"Strava ovlivňuje dlouhodobý zdravotní stav pracovníků a ti, kteří jedí nezdravě, mají více absencí," říká odborník na výživu.

"Strava ovlivňuje dlouhodobý zdravotní stav pracovníků a ti, kteří jedí nezdravě, mají více absencí," říká odborník na výživu. | foto: Profimedia.cz

K obědu guláš se šesti a pracovní výkon klesá až o dvacet procent

  • 58
Jak člověk jí, tak i pracuje. Nevyvážené jídlo, stejně jako hladovění nebo naopak přejídání, snižuje produktivitu práce. Podle Christophera Wanjeka, odborníka na výživu, dokonce až o dvacet procent.

Jezte menší porce, přidejte si zeleninu a ovoce, pijte vodu – to jsou doporučení odborníků na výživu, jak si v práci udržet kondici a podávat dobré výkony.

Odborník:

"Lidem, kteří se nenajedli dobře, se častěji stávají pracovní úrazy."

"Nevhodné stravování a nedostatek nutričně vyvážených jídel mají za následek špatnou morálku na pracovišti a nízkou produktivitu práce. Lidé, kteří se nenajedli dobře, také nedávají takový pozor na bezpečnost v práci a častěji se jim stávají úrazy," vysvětluje Američan Christopher Wanjek, autor studie Food at Work.

Strava podle něj ovlivňuje dlouhodobý zdravotní stav pracovníků a ti, kteří jedí nezdravě, mají více absencí.

"Zaměstnanci musí mít alespoň jednou denně čas poobědvat nebo posvačit. Je jedno, zda v odpočinkových místnostech, kam si připravené jídlo donesou, nebo v blízkých restauracích. Neměli by ale jíst u pracovního stolu, jak je běžné u 67 procent pracujících Američanů," pokračuje Christopher Wanjek. "Důležité je, aby zaměstnanci jedli dostatečně, zdravě a vyvážené jídlo."

Po plném talíři svíčkové se chce spát, ne pracovat

A tady začíná problém. Češi totiž obědvají málo. Podle mezinárodního průzkumu FOOD z konce loňského roku pouze každý druhý člověk v pracovní dny pravidelně obědvá. Výrazně tak zaostáváme za Západoevropany, kde si oběd dopřávají v průměru čtyři z pěti lidí.

Průzkum:

"Pouze každý druhý Čech v pracovní dny pravidelně obědvá."

A když už Češi na oběd jdou, nejčastěji míří do jídelen a restaurací na teplé jídlo. Odpočinkové místnosti u kanceláří, které velmi rádi využívají Francouzi nebo Belgičané, téměř neznají.

Nabídka nutričně vyvážených jídel přitom v mnoha restauracích chybí. Stále se vaří podle zavedených receptů, používají se tučné potraviny. Po hutném obědě má člověk chuť dát si "dvacet", ne sednout k počítači a pracovat.

"Chceme, aby restaurace změnily pohled na stravování a aby více dbaly na zdravou výživu. Oslovujeme manažery podniků po celé republice a přesvědčujeme je, aby upravili nejenom postupy přípravy jídla, ale také jídelníček a doplnili ho alespoň o jedno lehké jídlo denně," říká Daniela Pedret, manažerka firmy Edenred, vydavatele stravenek Ticket Restaurant, který se zapojil do projektu FOOD. Ten má zlepšit stravovací návyky zaměstnanců v šesti zemích Evropy.

Zájem upravit jídelníček je minimální

V České republice bylo zatím osloveno pět tisíc restaurací. Zhruba deset procent z nich se do projektu aktivně přihlásilo. "Zatím jsme na začátku a doufáme, že se procento zvýší," dodává Daniela Pedrek.

Iva Málková, zakladatelka Sdružení STOB čili Stop obezitě, která se na programu FOOD také podílí, doplňuje: "Problém je také v tom, že lidé dostávají obrovské porce jídla. Proč nenabídnout jen poloviční? Doporučuji kuchařům také změnit skladbu pokrmu – zelenina by měla tvořit polovinu talíře, maso čtvrtinu a příloha také čtvrtinu," radí Iva Málková.

A dává příklad: „Velkou roli hraje i psychologie. Když rozpůlím tři knedlíky a poskládám je na talíř s většími mezerami, uberu jeden kus masa a přidám zelí, má knedlo vepřo zelo výrazně nižší energetickou hodnotu, přitom požitek z něj je stejný."

Podle šéfkuchaře Jiřího Krále z restaurace Aureole, držitele mnoha kulinářských ocenění, není těžké vařit zdravě. "Nabízí se mnoho variant, například místo másla použít řepkový nebo olivový olej, šťávu vypečenou z masa nahradit vývarem, do knedlíků přidat špenát a ubrat mouku," popisuje Král. Zájem o lehká jídla podle něj roste.

Důvodem, proč se v mnoha zemích rozjel projekt FOOD a proč je podporován z peněz Evropské unie, jsou děsivá čísla o obezitě. V Evropě trpí nadváhou či dokonce obezitou zhruba 53 procent dospělých, více žen než mužů.

Česká republika se v počtu obézních lidí propracovala na přední místa – v současnosti bojuje s kily navíc už 15 procenta dospělých Čechů. Výskyt obezity a zároveň nadváhy je tady vyšší než je evropský průměr.

Rady pro zaměstnance: při obědě se nepřejídejte

  1. Ideální je jíst pět jídel denně, aby tělo mělo zajištěný pravidelný přísun energie a nemělo potřebu ukládat ji v podobě tuku. Pokud lidé jedí nepravidelně, třeba jen dvakrát denně, tělo uloží víc, chrání se totiž před nedostatkem.
  2. Jezte menší porce.
  3. Před tím, než do jídla přidáte sůl, ochutnejte je. Místo soli vyzkoušejte jiné koření.
  4. Jezte alespoň pět porcí ovoce nebo zeleniny za den.
  5. Jako dezert zvolte buď čerstvé ovoce, nebo mléčný výrobek.
  6. K hlavnímu chodu nejezte rohlíky ani chleba.
  7. Pijte k obědu vodu, vypusťte ovocné šťávy.
  8. Dodržujte tříhodinové intervaly mezi každým jídlem.
  9. Snídejte, je to nejdůležitější jídlo dne. Kdo nesnídá, častěji tloustne, hůře se soustředí a podává horší výkony.

Rady pro restaurace: dávejte menší porce

  1. Vařte v páře, pečte v troubě nebo na grilu.
  2. Nabídněte zákazníkům dvě velikosti jídel, nesmějí to ale být dětské porce.
  3. Podávejte méně masa, ale více zeleniny. Poměr na talíři by měl být polovina zeleniny, čtvrtina masa a čtvrtina přílohy.
  4. Hutné české polévky servírujte bez pečiva.
  5. Přidejte na denní jídelníček zeleninové saláty jako hlavní chod.
  6. Snižte obsah transmastných kyselin a využívejte olivový nebo řepkový olej, lisovaný za studena.
  7. V zimě rozšiřte nabídku o fazole, hrách a jiné luštěniny.
  8. Používejte méně tuku a soli – a tu jen s jodem.
  9. Na stůl dávejte karafu s vodou z kohoutku, nejlépe zdarma.

zdroj: www.food-programme.eu