Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K moři levněji než po Česku

aktualizováno 
Kam a kdy jedeš na dovolenou? Nevím, to není v mnoha případech nezdvořilá odpověď. Čím dál víc lidí podléhá kouzlu nového adrenalinového sportu - dovolené na poslední chvíli. Často si nemohou vybírat, kde budou za pár dní ležet na pláži, rozhodně však na dovolené ušetří. Inzertní rubriky v současnosti plní spíš nabídka zájezdů se slevou než za plnou cenu.
Dovolená (c) profimedia.cz/corbis

Dovolená (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Podle Luboše Votočka ze společnosti MAG Consulting se na zájezdy "last minute" zaměřuje poměrně stálá skupina klientů; do této kategorie spadá asi třetina prodaných zájezdů. Dovolenou na poslední chvíli si můžete koupit až na výjimky v podstatě do všech atraktivních přímořských míst v Evropě.

"Počet zájezdů se oproti minulému roku opět zvýšil. Prakticky není destinace, na kterou se nevypisuje 'last minute'," potvrzuje Zdenek Marek z cestovní kanceláře Alexandria. Konkrétní výběr záleží nejvíce na stavu účtu. Osm až deset tisíc korun potřebuje nejčastěji zájemce na leteckou dopravu a týdenní ubytování se snídaní či polopenzí v Bulharsku, Turecku, Egyptě, Tunisu, španělských ostrovech či v Řecku. Ještě méně turisté zaplatí za autobusové zájezdy do Chorvatska či Itálie. Na takový pobyt stačí pět tisíc korun pro jednoho, tedy ještě méně než na týden v dobrém hotelu třeba ve Špindlerově Mlýně.

Mít sbaleno a vyrazit

NENECHTE SI UJÍT
zlaté vejce
České akcie: + 15% za půl roku
České akciové tituly dosahovaly v posledních letech nadprůměrných zisků. Kolik můžete vydělat a jak?
král
Poctivost se bohužel moc nenosí
Vladimír David je ředitelem společnosti Rosana distribuující velkoobjemově balenou vodu. Narodil se v Táboře v roce 1959.
Koupaliště
Sledujte vodu na koupalištích
Třebaže začátek prázdnin zatím neprovázela žádná velká vedra, která vždy čistotu vody zhoršují, hygienici už vydali několik zákazů koupání. Kde?

Je to trochu adrenalin, říkají lidé, kteří už jinak než na poslední chvíli na dovolenou nejezdí. "V pátek něco vyberu a v pondělí letíme," vysvětluje Eva Dolejšová, která za posledních deset let absolvovala zhruba deset pobytů zajištěných pár dní před odjezdem. Přiznává, že si nedělá starosti s balením zavazadel - dbá na to, aby nezapomněla plavky, sluneční brýle a dalších pár drobností, bez kterých se u moře neobejde. Ale to se nestává, protože v balení narychlo má už docela dobrý cvik.

"Hlídám, abychom nejeli dvakrát na jedno místo, ale jinak si moc nevybírám. Ještě se mi nestalo, abych zvolila špatně, patřím ale spíš k nenáročným klientům. Potřebuji vlastní sociální zařízení v pokoji, další požadavky nemám," vypráví Eva Dolejšová. Připomíná přitom svůj nejlepší kousek, kdy za pobyt na Lanzarotte zaplatila pro čtyřčlennou rodinu zhruba o 26 tisíc korun méně než klienti, kteří nakupovali z katalogu.

Kolik ušetříte?

Levnější volání z ciziny domů: pevné linky a SMS Více ZDE.

S pevnými nervy dost Platí přitom, že čím víc se blíží datum odjezdu, tím levnější zájezd může být. "Pokud se zájezd kupuje opravdu na poslední chvíli, tedy dva až tři dny před odletem, může se ušetřit v sezóně dva až tři tisíce korun. Konkrétně z naší nabídky: zájemce zaplatí za zájezd na Krétu, jedenáct dní v dvouhvězdičkovém hotelu Zoe s polopenzí, katalogovou cenu ve výši 14 990 korun, na 'last minute' 12 990 korun. Mimo sezonu se dá ušetřit i více," vysvětluje Zdeněk Marek.

"Výše slevy záleží na mnoha okolnostech, například na oblíbenosti destinace, termínu, typu ubytování: pobyt může být levnější o několik set až několik tisíc korun. " doplňuje Libor Diepolt z FIRO-tour. Zástupci obou největších cestovních kanceláří Čedoku a Fischera se shodují: sleva zájezdu může dosáhnout pár dnů před odjezdem až dvaceti procent. Mají lidé, kteří si koupí "last minute", nárok na stejné služby jako ostatní? "Samozřejmě klienti dostanou všechny služby podle cestovní smlouvy," říká Libor Diepolt. Někteří zástupci cestovních kanceláří však přiznávají, že lidé, kteří nakupují zájezd s předstihem, jsou přece jen trochu zvýhodněni. Výhody se mohou týkat například polohy pokoje či místa při přepravě v autobuse či letadle.

Vybíráte si zájezd na poslední chvíli, nebo si raději zaplatíte pár tisíc navíc, abyste měli jistotu, že na dovolenou odjedete? Napište nám své názory.

Jestli máte trochu dobrodružnou povahu, pak si můžete obstarat zahraniční LAST MINUTE za málo peněz. Na týden u moře stačí i 5000 Kč. Více v našem aktuálním tématu.

 

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz