K čemu nám jsou ekonomické ukazatele?

  • 7
Ve středu zveřejnil ČSÚ zveřejnil údaje o vývoji HDP za první tři čtvrtletí letošního roku. Zamysleme se nad tím, zda jsou tyto ukazatele užitečné běžnému člověku – investorovi.

Ve středu ČSÚ zveřejnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první tři čtvrtletí letošního roku. Protože mnohým našim spoluobčanům ekonomické ukazatele typu HDP, průmyslové výroby atd. nic neříkají, a naprosté většině občanů přijde úplně jedno, zda HDP rostlo ve třetím čtvrtletí o 2.2% a ne o 3.2%, je vhodné se zamyslet nad tím, zda jsou tyto ukazatele užitečné běžnému člověku – investorovi, a pokud ano, k čemu jsou užitečné.

Ekonomické ukazatele se snaží určitým způsobem popsat skutečný vývoj ekonomiky. Tento popis je samozřejmě velmi nepřesný, ale jelikož žádný jiný popis reality než statistický neexistuje, nezbývá nám než se s určitou nepřesností ukazatelů smířit. Pokud pomocí ekonomických ukazatelů přibližně známe skutečný stav ekonomiky, a pokud tušíme, jak na jednotlivé ukazatele reagují tvůrci hospodářské politiky – vláda a centrální banka, můžeme s těmito znalostmi dosáhnout nadprůměrného výnosu svých investic, nebo alespoň nedosáhnout podprůměrného výnosu.

Vezměme například již zmiňovaný hrubý domácí produkt. Na první pohled se sice může zdát, že každému z nás může být úplně jedno, zda česká ekonomika roste o jedno procento rychleji nebo pomaleji, opak je pravdou. Proč se HDP týká každého z nás?

Za prvé, HDP je součet finální produkce všech podniků na našem území. Pokud tedy HDP roste, znamená to, že podniky vyrábějí v průměru více. Na tuto informaci citlivě reagují ceny akcií na veřejných trzích, neboť růst produkce slibuje v budoucnu i růst dividend. Ceny akcií tak kopírují hospodářský vývoj země – při recesi klesají a při konjunktuře rostou. Pro investora je tedy výhodné kupovat v recesi a prodávat v konjunktuře. Ukazatel typu HDP nebo průmyslové produkce tak může být pomůckou k odhadu současného stavu ekonomiky a při vhodném načasování pomůckou k výhodnému zhodnocení investic na akciovém trhu.

Za druhé, vývoj HDP a další ukazatele sledují centrální banka a vláda, jež při svém rozhodování zohledňují vývoj těchto ukazatelů. Pokud HDP neočekávaně vzroste, centrální banka s největší pravděpodobností zareaguje zvýšením úrokových sazeb. Na druhou stranu je pravděpodobné, že vláda při vysokém růstu HDP sníží daňové zatížení obyvatelstva i podniků. Tyto reakce centrální banky a vlády mají vliv na každého z nás. Růst úrokových sazeb zvýhodní ty, kteří si stihli půjčit za nízkou úrokovou sazbu a naopak znevýhodní jejich věřitele. Pokles daňové zátěže zase zvýhodní ty, kteří své příjmy odložili na příští rok a naopak znevýhodní ty, kteří své příjmy neodložili, resp. odložit nemohli.

Skutečný růst HDP o 2.2% ve třetím kvartále není žádný trhák a ani v posledním čtvrtletí nelze očekávat překvapivý vývoj HDP (komentáře k vývoji HDP ve třetím čtvrtletí naleznete zde a zde). V příštím roce ale poroste HDP vyššími tempy a lze očekávat reakci jak ČNB, tak vlády. Reakci akciového trhu můžeme sledovat již dnes. Určitě neprohloupí ten, kdo si dnes půjčí za fixní úrokovou sazbu nebo ten, kdo své příjmy přesune do následujících let, kdy budou zdaněny nižší sazbou, či ten, kdo dnes koupí akcie. Znalost aktuálního a odhad budoucího vývoje HDP se tak určitě vyplatí.

Podobnou úvahu by bylo možné provést i pro ostatní ukazatele – produkční indexy, cenové indexy, statistiky platební bilance, trhu práce atd. Tyto podrobnější statistiky popisuje dílčí sektory ekonomiky, nicméně i ony poskytují investorovi další střípky znalostí o stavu a vývoji české ekonomiky, s jejichž pomocí lze vydělávat. Sledovat ekonomické ukazatele není určitě ztráta času.

Berete při svém rozhodování v potaz vývoj ekonomiky? Co si myslíte o vztahu mezi vývojem hospodářského cyklu a akciových trhů? Sdělte svůj názor ostatním čtenářům.