve stejnou dobu a přibližně ve stejný čas choďte i večer do postele. Organismus si po čase na pravidelný řád zvykne a v budoucnu už nebudete potřebovat ani budík. Vaše výkonnost pak nebude kolísat v závislosti na tom, jak dobře jste se vyspali," doporučuje.

Vnitřní hodiny člověka podle ní mají svou vlastní periodu, která se blíží, ale nerovná obvyklým 24 hodinám. V průměru dosahuje hodnoty 24 hodin a 12 minut, u některých jedinců může být až téměř 25 hodin. Skutečnost, že je náš vnitřní den o něco delší než skutečný vnější den, vede k tomu, že máme tendenci se v reálném životě mírně opožďovat.

Jste unavení? Rozsviťte si

Když polevuje pozornost a narůstá ospalost, což bývá nejčastěji v časných odpoledních hodinách, je dobré krátce si zdřímnout. "Stačí pouhých 15-20 minut a proti únavě to opravdu pomůže," říká Helena Illnerová. Většina lidí však tuto možnost nemá, proto je potřeba se s únavou vypořádat jiným způsobem.

Nejosvědčenější metodou je dobře si rozsvítit. Je totiž vědecky prokázáno, že dostatečné osvětlení dokáže pokles výkonu kompenzovat a tělo znovu nastartovat k aktivitě. Pokud světlo samo o sobě nestačí, je dobré stáhnout ještě topení a snížit tak celkovou teplotu v místnosti. Někomu pomáhá i káva, která sice nemá přímo na biologické hodiny žádný vliv, ale povzbudí nervový systém a ten začne dočasně pracovat na vyšší obrátky.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz