Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K čemu nám jsou ekonomické ukazatele?

aktualizováno 
Ve středu zveřejnil ČSÚ zveřejnil údaje o vývoji HDP za první tři čtvrtletí letošního roku. Zamysleme se nad tím, zda jsou tyto ukazatele užitečné běžnému člověku – investorovi.

Ve středu ČSÚ zveřejnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první tři čtvrtletí letošního roku. Protože mnohým našim spoluobčanům ekonomické ukazatele typu HDP, průmyslové výroby atd. nic neříkají, a naprosté většině občanů přijde úplně jedno, zda HDP rostlo ve třetím čtvrtletí o 2.2% a ne o 3.2%, je vhodné se zamyslet nad tím, zda jsou tyto ukazatele užitečné běžnému člověku – investorovi, a pokud ano, k čemu jsou užitečné.

Ekonomické ukazatele se snaží určitým způsobem popsat skutečný vývoj ekonomiky. Tento popis je samozřejmě velmi nepřesný, ale jelikož žádný jiný popis reality než statistický neexistuje, nezbývá nám než se s určitou nepřesností ukazatelů smířit. Pokud pomocí ekonomických ukazatelů přibližně známe skutečný stav ekonomiky, a pokud tušíme, jak na jednotlivé ukazatele reagují tvůrci hospodářské politiky – vláda a centrální banka, můžeme s těmito znalostmi dosáhnout nadprůměrného výnosu svých investic, nebo alespoň nedosáhnout podprůměrného výnosu.

Vezměme například již zmiňovaný hrubý domácí produkt. Na první pohled se sice může zdát, že každému z nás může být úplně jedno, zda česká ekonomika roste o jedno procento rychleji nebo pomaleji, opak je pravdou. Proč se HDP týká každého z nás?

Za prvé, HDP je součet finální produkce všech podniků na našem území. Pokud tedy HDP roste, znamená to, že podniky vyrábějí v průměru více. Na tuto informaci citlivě reagují ceny akcií na veřejných trzích, neboť růst produkce slibuje v budoucnu i růst dividend. Ceny akcií tak kopírují hospodářský vývoj země – při recesi klesají a při konjunktuře rostou. Pro investora je tedy výhodné kupovat v recesi a prodávat v konjunktuře. Ukazatel typu HDP nebo průmyslové produkce tak může být pomůckou k odhadu současného stavu ekonomiky a při vhodném načasování pomůckou k výhodnému zhodnocení investic na akciovém trhu.

Za druhé, vývoj HDP a další ukazatele sledují centrální banka a vláda, jež při svém rozhodování zohledňují vývoj těchto ukazatelů. Pokud HDP neočekávaně vzroste, centrální banka s největší pravděpodobností zareaguje zvýšením úrokových sazeb. Na druhou stranu je pravděpodobné, že vláda při vysokém růstu HDP sníží daňové zatížení obyvatelstva i podniků. Tyto reakce centrální banky a vlády mají vliv na každého z nás. Růst úrokových sazeb zvýhodní ty, kteří si stihli půjčit za nízkou úrokovou sazbu a naopak znevýhodní jejich věřitele. Pokles daňové zátěže zase zvýhodní ty, kteří své příjmy odložili na příští rok a naopak znevýhodní ty, kteří své příjmy neodložili, resp. odložit nemohli.

Skutečný růst HDP o 2.2% ve třetím kvartále není žádný trhák a ani v posledním čtvrtletí nelze očekávat překvapivý vývoj HDP (komentáře k vývoji HDP ve třetím čtvrtletí naleznete zde a zde). V příštím roce ale poroste HDP vyššími tempy a lze očekávat reakci jak ČNB, tak vlády. Reakci akciového trhu můžeme sledovat již dnes. Určitě neprohloupí ten, kdo si dnes půjčí za fixní úrokovou sazbu nebo ten, kdo své příjmy přesune do následujících let, kdy budou zdaněny nižší sazbou, či ten, kdo dnes koupí akcie. Znalost aktuálního a odhad budoucího vývoje HDP se tak určitě vyplatí.

Podobnou úvahu by bylo možné provést i pro ostatní ukazatele – produkční indexy, cenové indexy, statistiky platební bilance, trhu práce atd. Tyto podrobnější statistiky popisuje dílčí sektory ekonomiky, nicméně i ony poskytují investorovi další střípky znalostí o stavu a vývoji české ekonomiky, s jejichž pomocí lze vydělávat. Sledovat ekonomické ukazatele není určitě ztráta času.

Berete při svém rozhodování v potaz vývoj ekonomiky? Co si myslíte o vztahu mezi vývojem hospodářského cyklu a akciových trhů? Sdělte svůj názor ostatním čtenářům.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.