K přijímacímu řízení na vysoké školy a odvolání proti nepřijetí

Stačí, když fakulta zveřejní, z čeho a kdy budou zkoušky a obecnou charakteristiku nároků na uchazeče?
Jiřina Tichá, Most

Nestačí. Vysoké školy by podle zákona o vysokých školách měly srozumitelně a jednoznačně zveřejnit konkrétní výčet všech podmínek pro přijetí, a to tak, aby v případě nepřijetí mohly uchazeče informovat, jakou podmínku nesplnil. Dále by měly zveřejnit i kritéria pro vyhodnocení přijímacích zkoušek.

Markéta Šašková, právnička

Zkušební komisí jsem byla doporučena ke studiu, ale z důvodu nesplnění podmínek jsem přijata nebyla. Neumístila jsem se do 22. místa v pořadí. Taková podmínka stanovena nebyla. Na koho se mohu obrátit?
Jana Okřálková, Plzeň

Pokud to, co uvádíte, je pravda, pak požádejte děkana, respektive rektora o přezkum rozhodnutí o vašem nepřijetí se zvláštním zřetelem na splnění podmínek ke studiu.

Zdeňka Pastorová, ministerstvo školství

Celé prázdniny, tedy i ve třicetidenní lhůtě pro odvolání, jsem mimo území České republiky. Jak mohu situaci řešit?
Zvonimir Krlinzski, Praha

O přezkoumání rozhodnutí můžete požádat sám nebo prostřednictvím svého zákonného zástupce či vámi zvoleného zástupce, kterému udělíte plnou moc. Plnou moc s ověřeným podpisem uchazeče je nutno přiložit k žádosti. Zmeškání třicetidenní lhůty k žádosti o přezkum je možné ze závažných důvodů prominout. Je však nutné podat na fakultu žádost o prominutí lhůty s uvedenými důvody zmeškání.

Markéta Šašková, právnička