Jste student a potřebujete peníze? Požádejte banku

Banka, která vede váš studentský účet pravděpodobně půjčí peníze, když projevíte zájem. Můžete si zažádat o normální spotřebitelský úvěr či kreditní kartu, ještě jednodušší je však využít nabídky povoleného minusu na účtu, takzvaného kontokorentu.

Jeho podmínky jsou jednoduché – banka umožní přečerpat účet o předem dohodnutou částku. Vyrovnat účet do nuly je potom třeba obvykle do půl roku až roku s tím, že bance platíte úrok. Všechny ústavy pochopitelně nabízejí kontokorent až plnoletým studentům.

V čem se nabídky liší?

Třeba v tom, komu půjčí, komu ne. Posuzují obvykle bonitu klienta – podle pohybů na účtu stanoví částku, kterou může získat. Komerční banka a Živnobanka jsou výjimkou – první povolí studentům dvoutisícový debet ihned po založení, druhá půjčí dokonce 5000 korun bez zkoumání bonity.

Nejvyšší kontokorent může bonitní student získat u eBanky – až 150 000 korun, podmínkou je však pravidelný měsíční příjem. Kdo nemá měsíčně alespoň deset tisíc korun, může si o kontokorentu nechat jen zdát. Vysokou částku poskytne i GE Money Bank – až 100 000 korun, i zde však pečlivě zkoumají bonitu. Ostatní banky se drží v nižší hladině – povolené přečerpání účtu činí pro studenta maximálně 20 000 korun.

Úroky jsou mírnější

Za dobu, po kterou je účet v minusu, je třeba platit bance úrok. Ten je mírnější než u běžných účtů pro dospělé, ale jen o málo a ne u všech bank. Například Komerční banka účtuje studentům 12procentní sazbu, u klasického dospělého účtu jde o sazbu 15 procent a ČSOB je ke studentům o jedno procento mírnější než k jejich rodičům.

Mezi nabídkami jednotlivých ústavů jsou značné rozdíly. Vždyť například Poštovní spořitelna nabízí studentský kontokorent s úrokem 10 procent ročně, naproti tomu GE Money Bank požaduje 17,90 procenta. Nemluvě o tom, že splatit kontokorent ve druhém případě je potřeba do 180  dní, první banka klientovi počká dvanáct měsíců.

Půjčky (kontokorenty) pro studenty
banka kontokorent úrok p.a. splatnost
Česká spořitelna do 18 let 5000 korun, 1. ročník VŠ 10 000 korun, dále 20 000 korun, bez scoringu 13,9 % 12 měsíců
ČSOB do 20 000, studenti VŠ a VOŠ - bez scoringu 12,9 % 12 měsíců
eBanka od 18 let 5 až 150 tisíc, dle scoringu 13 % 180 dní
GE Money Bank 5 až 100 tisíc korun, dle scoringu 17,9 % 180 dní
Komerční banka 2 000 ihned, 10 000 po třech měsících - určitá závislost na pohybech na účtu 12 % 180 dní
Poštovní spořitelna do 20 000 korun, nadstandardně až 100 000 korun, dle scoringu 12 % 12 měsíců
Raiffeisenbank ano, výše závislá na scoringu 12,1 % 12 měsíců
Živnobanka do 5000 bez scoringu, vyšší dle bonity 10 % 12 měsíců

Jsou i jiné cesty, jak přijít k penězům

Není jich však pro studenty mnoho. Česká spořitelna ke kontokorentu přidává ještě nabídku na kreditní kartu. Studentům prvního ročníku vysoké školy omezuje její rámec deseti tisíci korunami, studenti vyšších ročníků mohou získat až dvojnásobek. Princip kreditní karty spočívá v tom, že během bezúročného období, které je v tomto případě 45 dní, je možné půjčené peníze vrátit, bez jakéhokoliv navýšení. Kdo to nestihne, musí počítat s úrokem 19,8 procenta. Ostatní banky klienty nijak nezvýhodňují ani neomezují. Klient u nich může získat obvyklou kreditní kartu, když prokáže pravidelný příjem.

V bance na běžném účtu máte úspory v bezpečí, ale příliš tu nevydělávají. Mohou se dokonce znehodnocovat. Co s tím?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.