Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalvoda odvolal konkursního správce KTP

  16:56aktualizováno  16:56
Věřitelé makléřské společnosti KTP Quantum v Hradci Králové schválili návrh na odvolání správce konkursní podstaty Jiřího Sehnala. O jeho definitivním odvolání z konkursu bude ještě muset rozhodnout hradecký krajský soud. Protože někteří věřitelé vznesli námitky pro podjatost soudce, bude krajský soud Sehnalovo odvolání řešit až poté, co o podjatosti rozhodne Vrchní soud v Praze.

Rozhodující slovo při hlasování na schůzi měl advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, který zastupoval téměř 12 600 věřitelů úpadce. Ostatní věřitelé a jejich zástupci měli necelých 1300 hlasů. V Kalvodově režii tak byla i volba sedmičlenného věřitelského výboru, do kterého se dostalo pět jím navržených lidí a právnických osob.

"Správce mě dosud nepřesvědčil, že konkurs vede rychle a efektivně podle zákona," řekl Kalvoda. Sehnal uvedl, že si není vědom žádné chyby. "Největší mou chybou bylo, že jsem tento konkurs vzal," odvětil Sehnal. Za nového správce věřitelé soudu doporučili hradeckého advokáta Vlastimila Marhana.

Soudu se s pohledávkami dosud přihlásilo téměř 24 000 věřitelů, kteří podle Sehnalova odhadu požadují asi 3,5 miliardy korun. Mezi věřiteli jsou i obce, například Jilemnice, Žacléř a Úpice z Podkrkonoší.

Největší pohledávku formou tří bianco směnek na 1,25 miliardy korun zřejmě přihlásil podnikatel James George Purackel ze Spojených arabských emirátů. Kalvoda směnku označil za málo podloženou: "Je to papír, který lze vytrhnout z bloku."

Právě právní zástupce arabského věřitele Libor Zbořil se ohradil proti způsobu dnešního hlasování, v němž měl každý věřitel jeden hlas a výše pohledávky nerozhodovala. "Využiji

veškerých opravných prostředků k tomu, abychom po konzultaci s klientem případně napadli neplatnost hlasování," řekl Zbořil. K okolnostem vzniku směnek se blíže nevyjádřil.

Sehnal již zahájil prodej majetku z konkursní podstaty. V dražbách prodal za tři miliony korun dům v Náchodě a za 70 000 korun osobní automobil. Námitky některých věřitelů, že se dalo dosáhnout vyšších cen, Sehnal odmítl.

Novinářům Sehnal řekl, že v případě splnění zákonných podmínek, bude majetek dál prodávat.

Sehnal také oznámil, že klienti úpadce s vlastním majetkovým účtem v SCP si mohou tyto dosud zablokované účty uvolnit svým pokynem na libovolné přepážce SCP. Velkou část majetku na těchto účtech tvoří akcie firmy Médeia Bohemia, která je také v bankrotu a její hodnota je velmi sporná. Navíc nejcennější majetek Médeie Bohemie, Lázně Jáchymov, propadl jako zástava firmě Penta.

KTP Quantum zbankrotovalo 22. března a jde o největší úpadek mezi makléřskými firmami. Policie případ šetří pro podezření z podvodu. Spolumajitel úpadce Karel Takáč je kvůli tomu čtvrtý měsíc ve vazbě. Obviněn je i poslední předseda představenstva firmy Oldřich Bakus.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Dočkají se poškození klienti nějakého odškodnění?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPOLEČNOST JE V KONKURZU

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz