Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K bytu má pomoci levná půjčka

  0:01aktualizováno  0:01
Krátce před volbami chce vláda ČSSD nabídnout mladým lidem levnou půjčku ve výši 200 tisíc korun na koupi nového bytu. A brzy hodlá přidat i třemi procenty dotované hypotéky na koupě starších bytů a domů. Na levných půjčkách a dotacích k hypotékám pracují úředníci Ministerstva pro místní rozvoj již od loňského roku, ale načasování jejich nabídky si vláda sociální demokracie šetřila do předvolebního boje.

Kabinet má nařízení o levné půjčce projednat příští středu. Pokud jej schválí, první půjčky se podle ředitele Fondu rozvoje bydlení začnou poskytovat zhruba v dubnu. Volby začnou o dva měsíce později.

Většina informovaných úředníků nepředpokládá, že by ministři půjčku neschválili. Fond bydlení podle svého šéfa Jana Wagnera také již vyčlenil 350 milionů korun, z kterých bude možné letos poskytnout 1750 půjček. Ze zkušeností s poptávkou lidí po obdobné půjčce, poskytované státem z tučnějších fondů v minulých letech, lze usuzovat, že k vyčerpání 350 milionů dojde během několika týdnů. Přestože v minulosti stát na půjčky rozděloval i více než miliardu, lidé na ně čekali v dlouhých frontách a během pár týdnu nebylo co rozdělovat.

Vláda přichází s "měkkým úvěrem" zhruba dva roky poté, co s dvousettisícovou půjčkou zděděnou po předchozích vládách skoncovala jako s neúčinnou a lidmi často zneužívanou. Lidé si třeba za státní peníze přistavěli ve svém rodinném domku ještě jeden bytový prostor, aniž by trpěli bytovou nouzí.

Na rozdíl od dřívější půjčky, která byla bezúročná, budou muset zájemci nově počítat s úrokem tři procenta ročně. To je stále o více než polovinu méně, než je aktuální nabídka nejlevnějších hypoték poskytovaných komerčními bankami. O úvěr budou moci žádat pouze lidé do věku 36 let, kteří nevlastní ani nespoluvlastní žádný jiný byt či dům. To platí i pro jejich manžele či manželky. Omezení se týká i velikosti pořizované nemovitosti, které je maximálně 80 metrů čtverečních u bytu a 120 u domku s jedním bytem.

Stavební povolení na pořizované byty musí navíc nést datum po 1. lednu 2000. O dalších případných omezeních se ještě bude rozhodovat. "Návrh bude vládě předložen ve dvou variantách. V jedné je zapracován požadavek Ministerstva práce a sociálních věcí, které chce žadatele omezit podle výše jejich příjmů. Druhá varianta s tím nepočítá," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj pro otázky bydlení Petr Kokoška.

Další podporou, která je podle řady realitních odborníků významnější a cílenější, je chystané zlevnění komerčních hypoték o tři procenta ze státních peněz na koupě starších bytů. "Je tomu tak proto, aby se mladí lidé orientovali na starší bydlení, které je v mnoha případech levnější než nová výstavba," říká Kokoška.

Kritéria jsou obdobná jako u půjčky: věk do 36 let a úvěr se dotuje při koupi bytu do 800 tisíc a u domu do 1,5 milionu. Podlahová plocha však v tomto případě nemá být omezená. "Navrhuje se také, aby dotace byla poskytována maximálně po dobu deseti let. Záměrem je podpořit mladé lidi v období, kdy se potýkají s nižšími příjmy, které provázejí začátek jejich kariéry," konstatoval Kokoška.

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz