K lepšímu uplatnění může středoškolákům pomoci diplom z vyšší odborné školy

- Pro některé středoškoláky, kteří by obtížně hledali práci, může být šancí studium na pražské vyšší odborné škole zaměřené na firemní management nebo bankovnictví. Dvouapůlletá, takzvaná duální výuka funguje již pátým rokem pod záštitou Česko-německé obchodní a průmyslové komory a její absolventi získávají po ukončení mezinárodní certifikát.
Proč se hovoří o duálním studiu? Protože je stejný důraz jako na teorii položen i na praktickou část výuky. Ta se uskutečňuje přímo v podniku, kam absolvent po studiu nastoupí, což je přínosné jak pro studenta, tak i zaměstnavatele. »Nejvíc si na tomto studiu ceníme skutečnosti, že po celou dobu poznává student konkrétní prostředí naší firmy a po jeho skončení může okamžitě pracovat na samostatné pozici bez složitého zaškolování,« říká Ema Matějů z Hornbachu. Pro studenta je zase výhodou perspektiva jistého zaměstnání. Po obhájení diplomové práce získají studenti titul podle studovaného oboru - například Diplomovaný ekonom nebo Diplomovaný specialista bankovnictví. Navíc pak ještě skládají zkoušku podle předpisů vrcholné organizace německých obchodních a průmyslových komor. Tím získají osvědčení platné i v Německu.

Dívky jsou úspěšnější a hlásí se jich víc

Studium je určeno pro maturanty, kteří zvládnou úspěšně přijímací zkoušky. Jak se o nich mohou dozvědět? »Inzeráty zveřejňujeme v denním tisku, informace je také v příručkách o vyšších odborných školách,« uvádí Hana Jáňová z Commerzbank. V jiných regionech firemní personalisté udržují kontakty s místními středními školami, zajímají se o šikovné studenty. Zájem je značný, na pražské škole studují i studenti ze Slovenska. »Na Slovensku máme největší podnik Siemens-Automobilová technika v Michalovcích. Na čtyři nabídky tohoto studia se jen tam přihlásilo devadesát uchazečů,« dokumentuje zájem o studium zástupce firmy Siemens a zároveň vedoucí oddělení odborného vzdělávání Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radek Primus. Adepti musí prokázat především výbornou znalost němčiny, absolvují psychologické testy a ústní pohovory. Firmy zvou studenty do podniku, zjišťují jejich motivaci a zájem o daný obor. Podle informací personalistů se stále hlásí více dívek než chlapců a děvčata bývají u zkoušek často také úspěšnější.

Školné je vysoké

Výsledky zkoušek jsou předány firmám, které budou studium financovat. Za každého studenta platí školné minimálně ve výši sto dvacet pět tisíc korun až padesát tisíc korun ročně, minimální stipendium je 500 korun měsíčně a vedlejší náklady spojené s praxí na různých úsecích. Studium není jednoduché. »Obtížné je zejména střídání teorie s praxí - když si studenti zvyknou na školní režim, jdou na praxi a obráceně. Hodně toho musí také nastudovat doma,« říká Hana Jáňová z Commerzbank. Student se smluvně zavazuje, že pokud o něj firma projeví zájem, zůstane po absolutoriu tři až pět let jejím zaměstnancem. Výjimečně může nastat i opačná situace, kdy podnik z reorganizačních nebo jiných důvodů studenta nezaměstná. Ten je pak volný, přičemž vlastně zdarma získal kvalitní a uznávané studium. V tuzemsku je hlavním iniciátorem studia společnost Siemens, kterou česko-německá komora pověřila organizačním zajištěním celého projektu. Sama financuje sedmdesát pět až osmdesát procent studentů z celkového počtu sto dvaceti. Čtyři desítky prvních absolventů již pracují v jeho českých a slovenských podnicích.

Firmy si připravují budoucí zaměstnance

Proč vlastně tento typ studia vznikl? Po roce 1989 začala v tuzemsku působit řada německých firem. Záhy zjistily, že mnohým našim technickým odborníkům chybí ekonomický přehled s orientací v mezinárodních strukturách a ekonomové zase postrádají základní technické znalosti. Projekt dává zúčastněným podnikům příležitost otestovat a vychovat si své budoucí pracovníky ještě před nástupem do zaměstnání. Během praktického výcviku projdou studenti všemi odděleními, seznámí se s chodem firmy v České republice i v zahraničí. Před čtyřmi lety byly otevřeny první tři studijní obory s tímto zaměřením: Industriekaufmann (ekonom průmyslu), Kaufmann im Aussenhandel (ekonom v zahraničním obchodu) a Bankkaufmann (bankovní ekonom). Letos odstartoval nový obor Kaufmann im Einzelhandel (pro ekonomy v maloobchodě). Firem, které podporují toto studium, stále přibývá. K původním několika německým bankám (BNP-Dresdner Bank, Deutsche Bank, Commerzbank, HypoVereinsbank) se přidávají i banky rakouské (například Bank Austria Creditanstalt) a zakladatelské společnosti - Siemens, Robert Bosch, Raab Karcher, Hoechst a Dálniční stavby Praha - se rozrostly o firmy Hettich International, Igepa, Bayer, Penny Market, Škoda Auto, Velveta Vansdorf, Rehau, Merck, Thimm Obaly, Hornbach, Kaufland a zájem projevují další. »Tento projekt podporujeme nejen proto, že spojuje teorii s praxí, ale také proto, že technicky vzdělaní pracovníci získají znalosti také z ekonomie. Pro vedoucí pozice je takové komplexní vzdělání nezbytností,« říká Milan Smutný ze společnosti Škoda Auto.

První autorka je spolupracovnicí redakce