Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste nový? Pozorujte své kolegy

aktualizováno 
Nastupujete k novému zaměstnavateli? Hleďte si své práce, ale i vztahů mezi kolegy. Rychleji se tak zorientujete. Dbejte i na to, abyste zapůsobili co nejlépe. Ze škatulky, do které si vás lidé zařadí, se vymaníte jen těžko.

Snad každý nováček je "domorodým" týmem vnímán tak trochu jako vetřelec. Není proto na škodu projevit se jako člověk otevřený a vstřícný, i když takoví nejste. Úsměvem při seznamování nic nezkazíte. Dáte-li najevo rezervovanost, nedůvěru, lidé si nejspíš pomyslí, že jste nafoukaní nebo něco skrýváte. Jste-li plaší, seznamte se nejprve s těmi, kteří jsou vám od pohledu sympatičtí, nebo s nimiž budete úzce spolupracovat.

Zorientujte se ve vztazích

Nebojte se zapojit do hovoru kolegů, ale nevnucujte se. "Stejně tak není dobré dělat nejchytřejšího ze všech, ať vás k tomu opravňuje bohatá praxe, nebo kvalitní vzdělání," upozorňuje Lenka Nozarová ze společnosti ConVerta Consulting. Není ani taktické někoho kritizovat nebo na sebe prozradit intimnosti. Všímejte si, kdo jak s kým mluví, koho lidé žádají o radu, kdo s kým chodí na oběd.

Ne každý vás uvítá s otevřenou náručí. Neurazte se při odmítnutí a zachovejte korektní chování. Nikdy se nezalíbíte všem. Nedbejte ani na to, když některý z kolegů před vámi někoho pomlouvá. Informaci dál neroznášejte. Nebo ji odmítněte s tím, že vás nezajímá.

S horlivostí opatrně

Chcete dokázat, že jste dříč. A tak zůstáváte v zaměstnání, zatímco si všichni užívají volného večera. "Jenže ona je práce přesčas a práce přesčas. Pokud jde jenom o to, ukázat, že vydržíte v práci sedět dlouho, může to být pochopeno tak, že své povinnosti nezvládáte," varuje Lenka Nozarová. "Samozřejmě pokud byl úkol složitý nebo máte nyní víc práce než ostatní, pak byste měli zůstat." Často se stává, že ve snaze zapůsobit co nejlépe se člověk ke všemu aktivně má a pak žasne, kolik práce oproti ostatním dělá. Abyste nepřepálili tempo na startu, uvědomte si priority, co je výhodné pro vás i firmu a naučte se odmítat. Nesnažte se ale prosadit svůj prospěch na úkor ostatních.

V začátcích v neznámém prostředí budete mít i spoustu otázek ohledně práce. Poznamenejte si vše, co se dozvíte. Opakovaným ptaním na věci, které vám někdo vysvětlil, nezapůsobíte bystře.

Dívejte se dopředu

Vztahy ve firmách se různí a organizace práce také. To, co bylo někde samozřejmostí, je jinde nepřekonatelnou překážkou. "Nesrovnávejte nové působiště s tím starým," radí psycholog Luděk Špaček. Člověk má tendenci na to horší zapomínat, a tak po deseti letech posuzuje zaměstnavatele, na kterého kdysi nadával, smířlivěji. "Je lepší se dívat dopředu. Určitě se najdou jiné klady. Se zápory se lze poprat, nebo se s nimi smířit. Nebo včas odejít," dodává Špaček.

Určitým rozčarováním projdete v každém případě; nikde není ideální stav. Pokud se tím však začnete trápit, pěstovat v sobě pocit křivdy, osočovat okolí, patrně v té firmě stejně nezůstanete. Přitom se může ukázat, že zbytečně. Pokud se vám něco hned zpočátku nelíbí, zvažte, jak moc je to pro vás důležité. Pokud ano, ventilujte to hned - věcně, jasně. Aspoň brzy zjistíte, jak se noví nadřízení a kolegové stavějí k lidem s vlastním názorem.

JAK ZVLÁDNOUT PRVNÍ DNY V NOVÉ PRÁCI

* Předem si ujasněte, koho se na co chcete zeptat.

* Otázky si sepište a domluvte si chvilku klidu, kdy vám je dotyčný zodpoví.

* Novým kolegům se nevnucujte ani falešně nelichoťte. Buďte příjemní, přirození, ať si vás sami "oťukají".

* Nedbejte na to, když některý z kolegů před vámi pomlouvá šéfa. Informace dál neroznášejte, pravda může být jiná.

Autoři: ,


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Bike hotel má velký úspěch. Koly žijeme, říkají majitelé

Armin Pomella se synem Andreasem

Měli prosperující rodinný hotel, ale také vášeň pro cyklistiku. Tak se otec a syn Pomellovi rozhodli posunout služby...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz