Jste student? Užívejte si slev

  • 1
Studenti jsou všude vítáni. Každý obchodník v nich vidí budoucí bohatou vrstvu společnosti a chce si z nich včas udělat stálé klienty. Zákazníky, kteří budou utrácet sami, později s partnerem a s dětmi. A to už se vyplatí nabídnout studentům nějakou slevu. A tak se snaží pořadatelé kulturních akcí, dopravci, prodejci sportovních potřeb, knih, časopisů, ale i elektroniky.

Mladí mohou využít stovek nabídek ke koupi levnějšího zboží a služeb. Dospělí jim mohou závidět – to když sleva dosahuje třeba 50 procent původní ceny. Většina slev však tak významná není, obvykle se pohybují v rozmezí 2 až 10 procent. To však je sleva, která je zajímavá až u dražšího zboží. Kvůli dvěma procentům z padesátikoruny se málokomu vyplatí jet třeba přes půl města.

Bez průkazky to nepůjde K tomu, aby mladý člověk mohl slev využívat, potřebuje obvykle studentský průkaz. Někde stačí potvrzení o studiu ze školy, stále víc získávají na významu studentské karty a karty pro mladé: třeba ISIC, IYTC, Euro 26. Slouží jako studentské průkazy ve škole, při vstupech na kulturní akce, u obchodních partnerů i v dopravě. Obvykle se studenti vejdou do 250 korun za kartu ročně.

„Kartu ISIC mi platí banka, u které mám účet,“ říká studentka Marta z Prahy. „Do banky mi chodí peníze z brigády, takže účet pro mne význam má. A karta je milým dárkem – beztak bych si ji pořizovala. Užívám ji při některých nákupech, při vstupech na kulturní akce – v Londýně jsem tak například ušetřila 25 liber. Taky při cestování. Škoda, že kartu neakceptují polské dráhy – byla jsem tam několikrát na praxi a zaplatila jsem plné jízdné.“

Levněji i na internetu

Nákupy přes počítač jsou levné samy o sobě – obchodníci nepotřebují velké sklady ani reprezentativní prodejny. Studenti mohou ušetřit ještě více. Například na serveru www.studentskeslevy.cz se mohou zaregistrovat a objednat si zboží. Současně pošlou obchodníkům potvrzení o tom, že jsou studenti – stačí fotokopie průkazu. „Preferujeme kartu ISIC, ale domluví se i vlastníci jiného průkazu,“ říká Rostislav Kukla, vedoucí projektu.

Mobilní telefon Philips 655 Black Sphere zde studenti pořídí za 4345 korun, na internetu se dá sehnat za 4550 korun, běžná cena v obchodech je však 5100 korun.

Nechci slevu zadarmo

Mezi studenty jsou však i pochybnosti. „Pěkné, že mohu ušetřit osm set korun na parfému za dva tisíce. Otázka je, jestli mi nestačí koupit si jinde vůni za tři stovky,“ píše studentka v jedné diskusi. „Zaplať kartu a budeš mít malou slevu na zboží, které ani nepotřebuješ,“ přidává se diskutující s přezdívkou Karlos.

A trochu pravdy asi mají. Levnější kino pro studující poskytují v Praze například řetězce Palace Cinemas a Village Cinemas. Normálně stojí lístek 159 korun, studenty přijde na 119. Do jiných pražských kin, Světozoru nebo Delty, však mohou jít diváci za sto, někdy i za méně. I když nejsou studenti.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.