Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam byste doporučili investovat částku 5000, 20 000, 50 000, 100 000 a 1 milion korun?

aktualizováno 
Co dělat s penězi, pokud je nepotřebujete ve vašem rodinném rozpočtu? Existuje univerzální recept na to, jak s nimi naložit? Je lepší je uložit v bance s jistým výnosem nebo je investovat na trzích? Anebo se jako nejlepší alternativa jeví investovat peníze do svého vzdělání?

Vladimír Tomšík, hlavní ekonom Newton Holding

 

Volné finanční prostředky v rozsahu 5 až 100 tisíc korun bych každému doporučoval investovat především do sebe - to znamená do dalšího vzdělání a zvýšení vlastní kvalifikace, a to zejména prostřednictvím studia či stáže v zahraničí. Výsledky takové investice nebudou sice vidět okamžitě, ale zcela jistě se odrazí v delším období zvýšením vlastní konkurenceschopnosti a adaptability na trhu práce. V případě finanční investice lze za nejvýhodnější investici považovat jak spořící produkty se státní podporou - stavební spoření nebo penzijní připojištění, tak spekulace na pohyb kurzu koruny, eura a dolaru.

 

Miriam Hanáková, finanční poradkyně SLON

 

Základním hlediskem pro správnou volbu je časový horizont - to znamená doba, po kterou můžeme nechat své peníze pracovat. Druhou zásadou je rozložit investici do několika různých možností. Částku 5000 korun bych doporučila investovat na dobu jednoho roku do podílového fondu peněžního trhu. Se sumou 20 000 korun je možné volit mezi podílovými fondy peněžního trhu a dluhopisovými fondy na dva až tři roky. Nebo na dobu pěti let na stavební spoření nebo penzijní připojištění.

 

Padesát tisíc korun lze rozložit jednak mezi podílové fondy peněžního trhu a

Pokud hledáte informace o podílových fondech, nenechte si ujít naši speciální sekci ZDE

dluhopisové a stavební spoření nebo penzijní připojištění. S částkou sto tisíc korun lze pro konzervativního investora vybrat jednak bezpečné podílové fondy plus stavební spoření na dobu pěti let. Pokud chce investor více riskovat, může zkusit i akciové fondy, ale vždy je lepší peníze rozložit - neponechat „vajíčka v jednom košíčku“.

 

Jeden milion korun by měl posloužit k investici do nemovitosti. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření je možné vybrat vhodnou nemovitost a doplnit úvěrem. Taková investice by se měla vrátit do deseti let.

 

Martin Řezáč, portfolio manažer ING Investment Management

 

Lze asi jen stěží doporučit univerzální recept na jednotlivé částky, ale obecně řečeno vždy záleží na povaze klienta, jeho averzi k riziku, investičním horizontu a částce určené pro investici. Částku pět tisíc korun doporučujeme investovat do otevřeného podílového fondu nebo stavebního spoření. Dvacet tisíc korun bychom investovali do stavebního spoření - maximální efektivita při osmnácti tisících korunách ročně.

 

Sumu padesát tisíc korun doporučujeme rozdělit mezi stavební spoření a otevřený podílový fond. Typ záleží na povaze klienta a jeho vztahu k riziku. Pro konzervativnější investory již zde doporučujeme zařadit životní pojištění a penzijní připojištění.

 

Pro stotisícovou hodnotu investice lze rozdělit mezi podílové fondy, stavební spoření či penzijní připojištění nebo životní pojištění. Investor by mohl zvážit mírný posun směrem k agresivnější investiční strategii - akciové podílové fondy.

 

Jeden milion korun by bylo možné kromě předchozích variant využít i na nákup nemovitosti.
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz