Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam byste doporučili investovat částku 5000, 20 000, 50 000, 100 000 a 1 milion korun?

aktualizováno 
Co dělat s penězi, pokud je nepotřebujete ve vašem rodinném rozpočtu? Existuje univerzální recept na to, jak s nimi naložit? Je lepší je uložit v bance s jistým výnosem nebo je investovat na trzích? Anebo se jako nejlepší alternativa jeví investovat peníze do svého vzdělání?

Vladimír Tomšík, hlavní ekonom Newton Holding

 

Volné finanční prostředky v rozsahu 5 až 100 tisíc korun bych každému doporučoval investovat především do sebe - to znamená do dalšího vzdělání a zvýšení vlastní kvalifikace, a to zejména prostřednictvím studia či stáže v zahraničí. Výsledky takové investice nebudou sice vidět okamžitě, ale zcela jistě se odrazí v delším období zvýšením vlastní konkurenceschopnosti a adaptability na trhu práce. V případě finanční investice lze za nejvýhodnější investici považovat jak spořící produkty se státní podporou - stavební spoření nebo penzijní připojištění, tak spekulace na pohyb kurzu koruny, eura a dolaru.

 

Miriam Hanáková, finanční poradkyně SLON

 

Základním hlediskem pro správnou volbu je časový horizont - to znamená doba, po kterou můžeme nechat své peníze pracovat. Druhou zásadou je rozložit investici do několika různých možností. Částku 5000 korun bych doporučila investovat na dobu jednoho roku do podílového fondu peněžního trhu. Se sumou 20 000 korun je možné volit mezi podílovými fondy peněžního trhu a dluhopisovými fondy na dva až tři roky. Nebo na dobu pěti let na stavební spoření nebo penzijní připojištění.

 

Padesát tisíc korun lze rozložit jednak mezi podílové fondy peněžního trhu a

Pokud hledáte informace o podílových fondech, nenechte si ujít naši speciální sekci ZDE

dluhopisové a stavební spoření nebo penzijní připojištění. S částkou sto tisíc korun lze pro konzervativního investora vybrat jednak bezpečné podílové fondy plus stavební spoření na dobu pěti let. Pokud chce investor více riskovat, může zkusit i akciové fondy, ale vždy je lepší peníze rozložit - neponechat „vajíčka v jednom košíčku“.

 

Jeden milion korun by měl posloužit k investici do nemovitosti. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření je možné vybrat vhodnou nemovitost a doplnit úvěrem. Taková investice by se měla vrátit do deseti let.

 

Martin Řezáč, portfolio manažer ING Investment Management

 

Lze asi jen stěží doporučit univerzální recept na jednotlivé částky, ale obecně řečeno vždy záleží na povaze klienta, jeho averzi k riziku, investičním horizontu a částce určené pro investici. Částku pět tisíc korun doporučujeme investovat do otevřeného podílového fondu nebo stavebního spoření. Dvacet tisíc korun bychom investovali do stavebního spoření - maximální efektivita při osmnácti tisících korunách ročně.

 

Sumu padesát tisíc korun doporučujeme rozdělit mezi stavební spoření a otevřený podílový fond. Typ záleží na povaze klienta a jeho vztahu k riziku. Pro konzervativnější investory již zde doporučujeme zařadit životní pojištění a penzijní připojištění.

 

Pro stotisícovou hodnotu investice lze rozdělit mezi podílové fondy, stavební spoření či penzijní připojištění nebo životní pojištění. Investor by mohl zvážit mírný posun směrem k agresivnější investiční strategii - akciové podílové fondy.

 

Jeden milion korun by bylo možné kromě předchozích variant využít i na nákup nemovitosti.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

I psům a kočkám lze sjednat zdravotní pojištění, ušetří až desetitisíce

Ilustrační snímek

Psi a kočky mohou chodit k lékaři „na pojišťovnu“ jako my lidé. Speciální pojistka sice nepokryje každou návštěvu...

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz