Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K cestě musíte dát souhlas

  10:00aktualizováno  10:00
Žádný zaměstnanec není povinen dělat svému chlebodárci ani svým kolegům jen tak řidiče a závozníka. Že je potřeba služebním vozem pro něco zajet z pracoviště v Pardubicích třeba do Brna? Jen když během toho budete vykonávat svou práci a již dříve jste k pracovním cestám dali souhlas v pracovní smlouvě, pak tam jet musíte. I kdyby se vám sebevíc nechtělo.

Kdy jde o pracovní cestu? Například tehdy, když zaměstnance, který má ve smlouvě sjednané místo výkonu práce v Plzni, vyšle zaměstnavatel do Prahy. "Pokud je místo výkonu práce v pracovní smlouvě konkretizováno na adresu sídla či provozovny zaměstnavatele, je pak pracovní cestou každá cesta mimo toto pracoviště, a to i v rámci stejné obce," vysvětluje právník Oldřich Choděra.

Na pracovní cestě nejde samozřejmě jen o cestování, i když může zabrat většinu času. Zaměstnanec musí během jejího trvání vykonat práci, kterou mu zaměstnavatel zadal. Je to také on, kdo určí, jestli zaměstnanec přespí v nejdražším hotelu, nebo v nejlevnějším penzionu, a jestli pracovní cesta bude delší, než se původně předpokládalo.

Ale já už jezdit nechci!

Kdo dal svůj souhlas ve smlouvě k pracovním cestám, ale už na ně nechce dál jezdit, neplní tak pracovní úkoly, což může být i důvod k výpovědi. Možná ale zaměstnavatel svolí ke změně pracovní smlouvy, díky níž bude zaměstnanec cestování zproštěn. Záleží tedy na vzájemné dohodě obou stran.

Jen někdo může porušit dané slovo

Na odmítnutí pracovní cesty mimo obvod svého pracoviště nebo bydliště mají nárok podle zákoníku práce těhotné zaměstnankyně nebo zaměstnankyně pečující o děti.

Pokud je tedy žena v době, kdy má být na pracovní cestu vyslána, těhotná, souhlas s cestami v pracovní smlouvě k jejímu vyslání nyní už nestačí. "Zaměstnavatel musí v takovém případě žádat ženu o nový souhlas. Pokud se jej nedočká, žena nemůže být na pracovní cestu vyslána," říká advokát Aleš Růžička. Totéž platí pro zaměstnankyni, která pečuje o dítě mladší osmi let nebo má jako osamělá v péči dítě mladší 15 let.

Co dostanete proplaceno?

* Chcete-li, aby vám byly proplaceny vynaložené náklady na pracovní cestě (telefonní hovory, jízdenky, ubytování, stravné, parkovné apod.), musíte tyto vedlejší výdaje prokázat dokladem o úhradě. Pokud se tak nestane, záleží pouze na zaměstnavateli, v jaké výši je uzná a proplatí.

* Požádá-li zaměstnanec o poskytnutí zálohy na cestovní náhrady, musí mu ji zaměstnavatel do výše předpokládané náhrady poskytnout.

Co zaměstnanci za pracovní cestu náleží?

Po dobu pracovní cesty přísluší zaměstnanci takzvané cestovní náhrady (stravné, úhrada cestovních výdajů, ubytování apod.). Od počátku letošního roku platí jejich nové základní sazby. Ke zvýšení došlo pouze u sazby za 1 km jízdy (z 3,40 na 3,50 Kč) a zvýšení průměrné ceny u benzinu automobilového (98 O Super plus z 27,10 na 28,50 Kč). Jinak byly sazby sníženy, většinou o jednu korunu.

Z hlediska náhrad se zaměstnanci vyplatí jezdit na pracovní cesty vlastním autem. Proplaceno bude 3,50 Kč za každý ujetý kilometr plus cena projetého benzinu. Cestovní náhrady za pracovní cestu se platí za dobu, kterou na ní zaměstnanec stráví. Pokud čas mimo pracovní dobu zaměstnanec strávil jinak než výkonem práce (například v dopravním prostředku), nevzniká mu nárok na mzdu, ale pouze na cestovní náhrady. Je to tak i v případě, kdy řídí vůz coby řidič-referent (nemá tedy jako výkon práce určeno řízení). Plní-li na pracovní cestě pracovní úkoly i mimo pracovní dobu, jde o práci přesčas - pokud se například protáhne obchodní jednání.

V případě pracovní cesty zaměstnance se neuplatní pružná pracovní doba. Má-li třeba firma pružnou pracovní dobu se začátkem od 6.30 do 8.00 a koncem od 15.00 do 16.30 hodin, pak pro účel pracovní cesty smí zaměstnavatel stanovit pevnou pracovní dobu, například od 7.00 do 15.30 hodin.

Výkon práce a přesčasy během cesty

Řidič z povolání má pevnou pracovní dobu od 7 do 15.30 hodin. V 6 hodin odjíždí na služební cestu do Prahy. Přijede tam v 8 hodin. Potom čeká na ředitele. Zpátky vyjíždí v 18 a vrátí se ve 20.30 hodin. Příklad:

Čas cesty Řidič z povolání Zaměstnanec (i řidič-referent)
06.00 až 07.00 Výkon práce, jde o placený  přesčas Doba strávená na cestě (náležejí za ni jen cestovní náhrady)
07.00 až 15.30 Pracovní doba Pracovní doba
15.30 až 18.00 V případě údržby vozidla nebo jiné práce jde o práci přesčas. V případě čekání na dalšího zaměstnance jde o pohotovost mimo pracoviště (Praha) Práce přesčas
18.00 až 20.30 Práce přesčas Doba strávená na cestě (náležejí za ni jen cestovní náhrady)

Poznámka: Ve třetím sloupci je uveden příklad zaměstnance, kterého řidič veze, a řidiče-referenta. Oba mají pracovní dobu taktéž od 7 do 15.30, přičemž od 15.30 do 18 hodin plní zadaný pracovní úkol

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Pečou výjimečný žitný chleba. Dostávají nabídky, ať jich vyrobí tisíce

Koláčkovi

Jiří Koláček začal péct žitný chleba podle vlastního receptu sám pro sebe. Když ho dal ochutnat přátelům, nevěřili, že...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz