K živnosti stačí jeden formulář

  • 3
Podnikání není jen velký byznys. Malá živnost je dobrá alternativak zaměstnání. Její založení je snazší, než se zdá.

Nejen starší lidé jsou přesvědčeni, že start podnikání je nad jejich síly. Nevyznají se v různých formulářích, výpisech, potvrzeních. Založit si malou živnost, která bude zajišťovat dobrý příjem třeba jen vám a nejbližší rodině, přitom není tak náročné. Vyřízení „živnosťáku“ se dá svou obtížností přirovnat k vyplnění komplikovanějšího daňového přiznání. Přečtěte si základní návod, který vám poradí s prvními kroky.

Úřady si vaše data předají
Začít můžete už doma. Na internetu si najděte webové stránky ministerstva průmyslu a obchodu. Nabízejí ke stažení „jednotný registrační formulář“. Ten od loňska stačí živnostenskému i finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Vyplněním jednoho dotazníku požádáte o živnostenské oprávnění, přihlásíte se jako plátci daně i pojištění. Pokud chcete zaměstnávat lidi, můžete zároveň oznámit volná místa úřadu práce. Formulář je ke stažení na webové adrese: www.mpo.cz/dokument20082. html

Můžete ho také vyplnit přímo na živnostenském úřadě. Takzvaná centrální registrační místa umožňují všem ostatním úřadům, aby si vaše údaje vzájemně předávaly.

Rozhodující je obor
Pro založení živnosti potřebujete občanský průkaz, kterým doložíte, že jste dospělí a svéprávní. Dále si sežeňte výpis z trestního rejstříku, abyste prokázali svou bezúhonnost. Živnostenské oprávnění nedostanete, pokud jste byli aspoň na rok nepodmíněně odsouzeni za úmyslný trestný čin nebo jste spáchali méně vážný trestný čin v oboru, ve kterém chcete podnikat. Poslední podmínkou je potvrzení od finančního úřadu, že nedlužíte státu na daních, a potvrzení o tom, že jste zaplatili administrativní poplatek.

Další požadavky už jsou dány jen oborem podnikání. Ten je při vyřizování „živnosťáku“ nejdůležitější. Některé živnosti totiž nemůže provozovat každý. Povolení nedostanete, pokud neprokážete odbornou způsobilost. Někdy stačí jen doložit vzdělání, jindy musíte požádat o takzvanou koncesi, ke které zpravidla potřebujete povolení od dalšího úřadu. Jednotlivé druhy živností najdete v první, druhé a třetí příloze živnostenského zákona.

Učit jazyky může kdokoliv
Existuje také poměrně velká skupina takzvaných „volných živností“. K získání živnostenského oprávnění u nich nemusíte prokazovat žádné vzdělání. Patří sem třeba chov zvířat, výroba nápojů, hudebních nástrojů, hraček, výuka jazyků, mimoškolní vzdělávání, ubytovací služby, ale i velkoobchod, podobně jako umělecké obory, nejrůznější řemesla či pořádání kulturních akcí. Celý seznam najdete v nařízení vlády o volných živnostech z roku 2000.

To, že neprokazujete odbornost při žádosti o živnostenský list, samozřejmě neznamená, že nemusíte při podnikání dodržovat normy stanovené pro daný obor – výrobky musí být odborně zpracované, zdravotně nezávadné a vyhovovat dalším předpisům.

Vláda nedávno projednala novelu živnostenského zákona, která by měla živnostenské podnikání ještě zjednodušit. Znovu by mělo ubýt administrativy, jednotný registrační formulář se pravděpodobně ztenčí. Počítá se také s mírnějšími podmínkami pro nutnou praxi.

Založení živnosti
Většině úřadů stačí vyplnění jednotného registračního formuláře. Najdete ho na adrese: www.mpo.cz/dokument20082. html. Jedním formulářem požádáte zárověň o živnostenský list, přihlásíte se k dani i k pojištění.

, ,