K vlastní firmě se dopracujete přes několik úřadů

Bojíte se postavit se na vlastní nohy a začít podnikat? Prvním prubířským kamenem bude vyřízení živnostenského listu. Pokud v něm obstojíte, máte alespoň základní předpoklady, že vlastní firmu zvládnete. Sice se už nemusíte obávat dlouhého čekání - doba, kdy se na chodbách živnostenských úřadů tísnili žadatelé, je už dávno pryč - obíhání řady institucí a vyplňování formulářů však neodpadlo, naopak kvůli reformě státní správy se vám může stát, že budete muset o povolení k provozování firmy žádat hned na dvou živnostenských úřadech.

Finanční úřad, trestní rejstřík

Předtím než požádáte živnostenský úřad o povolení podnikat, musíte mít v ruce dva základní dokumenty, potvrzení z finančního úřadu, že nedlužíte státu na daních, a výpis z trestního rejstříku. O první jednoduše požádáte na berním úřadě v místě svého bydliště. Žádost musí být podána písemně s uvedením důvodu jejího vystavení, což je v tomto případě vydání živnostenského listu. Podle informací z Finančního úřadu pro Prahu 2 trvá vyřízení potvrzení o bezdlužnosti zhruba dva dny a je bezplatné. Výpis z trestního rejstříku lze získat na počkání (v trestním rejstříku se sídlem v Praze) nebo o něj lze požádat prostřednictvím svého městského (obecního) úřadu. Jak uvedli na trestním rejstříku, písemné žádosti se obvykle vyřizují do čtrnácti dnů, ale zákonná lhůta je až jeden měsíc. V obou případech zaplatíte padesátikorunový poplatek ve formě kolku.

Živnostenský úřad

S oběma doklady pak můžete vyrazit na živnostenský úřad a požádat o vydání živnostenského listu. Jestliže máte zájem o takzvanou živnost volnou (například nejčastější nákup - prodej), vyřídí žádost městský úřad, ostatní živnosti vázané, řemeslné či koncese má v kompetenci úřad okresní, a to do patnácti dnů. Jiný režim platí v Praze, kde vše vyřizují příslušné obvodní úřady - v Brně lze žádat na obvodních úřadech jen o živnostenský list na volnou živnost, ostatní vyřizuje magistrát, v Ostravě je potřeba o jakýkoliv živnostenský list žádat na magistrátu.

Pokud si budete chtít například založit kadeřnictví (řemeslná živnost) a vedle ještě prodávat smíšené zboží (živnost volná), budete muset žádat dvakrát - na dvou živnostenských úřadech.

Základní podmínky pro vydání živnostenského listu

  • plnoletost
  • zákonem daná trestní bezúhonnost
  • vyrovnání případných daňových nedoplatků
  • v případě živností vázaných, řemeslných a koncesí příslušná kvalifikace, popř. praxe
V případě živnosti vázané, řemeslné a koncese po vás budou chtít kromě potvrzení z  finančního úřadu a trestního rejstříku ještě doklad o vzdělání, případně praxi - podmínky pro každou živnost určuje živnostenský zákon. Podle jeho novely musí mít kromě školy či rekvalifikace, několikaletou potvrzenou praktickou zkušenost například kadeřnice či kosmetičky. Bez ní živnostenský list nedostanou. Například kadeřnice potřebují, aby dostaly živnostenské oprávnění podle údajů z živnostenského úřadu v Jičíně výuční list v oboru a tříletou praxi nebo šestiletou praxi. Existuje však ještě jedna možnost, jak tuto situaci vyřešit - najít takzvaného odpovědného zástupce, který kritéria zákona splňuje, a uzavřít s ním pracovněprávní vztah do doby, než sami získáte příslušnou kvalifikaci. Odpovědný zástupce musí k žádosti o vydání živnostenského oprávnění předložit tytéž dokumenty jako sám žadatel.

Podnikat můžete začít v den, kdy podáte živnostenskému úřadu žádost. S výjimkou koncese, v jejím případě totiž rozhoduje o udělení úřad a ten ji může zamítnout. Koncesionář tedy zahajuje podnikání až se schválenou koncesí.

Zatímco ještě přednedávnem stačilo například k provozování obchodu se smíšeným zbožím, kde se například prodával i tabák či hudební nosiče, jeden živnostenský list, nyní potřebuje podnikatel tři (smíšený prodej, prodej tabáku, prodej hudebních nosičů). Rozdíl? Zásadní, namísto jednoho tisíce korun za jediné oprávnění zaplatí tři tisíce korun za trojnásobek. Každý vydaný list totiž stojí právě tisícikorunu. Za koncesi se platí dva tisíce korun. Živnosti volné bylo totiž možné dříve pojmenovat v podstatě dle libosti a určit si tak prakticky, co budou obsahovat. Vláda však vydala seznam, kde jednotlivé názvy přesně určila a zařadila pod ně i příslušné činnosti.

Jestliže se neshoduje trvalé bydliště s místem podnikání (podnikatel určí jinou provozovnu), může chtít úřad vidět i nájemní smlouvu nebo doklad o vlastnictví provozovny.

Pozor na to, co si necháte vepsat do živnostenského oprávnění. Za každou změnu se totiž platí - například za změnu v předmětu podnikání pět set korun, zapsání jiného bydliště přijde na stokorunu.

Správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, finanční úřad

Živnostenským úřadem cesta k vlastní firmě nekončí. Do třiceti dnů je třeba podat oznámení

Kolik peněz budete přibližně potřebovat do začátku?

Stánek s občerstvením

100 000 Kč

Restaurace

od 500 000 Kč

Prodej oblečení, obuvi, kosmetiky

300 000 Kč

Kadeřnictví, kosmetika

od 50 000 Kč, při zřízení vlastní provozovny několik set tisíc korun

Opravna obuvi

od 150 000 Kč

Služby účetní 50 000 Kč
Hlídání dětí

0 Kč

Truhlárna

od 500 000 Kč

  na správě sociálního zabezpečení nebo se tu ve stejné lhůtě zaregistrovat. Jaký je mezi tím rozdíl? Pokud jen oznámíte, že jste začali podnikat, nemusíte v prvním roce platit zálohy na sociální pojištění. Jestliže se zaregistrujete, jste povinni zálohy odvádět. Přitom minimální povinná měsíční platba činí 526 korun (důchodová pojistka), nejnižší nepovinné nemocenské pojištění je 79 korun, dohromady tedy 605 korun. Je výhodnější odložit, nebo hned platit? Výhodou prvního způsobu je, že při rozjezdu podnikání vás tato jinak povinná částka nebude zatěžovat. Pokud se zaregistrujete, můžete si zase pojistné odečíst hned v prvním daňovém přiznání z daňového základu a vyhnete se vysokému jednorázovému doplatku.

Zdravotní pojišťovna tak benevolentní není, přihlásit byste se tu měli do osmi dnů od chvíle, kdy budete mít v ruce svoji první fakturu (jiný platební doklad) - prostě začnete skutečně podnikat - a měsíčně jí musíte posílat nejméně 770 korun. Uvedené platby sociálního i zdravotního pojistného se každoročně mění v závislosti na pohybu minimální mzdy.

A do třetice musíte ještě jednou navštívit finanční úřad a zaregistrovat se tu coby plátce daně z příjmů, případně například daně z přidané hodnoty nebo silniční daně (pokud chcete používat služební vozidlo „napsané“ na firmu). 

Schválení provozovny

Ten, kdo chce například provozovat restauraci, občerstvení či vyrábět potraviny, bude potřebovat i vyjádření hygienika.

Pokud bude živnost provozovat v nově zřízeném prostoru, musí se hygienici vyjádřit už k projektové dokumentaci. Když půjde jen o změnu v užívání provozovny, hygienici se vyjadřují i k ní. Nejlepší je proto předem na hygienické stanici zjistit konkrétní požadavky pro provozování vybrané činnosti. „Hodně záleží na tom, jakou činnost chce podnikatel provozovat, jiné podmínky musí splňovat obchod s potravinami a jiné obchod s hračkami,“ říká Blanka Nováková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Základem je vždy kolaudace provozovny pro danou činnost, pokud neodpovídá, musí se kolaudovat znovu. Hygienická stanice má na vyjádření třicet dnů. „Tuto lhůtu ale využíváme jen zřídkakdy, většinou nám stačí maximálně 14 dní,“ uvádí Blanka Nováková. 

Příklady živností, které vyžadují vzdělání a praxi:

Řemeslné - doklad o příslušném vzdělání podle zákona plus praxe

  • čištění textilu
  • holičství, kadeřnictví, kosmetika, manikúra, pedikúra
  • hostinská činnost
  • truhlářství
  • klenotnictví
  • zednictví
  • obkladačství
  • klempířství
  • opravy motorových vozidel

Vázané - doklad o příslušném vzdělání podle zákona

  • provozování solárií
  • masérské služby
  • tělovýchovné a sportovní služby

Jaké nesnáze jste měli při rozjezdu vlastního podnikání vy? Nebo šlo všechno hladce? Podělte se s ostatními o své zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...