Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

K čemu slouží při investování indexy

  • 1
Úlohou indexů jako indikátorů vývoje je popisovat dění na trhu a pomáhat tak investorům při rozhodování o tom, jak obchodovat. V případě podílových fondů fungují jednotlivé indexy také jako nástroj na porovnání úspěšnosti portfolio manažerů vůči danému trhu.

Každá burza i mimoburzovní trh na světě má svůj index, který má za úlohu mapovat pohyb akciových titulů a poskytovat tak informace veřejnosti o tom, jak se trhy, nebo jejich jednotlivé segmenty pohybují, a co od nich lze očekávat. Hodnota indexů je uváděna v bodech a vyplývá z poměru mezi aktuální hodnotou indexu a hodnotou k určitému pevně danému datu v minulosti. Jde vlastně o relativní hodnotu portfolia akcií obsažených v indexu.

V jednotlivých indexech je obsaženo různé množství akciových titulů jejichž váha se odvozuje podle výše základního kapitálu, tržní kapitalizace (počet akcií společnosti na burze), apod. Každý index je konstruován podle určitých pravidel. Indexy se dělí podle zaměření na výběrové a souhrnné. Výběrové indexy obsahují pouze jistý vzorek akcií, ať už to jen ty nejvýznamnější akcie, nebo akcie patřící jen do určitého oboru.

Souhrnné indexy zase obsahují všechny tituly obchodované na burze. Ve složení výběrových indexů dochází čas od času ke změnám, zejména v případě, kdy určitá společnost již nesplňuje podmínky určené pro setrvání v indexu (velikost, likvidita, stabilita,…) a nahradí ji společnost jiná.Příkladem výběrového indexu je asi nejznámější index Dow Jones Industrial Average (DJIA), příkladem souhrnného indexu je Nasdaq Composite.

Dalším kritériem je dělení indexů podle způsobu výpočtu. První skupinou jsou cenově vážené indexy, kde hraje nejdůležitější roli cena akcií v indexu zahrnutých a tržní kapitalizace společností nehraje žádnou roli (DJIA, japonský Nikkei 225). Druhou skupinu pak tvoří indexy, jejichž hodnotu kromě ceny akcií ovlivňuje také počet akcií v oběhu (S&P 500, FTSE 100, Nasdaq).

Které indexy jsou nejsledovanější?

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

A které jsou nejsledovanější akciové indexy? Snad nejznámějším indexem je již zmiňovaný DJIA, sdružující 30 největších amerických společností bez oborového zaměření. Byl vytvořen v roce 1896 a původně obsahoval jen 12 společností. Jde o cenově vážený výběrový index, jehož největším mínusem je úzké zaměření, i přesto však docela věrně odráží vývoj na akciovém trhu v USA.

Standardním měřítkem výkonnosti amerického akciového trhu je index Standard and Poor’s 500 (S&P 500) obsahující 500 společností vybraných výborem společnosti Standard and Poor’s. Společnosti zahrnuté v tomto indexu tvoří asi 70 % celkové kapitalizace akciového trhu v USA, nacházejí se v něm ale i neamerické firmy.

Index Nasdaq Composite je typickým představitelem souhrnných indexů, je sestaven ze všech akcií obchodovaných na mimoburzovním trhu NASDAQ. Jeho výhodou je velký počet akcií, naopak nevýhodou je vyšší zaměření na technologický sektor, i když se v něm nacházejí i akcie finančních, biotechnologických, nebo průmyslových společností.

Roční vývoj indexu DJIA

Zdroj: BigCharts

Z evropských indexů se nejčastěji zmiňují zejména dva indexy. Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100) je indexem 100 společností s nejvyšší tržní kapitalizací na Londýnské burze, sídlících ve Velké Británii. Ty představují asi 70 procent celkového britského akciového trhu. Deutsche Aktien Index (DAX) zahrnuje akcie 30ti největších společností podle tržní kapitalizace obchodovaných na Frankfurtské burze v Německu.

Nejsledovanějším asijským indexem je cenově vážený Nikkei 225. Jak už jeho název napovídá, zahrnuje 225 akcií společností obchodovaných v prvním segmentu tokijské burzy.

Vývoj indexu PX 50 za poslední rok

Zdroj: BCPP

Na pražské burze se indexy rovněž sledují. Největší pozornost je upírána na dva nejdůležitější, PX 50 a PX-D. Index PX 50 byl zaveden při příležitost prvního výročí zahájení obchodování na burze. Při založení v roce 1994 obsahoval 50 společností, v současnosti tvoří bázi indexu 14 společností. Index PX-D je cenový index tvořený akciemi společností obchodovaných v systému SPAD, kde se obchoduje pouze s nejlikvidnějšími emisemi na burze. V současnosti index PX-D obsahuje akcie devíti společností.

V poslední době jsou indexy stále více využívány nejen jako indikátory vývoje na akciových trzích, ale také jako investiční nástroje. O možnostech, jakým způsobem se dá investovat přímo do indexu a jestli je tato forma investice dostupná i u nás, si řekneme příště.

Jsou i pro vás indexy orientačním bodem při rozhodování o investiční strategii? Napište nám své zkušenosti.