Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalendář slev: kdy, co a kde koupíte levněji

aktualizováno 
Lednice, auto, zájezd, sekačku, značkové oděvy či boty - proč to všechno kupovat za drahý peníz, když si můžete počkat, až to bude za polovinu nebo dokonce za třetinu? Otázka je na místě za předpokladu, že věc ihned nutně nepotřebujete.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Úplně nejvíc zlevněných věcí se dá koupit těsně po Vánocích. Dřívější lednový útlum chuti nakupovat se snaží obchodníci úspěšně zlomit nasazením velkých slev - vyprodávají se zimní kolekce oděvů a bot, zákazníky lákají na velké pády cen také elektroobchody.

Téma: Slevy

Neprohloupí ani ten, kdo si schová peníze na dovolenou. Zájezdy nakoupené v první minutě ho vyjdou levněji než při nákupech na poslední chvíli a ještě si může vybírat. Hodně peněz ušetří zájemci o nové auto. Vyprodávají se modely z předchozího roku, slevy dělají desetitisíce, u dražších modelů až statisíce korun. S výraznou slevou se dá pořídit bazén.

Na období zimy a počátku jara se vyplatí nechat i úpravy bytu - pro drobné živnostníky mrtvá sezona znamená pro jejich klienty výrazné slevy. Tak například pokládku plouvoucích podlah nabízejí mnozí zdarma a účtují jen materiál. Podobné slevy dávají také malíři či výrobci plastových oken.

Kalendář slev: kdy, co a kde koupíte levněji

Druhá polovina prázdnin je signálem pro hobbymarkety - začíná výprodej slunečníků, zahradního nábytku a campingových potřeb, levnější je i klimatizace.

Výprodeje oděvů probíhají v hlavních dvou vlnách - po Vánocích si užívají zákazníci sešup cen u zimních kolekcí, před vypuknutím prázdnin se hroutí ceny u letního zboží.
Bez ohledu na kalendář jdou slevy elektroniky, každý měsíc v roce se dá sehnat levněji nějaký typ lednice, domácího kina či pračky. Obchodníci reagují bystře také na sportovní události: mistrovství světa v hokeji, Euro ve fotbale či olympiáda je signálem pro snížení cen alespoň několika typů televizorů.

Pozor, nevýhodná výhoda

Které fondy jsou vhodné pro krátkodobé a dlouhodobé investování? Kterým se daří nejlépe?  Čtěte .

Ne všechno, co se tváří jako výhodný nákup, jím je. U sezonních výprodejů není obvykle pochyb, že obchodníci nabízejí skutečně zboží za cenu nižší než původní. Zpravidla přeškrtnou starou cenu a výrazně označí novou, někdy uvedou i zvýhodnění v procentech. Ale existují i jiné metody: „Letos v létě jsme také zavedli koše, kde je vše za stanovenou cenu, například vše za 49, 99 nebo 149 korun. Záleží na daném marketingovém plánu,“ vysvětluje Kateřina Černá ze společnosti Ahold, do jejíž sítě patří Hypernova a Albert.

Jindy si zákazník kupuje za stejnou cenu více výrobků. Například dvě aviváže, dvě trička a podobně. Pozor na akce typu „k balení pracího prášku kolíčky zdarma“. Cena takového souboru totiž vůbec nemusí být výhodnější v porovnání s nákupem
jednotlivých výrobků odděleně. Také vždy neplatí, že čím větší balení, tím nižší cena. Prodělat lze například na velkých balících dětských plenkových kalhotek. V přepočtu na jednu plenku může být v jednom obchodě rozdíl i v řádu několika desítek haléřů ve prospěch menšího balení.

Za klamání zákazníka falešnou slevou - tedy „trikem“, kdy cena výrobku nikdy nebyla vyšší než ta, za kterou se aktuálně nabízí - může Česká obchodní inspekce potrestat obchodníka až milionovou pokutou. A to v případě, že zákazník prodejce „udá“ a inspekce mu prohřešek dokáže. 

Také vám dělá dobře pohled na přeškrtnuté ceny, které signalizují podstatné slevy? Tak to jste ideálními kandidáty na zájezd na poslední chvíli. Více čtěte .

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz