Limit pojistného plnění je nejdůležitějším kritériem kvality pojistky.

Limit pojistného plnění je nejdůležitějším kritériem kvality pojistky. | foto: Profimedia.cz

K pojištění do ciziny využijte slevy, ale nešetřete za každou cenu

  • 25
Češi cestovní pojištění podceňují. Na dovolenou odjíždějí dva ze tří bez něho. To se může ošklivě nevyplatit.

Prázdniny sotva začaly a z Chorvatska už hlásí sedm mrtvých Čechů. Pět infarktů a dvě dopravní nehody. Ošetření a léčba infarktu v zahraničí průměrně stojí přibližně 160 000 korun, převoz ostatků může vyjít i na stovky tisíc korun.

Když máte uzavřené cestovní pojištění, zaplatí to za vás pojišťovna
Ceny pojištění se pro dovolenou v Evropě pohybují od 20 až 25 korun na den. Pokud se spolehnete jen na pojištění v rámci evropského zdravotního průkazu, nemoc nebo úraz vám dovolenou mohou prodražit. Za léčení budete muset zaplatit stejně jako místní obyvatelé, přičemž například v Chorvatsku stojí týden v nemocnici téměř 40 000 korun.

Pojistku vybírejte i podle sportů
Jestli máte v plánu si na dovolené vyzkoušet vodní lyže nebo se svézt na velbloudu, raději se pojistěte. Radíme, jak vybrat správné cestovní pojištění. 

Pojištění na platební kartě nemusí stačit
Jestli v peněžence nenosíte zrovna zlatou platební kartu, raději nesázejte ani na cestovní pojištění, které k ní banka někdy zdarma přidává. U obyčejných karet stačí pojistná částka na běžná poranění, ale kdyby se vám stalo něco závažného, nemusel by limit na léčbu stačit. Nejvyšší částka, kterou pojišťovna za doktory zaplatí, se pohybuje od 500 000 korun u Komerční banky do jednoho milionu u většiny ostatních bank. Pouze UniCredit Bank má už základní pojistku na 1 700 000 korun.

"Právě limit pojistného plnění je nejdůležitějším kritériem kvality pojistky,“ vysvětluje Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle odborníků by minimum na léčebné výlohy mělo být v rámci Evropy 1 500 000 korun.

Podívejte se na přehled léčebných výloh ve vybraných zemích.

Druhým minusem je to, že pojistky k běžným kartám obvykle nezahrnují o moc víc než jen pojištění léčebných výloh, jako například ta od GE Money Bank nebo Volksbank. Chybí jim úrazová pojistka, pojištění odpovědnosti za škody či zavazadel. Více pojistných rizik kryjí karty Bawag Bank, České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank.

Možnou variantou je dokoupit si k obyčejné kartě lepší pojistku, jakou banky automaticky dávají k luxusním kartám. Ale to není nijak zvlášť finančně výhodné. Například u Komerční banky to vyjde na 2 400 korun ročně, ČSOB si ročně účtuje 1 000 a 1 400 korun podle typu pojistky, GE Money Bank 864 korun a UniCredit Bank 480 korun. Pro srovnání, u České podnikatelské pojišťovny vás roční pojistka vyjde na 590 korun, u AXA pojišťovny na 1 399 až 1 799 korun a u Evropské cestovní pojišťovny na 1 980 až 4 980 korun, záleží na tom, jakou pojistku si vyberete.

Nespoléhejte na modrou kartičku pojišťovny
Ve všech zemích Unie máte nárok na základní lékařskou péči, ale počítejte s poplatky za ošetření a za léky. Čtěte, kolik vás neuzavření cestovního pojištění může stát. 

Pro pojistku nejlépe k počítači
Cestovní pojištění je jedním z mála pojistných produktů, které nevyžadují velké papírování, a proto je můžete koupit nejen u přepážky pojišťovny, ale i zprostředkovaně třeba v cestovní kanceláři, zdravotní pojišťovně nebo přes internet.

Asi nejlepší je pojistku sjednat právě přes počítač. Nejen proto, že při nákupu on-line většina pojišťoven nabízí desetiprocentní slevu z ceny, ale na jednom místě si můžete srovnat jejich nabídku. Například server www.top-pojisteni.cz nabízí cestovní pojištění od deseti pojišťoven. Server www.pojisteni.com jich má v nabídce sice méně, ale kalkulátor zase umí zobrazit i limity pojistného plnění.

Podívejte se na přehled cen cestovního pojištění pro rodinu, starší pár a cyklistu.

Využijte slevy, ale nešetřete za každou cenu
Ušetřit můžete také při nákupu ve vaší zdravotní pojišťovně, třeba Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) nabízí svým klientům slevu 25 procent u pojišťovny Vitalitas, Allianz nabízí lidem do 26 let cestovní pojištění po Evropě za poloviční cenu a Evropská cestovní pojišťovna pojistí v tarifu Rodina až tři děti zdarma.

Cena by však neměla být jediným hlediskem, podle kterého vybíráte. Když skutečně dojde k pojistné události, stokoruna nebo dvě navíc za pojistku se vám mohou bohatě vyplatit. Nenarazíte třeba na nečekaný limit pojistného plnění. Některé pojišťovny totiž omezují limity na vybrané úkony – třeba za stomatologickou péči nezaplatí víc než 5 000 korun.

Překvapit vás může i výluka z pojištění
Tedy situace, na kterou se pojistka nevztahuje. Problém může nastat i u běžných sportovních aktivit. Například oblíbenou plážovou atrakci, jako je let na padáku za lodí, mají ve výlukách AXA, ČPP a Komerční pojišťovna.